Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Mahsun Yaşar
Mahsun Yaşar
3,277 UP
Üye
0

Neden uzay fotoğrafları genellikle montajlı paylaşılır?

Orijinal şekilde paylaşılan fotoğraflara nereden bakabiliriz.
272 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ali Mert Turaçlar
Physics B.Sc

Her yıldız farklı dalga boylarında ışık yayar, örneğin sıcak yıldızlar mavi ve uv dalga boylarına yakın ışınım yaparken (görece) daha soğuk yıldızlar kırmızı, turuncu dalga boylarına yakın ışınım yapar.

Peki bunu neden anlattım? Uzay fotoğrafçılığında kullanılan renk filtreleri tek renkli filtrelerdir. Farklı dalga boylarında ışınım yapan gökcisimlerini fotoğraflayabilmek için o dalga boylarına uygun filtreler kullanmamız gerekir. Mesela (çoğunlukla) mavi dalga boyunda ışınım yapan bir yıldızı fotoğraflamak isterken kırmızı filtre kullanırsak o yıldızı oldukça silik görürüz (ama yine de görmek mümkün çünkü az da olsa çeşitli dalga boylarında ışınım olur). Oysa ki mavi filtre kullansaydık kırmızıya göre çok daha parlak ve net bir şekilde o yıldızı görüntüleyebilirdik. Bu yüzdendir ki bir pozlama sırasında önce mavi filtre ile, ardından yeşil filtre ile ve en son kırmızı renkli filtre ile fotoğraf çekilir (filtre sayısı ve sıralaması duruma göre değişiklik gösterebiliyor). Bu ayrı renk filtreler ile çekilen fotoğrafların daha sonradan çeşitli uygulamalar yardımıyla birleştirilmesi, bizim gördüğümüz renkli fotoğraflar ortaya çıkıyor. Birleştirilen fotoğraflarda her gökcismini mümkün olan en yüksek netlikte ve parlaklıkta görüntüleyebiliyoruz.

Eğer hiçbir oynama yapmayacak olsaydık fotoğraflar ya kırmızı, mavi, sarı görünürdü veya da siyah beyaz (cep telefonuyla çekilmiş gibi) görünürdü. Ayrıca tek renk çekilecek fotoğraflarda gökcisimlerini yanıltıcı derecede silik görebiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

Farklı filtrelerin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir görseli ve yıldızların sıcaklık-renk grafiğini (HR Diagram) kaynak olarak ekliyorum.

164 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Micheal Zhang. Iconic Space Photos Are Actually B&W: Here’s How Nasa Colorizes Hubble Shots. (24 Mart 2021). Alındığı Tarih: 24 Mart 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 2. Australia Telescope National Facility. The Hertzsprung-Russell Diagram. (24 Mart 2021). Alındığı Tarih: 24 Mart 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close