Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Neden uyandığımızda yüzümüz şişer?

Uzun süre uyuduktan sonra yüzümüzün, özellikle de gözlerimizin balon gibi şiş olmasının sebebi ne?
3,220 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ali Edis
Yazılımcıyım

Birçok insan için, kabarık bir yüzle uyanmak, gece boyunca normal olarak sıvı tutulmasından kaynaklanır - ancak bir kişi çok az veya çok uyursa bu daha belirgin olabilir.

Yatmak, sıvının dinlenmesine ve yüzde toplanmasına neden olur ve kişinin uyku pozisyonu da bunu daha da kötüleştirebilir. Örneğin yüzüstü uyumak bu etkiye sahip olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Kişi sabaha başlayıp dik bir şekilde vakit geçirdiğinde bu sıvılar kaybolabilir.

Makyaj yapmak

Tüm Reklamları Kapat

Makyajla uykuya dalmak, yüzde ve gözlerde kızarıklık, tahriş veya şişkinliğe yol açabilen kontakt dermatit adı verilen bir cilt reaksiyonuna neden olabilir.

Gıdalar

Bazı yiyecekleri gece veya akşam yemek bazen sabahları ekstra şişkinliğe neden olur.

Genel olarak, sodyum oranı yüksek yiyecekler yemek vücudun daha fazla su tutmasına neden olabilir. Sodyumdaki bu artış genellikle insanları susatır, bu nedenle daha fazla içerler, ancak vücut bu fazla suyu idrarla salmaz. Bunun yerine su, yüz dahil olmak üzere farklı alanlarda toplanır.

Kaçınılması gereken bazı yaygın yüksek sodyumlu yiyecekler şunlardır:

hamburger, patates kızartması ve pizza gibi fast food

pastırma ve pepperoni gibi işlenmiş etler

suşi, özellikle soya soslu

Tüm Reklamları Kapat

cips

Alkol

Bazı insanlar bir gece içtikten sonra kabarık yüzlerle uyanırlar.

Alkol, bir kişinin daha fazla idrara çıkmasına neden olur ve bu da hafif dehidrasyona neden olabilir. Buna karşılık, vücut, yüz gibi olabildiğince suyu tutabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Fiziksel nedenler ve sağlık koşulları

alerjiler

Bazen sabahları yüz şişkinliği, gece boyunca solunan toz, kepek veya polen alerjilerinden kaynaklanır. Kişi uyanana kadar herhangi bir belirti fark etmeyebilir.

Tıkanıklık, burun akıntısı, hapşırma ve kaşıntılı veya sulu gözler gibi alerjik reaksiyonun diğer semptomları, alerjilerin şişmeye neden olduğunu gösterebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Sinüs enfeksiyonu

Sabahları kabarık bir yüz, sinüs enfeksiyonunun bir işareti olabilir. Ayrıca şunlara da neden olabilir:

yüzde ağrı ve hassasiyet

postnazal damlama

önden baş ağrıları

dişlerde ağrı

ateş

tıkalı bir burun

hipotiroidizm

Tiroid bezinin yeterli hormon üretmemesini içeren hipotiroidizm, 12 yaşından büyük ABD nüfusunun yaklaşık %4,6'sını etkiler.

Tüm Reklamları Kapat

Yüz şişkinliğinin yanı sıra, hipotiroidizmi olan kişiler şunları da yaşayabilir:

kilo almak

tükenmişlik

zayıf soğuk toleransı

Tüm Reklamları Kapat

kuru cilt

Seyrekleşen saç

Hipotiroidi olduğundan şüphelenen herkes, kan testi isteyebilecek bir doktorla konuşmalıdır.

Cushing sendromu

Tüm Reklamları Kapat

Bazı durumlarda, Cushing sendromu sabah ilk iş olarak yüzün şişmesine neden olabilir. Vücudun çok yüksek kortizol seviyelerine sahip olmasını içerir ve genellikle ilaçların bir yan etkisi olarak ortaya çıkar.

Cushing sendromu her zaman yüzde şişkinliğe neden olabilir, ancak bu sabahları daha belirgin olabilir. [1]

122 görüntülenme

Kaynaklar

 1. J. Johnson. Puffy Face In The Morning: Causes, Treatments, And Prevention. (30 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 28 Ekim 2022. Alındığı Yer: Medical News Today | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
17
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Kral Joffrey Neden Öldü?
Kral Joffrey Neden Öldü?
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Elektronlar Duvarlardan Nasıl Geçiyor? | Kuantum Tünelleme!
Elektronlar Duvarlardan Nasıl Geçiyor? | Kuantum Tünelleme!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close