Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Neden tüm canlılarda göz kafada, ilkel canlılarda bile?

"mutasyonlarla başka yerde oluşabilirdi, canlılar seçilim ile elense bile mutlaka başka bir yerinde olan ara form olması gerekirdi. " argümanını size sormak istedim.

3
176 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Canlılar mutasyon ile "Pat!" diye göz çıkarmamıştır. Göz mutasyonlarla yavaş yavaş evrimleşmiştir. İlk başta sadece ışığa duyarlı hücrelerin belli bir noktada toplandığını kabul edin. Bu hücrelerin ilk başta gövdelerde ortaya çıktığını varsayalım. Daha sonra bazı mutasyonlar sayesinde bu ışığa duyarlı hücreler bazı canlıların kafasında çıkmaya başlayacak ve bu canlılar daha avantajlı olduğu için doğal seçilim ile seçileceklerdir. Göz evrimini burada tamamlayacaktır. Bu nedenle gözü başka bir noktada olan bir ara form olması gerekmez. Daha doğrusu bu canlıların gözü o kadar ilkel ve basit yapılıdır ki, fosillerden canlıların gözünün nerede olduğunu anlayamayız çünkü göz çukuru gibi kompleks yapılar hala evrimleşmemiştir. Göz çukurunun evrimleşmesi de gözün canlıda en avantaj sağlayan konuma gelmesi de bir zaman almıştır fakat göz çukuru gibi kompleks yapının evrimleşmesi çok daha uzun süre aldığından. Göz çukuru evrimleştiğinde, göz zaten bulunması gereken en avantajlı konumda bulunuyor olacak.

375 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
3

Duyularımız beyne daha yakın olması açısından beyne yakın yerlerdedirler. Yakın olmasının sebebi duyuların daha hızlı işlenmesidir.

Beynin arka kısmında kalan Oksipital lob görme duyusuyla ilgili bilgilerin işlendiği lobdur. Hafif zarar görmesi halüsinasyonlara sebep olur.

143 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Gözün kafamızda olması beynimizle yakın mesafede bulunmasını sağlıyor. Gözümüz görüntü gibi yüksek veri büyüklüğüne sahip verileri iletiyor sonuç olarak. Bu durumda, eğer çevremize gördüklerimize göre dönütte bulunuyorsak gözümüzün beynimize yakın olması ve büyük boyuttaki verileri hızla ve kolayca beyne iletmesi ve bu verilerin hızlıca işlenmesi ile doğada hayatta kalmaya dair güçlü bir avantaj sağlıyor olabiliriz.

Tabi bu kendi düşüncem, zira gözün beyin ile olan sinir bağlantıları hakkında bir bilgim yok. Ancak güzel sorunuz için teşekkür ederim. İyi günler.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçeği aramak, arzulananı aramak değildir.”
Albert Camus