Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Genç Mühendis
Genç Mühendis
214K UP
Üye
2

Neden refah seviyesi yüksek ülkelerde intihar oranı daha fazla?

Mesela Finlandiya, en iyi eğitim sistemine sahip, ekonomisi gayet yerinde, gelir adaletsizliği az, ülkecek herhangi bir sıkıntısı yok, ama intihar yüzdesi olarak en başlarda geliyor. Tamam kabul ediyorum intihar sadece bunlarla alakalı değil ama sorun ne?
13,839 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
Skeptik sapienstroglodytes :)

Merhabalar. Bu iddianın doğruluk payı yok denecek kadar azdır. Dünya üzerinde bilinen 183 tane ülke var. En sondan örnekler vermeye başlayayım daha net anlaşılacaktır:

Yılda 100.000 kişi başına düşen intihar oranları sayısına göre

Yunanistan 165.

Tüm Reklamları Kapat

İtalya & İsrail 143.

Katar 141. (hadi onlar dini inancı gereği intihar etmiyor diyelim)

Tüm Reklamları Kapat

Birleşik Krallık 123.

Danimarka & Almanya 105.

Norveç 102.

Hollanda 98.

Kanada & Avustralya 87. Egzajere etmiyorum ama, Namibya da 87. :)

İsviçre 82.

Yeni Zelanda 54.

ABD 48.

Tüm Reklamları Kapat

İsveç 46.

Finlandiya 35. sırada.

İlk sıralara doğru gittiğimizde srilanka, angola, zimbabve gibi sizin deyiminizle refah düzeyi nispeten az olan ülkeler var.

Evet, tüm bu verilere şöyle kabaca baktığımızda refah düzeyi ile intihar oranları arasında anlamlı bir korelasyonun bulunmadığını görebiliriz. Tabii ki nüfus, dini inanış, hayat görüşü gibi birden fazla faktörün devrede olduğu da unutulmamalı. Burada gösterilmek istenen sadece ülke refahı ile intihar oranları arasında doğrudan bir ilişki olmadığıdır.

Çok pardon kaynak göstermeyi unutmuşum :)

2,051 görüntülenme
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Mehmet Levent Melik
Bilimsever

Merhaba

Uzun ve karmaşık bir süreç olan intihar, nedenleri, yaygınlığı, yöntemleri ve özellikleri bakımından toplumdan topluma, ülkeden ülkeye, farklılaşır. Yaş ve cinsiyet, iklim ve mevsim özellikleri, yaşanan mekân ve kültürel ortam,politik ve ekonomik istikrar, tarihsel geçmiş ve yaşanan zaman, toplumsal statü ve psikolojik durum, aile ve iş ortamı, bireysel yaşantılar ve sağlık sorunları, meslek ve gelir durumu, hatta etnik kimlik ve dinsel inanca göre intihar davranışının sıklığı ve özellikleri değişmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

İntiharla ilgili yapılan bilimsel araştırmalarda ve ülkeler bazında yapılan intihar istatistiklerinde %100 doğruluk veya bilimsel kesinlik bulunmamaktadır. Bunun nedeni olarak intihar olgusunun politik, dinsel,toplumsal ve kişisel değişkenlerden etkileniyor olması, emniyet ve güvenlik güçleri ile hastanelerin farklı kayıt sistemlerine sahip olmaları,bazı vakaların bilinçli ya da bilinçsiz olarak gizlenmesi gibi birçok karmaşık faktörden etkilenmiş olmasıdır.

İntihar davranışı, insanlık tarihi kadar eskidir ve her şeyden önce çok boyutlu, göreceli ve karmaşık bir süreçtir. Bu tartışmalı ve çok boyutlu özellik hem intiharların nedenlerinde, hem intihar tipleri ve uygulama yöntemlerinde, hem bu süreci tetikleyen ve yönlendiren etkenlerde, hem de etki ve sonuçlarında kendini göstermektedir.

Tüm Reklamları Kapat

İntihar, hem hayvanlara hem de insanlara özgü bir davranıştır ve birçok ülkede ciddi toplumsal, demografik, iktisadi ve sağlık sorunları yaratmaktadır.

İntihar sonucu ölümler doğal ölümlerden farklıdır ve intihar eden kişinin kendisi dışında, çevresini ve toplumu da doğrudan ya da dolaylı olarak olumsuz etkilemektedir.

İntihar dünya genelinde yaygın olan bir toplumsal sorundur ve küresel ölçekte her yıl yaklaşık bir milyon kişi bilinçli olarak yaşamını sonlandırmaktadır. İntiharın küresel ölüm hızı yıllık 100 000’de 16’dır; yani dünyada her kırk saniyede bir kişi intihar sonucu ölmektedir. Bu da gezegenimizdeki tüm ölüm vakalarının %1,5’inetekabül etmektedir.

Uluslararası ölçekte bakıldığında tamamlanmış intiharlar daha çok erkek ve ileri yaşta olan kişilerde, intihar girişimleri ise kadınlarda ve gençlerde yaygınlık göstermektedir. İntihar girişiminde bulunan kişilerin önemli bir bölümü ise maalesef öğrenciler ve ergenlerdir.

2,153 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Emin Atasoy , Mustafa Kösle, et al. (2019). İntiharlar Coğrafyasi Perspektifinden Dünya, Türkiye Ve Bursa İli. TESAM Akademi Dergisi, sf: 123 - 165. | Arşiv Bağlantısı
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Ay'a Dev Bir Teleskop İnşa Edebilir miyiz?
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Sandığınız Kadar Boş Değilsiniz!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close