Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Neden teknolojik gelişmeler ilk olarak askeri alanda kullanılır?

Blog yazısı yazmam için gerekli.

3
Anonim 2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
3 Cevap

Tarık Sönmez'e katılıyorum. Güvenlik ihtiyacı her konunun önüne geçtiğinden ve maddi kaynak aktarımı fazla olduğundan askeri sistemler diğer sistemlerin önünde gibi duruyor. Ayrıca günümüz teknolojileri, askeri amaçlarla kullanılsın diye geliştirilmemiş olsa bile, gelişmiş Ar&Ge altyapısından dolayı öncelikle askeri sistemlerde kullanılıyor.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Civil Reconstructions of Military Technology: The United States and Russia ABD'nin neden Rusya karşısında teknolojik gelişmişlik gösterdiği konularına değiniyor.

Çağlar boyunca bilime ayrılan para askeriye ye ayrılan paradan az olduğu için teknolojik gelişmelerin çoğunluğu askeri ye ile ilgili çalışma yapılırken bulunuyor. Normal olarak da ilk askeri alanda kullanılıyor daha sonra sivil hayatta kullanılmaya başlanıyor. Örneğin; Şu anda uçaklar da kullanılan jet motorları 2. Dünya savaşına yakın  uçakların daha hızlı uçması için icad edildi ve askeri alanda kullanıldı. İlk sivil yolcu jeti ise 1950 yılında yolcu taşımaya başladı.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Bilgiayarın icadı İlk bilgisyar da ABD nin nazi almanyasının ishbarat ağının şifresini çözmek için kullanıldı.

İnsanın kendini koruma iç güdüsünden ve korkusundan yada aç gözlüğünden olabilir.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı '
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçek arayışı, bu dünyadaki en önemli iştir. Ve en tehlikelisi de...”
James Clavell
Geri Bildirim Gönder