Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Neden uçamayacak şekilde evrimleştik?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Uçamayacak şekilde evrimleşmek pek anlamlı bir inceleme konusu sayılmaz. Bu soruyu, neden toprağı kazacak şekilde, neden yüzecek şekilde, neden radyasyona dayanacak şekilde, neden 10 tane bacağımız olacak biçimde, neden antenlerimiz olacak biçimde evrimleşmedik diye sormakla, yani başka bir çok canlıya evrimsel avantaj sunan vasıfları içermeme durumunu sorgulamakla aynı şey. Hemen her tür, evrimsel süreçte, yaşadıkları seçilim baskısı ile çeşitli evrimsel avantajlara sahip oldular. İnsanınki de düşünmek ve bu yolla akıl geliştirmekti. Bu sayede hayatta kalabildi, doğal düşmanlarıyla, çevre şartları ile mücadele edebildi. Başka binlerce akla gelmeyecek vasıflar da edinebilirdi belki ama gerek olmadı.

İnsan dört ayak üzerinde ayağa kalkıp eller boş kalınca el becerisini geliştirdi. Ve insan, doğadaki avcı rakiplere göre koşma, zıplama açısından ya da ağız ve çene yapısı olarak çok güçlü ve gelişkin değildi. Yani avı koşup yakalamak için zayıftık ve beslenebilmek ve yiyecek elde edebilmek için doğadaki birçok yiyeceği dönüştürmek zorundaydık. Yani bir hayvanı aslan, timsah, kartal gibi yakalayamıyorduk ve direk ısırarak yiyemiyorduk. Avı yakalamak için bir alete ihtiyacımız vardı ve eti bir şekilde parçalamak, kesmek, küçültmek zorundaydık. Ya da bir meyveyi, kabuklu tohumu ya da başka bir şeyi kesip parçalamalıydık. Bu gereklilikleri boşta kalan ellerle yaptık. Bunu başarınca da başka evrimsel gelişmelere gerek kalmadı çünkü hayatta kaldık.

Bir tür, mevcut vasıfları ile beslenip üreyip hayatta kalabiliyorsa evrimsel baskı altında değildir. Bu durumda da büyük evrimsel değişimler yaşamaz. O nedenle, neden uçalım ki? Gerek yok. Ki uçmak, bambaşka evrimsel gereklilikler doğuruyor. Mesela daha zayıf vücut, zayıf bacaklar, hafif ama zayıf ve kırılgan kemik yapısı gibi. Biz ağaçlardan yere indik ve yürüyücüyüz. Uçmak bambaşka bir evrimsel gelişimi gerekli kılıyor. Yerde hayatta kalmayı başardığımız için uçucu olmamız çok daha uzun dönemler önce gireceğimiz bir kanaldı. Kabaca böyle açıklanabilir.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın