Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
4
Neden teknolojik gelişmeler ilk olarak askeri alanda kullanılır?
Blog yazısı yazmam için gerekli.
298 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
4 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Tarık Sonmez
Tarık Sonmez Bilim sever

Çağlar boyunca bilime ayrılan para askeriye ye ayrılan paradan az olduğu için teknolojik gelişmelerin çoğunluğu askeri ye ile ilgili çalışma yapılırken bulunuyor. Normal olarak da ilk askeri alanda kullanılıyor daha sonra sivil hayatta kullanılmaya başlanıyor. Örneğin; Şu anda uçaklar da kullanılan jet motorları 2. Dünya savaşına yakın  uçakların daha hızlı uçması için icad edildi ve askeri alanda kullanıldı. İlk sivil yolcu jeti ise 1950 yılında yolcu taşımaya başladı.

367 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Bilgiayarın Icadı. (10 October 2019). Alındığı Tarih: 10 October 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
Cevap
Alirıza Arıbaş
Alirıza Arıbaş Bilgisayar Mühendisi

Tarık Sönmez'e katılıyorum. Güvenlik ihtiyacı her konunun önüne geçtiğinden ve maddi kaynak aktarımı fazla olduğundan askeri sistemler diğer sistemlerin önünde gibi duruyor. Ayrıca günümüz teknolojileri, askeri amaçlarla kullanılsın diye geliştirilmemiş olsa bile, gelişmiş Ar&Ge altyapısından dolayı öncelikle askeri sistemlerde kullanılıyor.

169 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Civil Reconstructions Of Military Technology: The United States And Russia. (20 November 2019). Alındığı Tarih: 20 November 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap
Arkady İlyesevych
Arkady İlyesevych Siber Güvenlik Uzmanı, Python Yazılımcısı

Merhaba, bu soruyu iki farklı dala ayırabiliriz. Yazının devamında devleti koruma amacı ile teknolojik altyapıyı kullanan resmi olarak öldürme ayrıcalığına sahip kurumlar kısaca "askeri alan/askeri unsur" olarak ifade edilecektir. Öncelikle teknolojik icadı icat/gelişmeyi eden hangi kesim? Askeri unsurlar mı veya devleti koruma unsurları mı? Sivil altyapı mı?

Eğer askeri unsurlar teknolojiyi icat ediyorsa ya da gelişimini sağlıyorsa bundan doğalı olamaz ki kendileri kullanacaktır. Askeri bütçe bir çok devlette çok ciddi bütçeye sahiptir, bunun da sebebi her ülkenin neredeyse kavgalı ya da kan düşmanı statüsünde olduğu bir "düşman ülkeye" sahip olmasıdır. Düşünün 300 kişi toplanıyor muazzam miktarda para ve alt yapı kaynağına sahip bir teknolojik yapıyı daha üst seviyeye atlatmaya ya da olmayan teknolojiyi icat etmeye çalışıyor. Bunu da devlet destekli ordu ya da istihbarat servisleri yapıyor. Teknojiyi icat ediyorlar, teknojiyi upgrade ediyorlar, sonra da kullanılıyorlar. Örneğin Sha-2 hala kullanılan oldukça güçlü bir şifreleme türüdür. Bunu icat eden ise NSA(Ulusal Güvenlik Ajansı)'dir. Internet'i ise USDOD (Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı) tarafından olası bir nükleer saldırısı sırasında kopmayacak, zarar görse bile aktif olarak iletişime devam edebilecek bir altyapı üretilmeye çalışılmasının sonucudur. TOR (deep web olarakda bilinen ağ) aynı şekilde askeri destekli ve askeri amaçlı DARPA (Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı) tarafından icat edildi. Windows işletim sistemine sahip bazı cihazlarda bulunan EternalBlue isimli zafiyeti de CIA desktekli alt kuruluşlar bulmuştur. Uzun süre gizlenmiştir ve devlet menfaatleri için kullanılmıştır. Daha sonra başka bir hacker grubu (Shadow Brokers) CIA alt kuruluşunu hackleyip bilgileri ifşa etmişlerdir. Ya da altyapı ve kaynak yetersizliğinden sivil tarafından teknolojik gelişimler yavaş sürmemektedir. Uzaya ilk insan gönderen şirketin (SpaceX) gönderiği tarih 2020 oysa Rusya bunu Sovyetler zamanında tamamen devlet destekli olarak 1961'de yapmıştı. Kısacası bulan kullanır mantığı ile bakarsak zaten askeri altyapılı devlet kurumları buluyor ve kullanıyor, bundan daha doğal bir şey olamaz. Çünkü onlar (askeri alan-devlet kurumu) buluyor ve onların çok fazla kaynağı var.

Eğer sivil altyapı eknolojiyi icat ediyorsa aleni olarak olmasa bile çoğu zaman kaynak ihtiyaçlarını devletler sponsor oluyor tabi karşılığında da teknolojiyi önce kendi çıkarları için kendi kurumlarında kullanıyorlar. Sebep olarak ise yüksek kaynak ve milli menfaatler gösteriliyor. Tesla'nın notları ve bir çok çalışmasına FBI (Federal Araştırma Bürosu) milli menfaatler doğrultusunda el koyduğu bilinen nesnel bir gerçektir.

Bu Reklamı Kapat

Ama bu durumun yavaş yavaş değiştiği gözlemlebilir. Artık özel şirket veya bağımsız bireylerin teknolojik gelişmeyi üretir üretmez halka açabileceği bir ortam vardır. Yatırım alıp kaynaklarını geliştirebilirler, bir devlet kuruluşu -askeri olsun olmasın- kafasına göre tekonojik gelişmeye el koyamaz, sahiplenemez. Hukuk kurallarının uygulanabilirliği geçmişe göre ciddi oranda ileri düzeydedir. Her geçen gün artan sayıda insan artık "devlet menfaati" ifadesine inanmamaktır. Teknolojinin insanlığı bir bütün olarak insanlığı ileri taşımasını istemektedir. Bolca örnek vermek istediğim düşüncelerimi desteklemek ve yazınıza zenginlik katması için. Umarım faydalı olur.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Wikipedia. (04 August 2020). Alındığı Tarih: 04 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Wikipedia. (04 August 2020). Alındığı Tarih: 04 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Wikipedia. (04 August 2020). Alındığı Tarih: 04 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 4. Yazar Yok. Wikipedia. (04 August 2020). Alındığı Tarih: 04 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Cevap
Ahmet Can Akbulut
Ahmet Can Akbulut Java Geliştiricisi - Öğrenci

İnsanın kendini koruma iç güdüsünden ve korkusundan yada aç gözlüğünden olabilir.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrim Ağacı. (03 May 2020). Alındığı Tarih: 03 May 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et