Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Fractal .
Fractal .
3,482 UP
Üye
0

Neden lineer denklem sistemlerini çözmek için nümerik metodlar var?

Nümerik metodlar analitik çözümü olmayan problemler için yaklaşık çözümler veren metodlardır. Peki lineer denklem sistemleri için neden bu metodlara ihtiyaç duyuluyor? Zaten bütün lineer denklem sistemlerini çözebilecek basit yöntemlerimiz yok mu? Analitik çözümü olmayan sistemler de mi var?
225 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Lüzumsuz Adam
Fizik öğrenicisi

Aslında lineer denklem sistemlerini çözebilecek iyi bilinen analitik yöntemlerimiz var. Ancak bu yöntemler iyi biliniyor olmasına rağmen, iş uygulamaya gelince kimi durumlarda makul bir sürede çözüm elde etmek imkansız. Buradaki kritik nokta lineer denklem sisteminin kaç denklemden oluştuğu. Elbette 2-3 deklemden oluşan lineer denklem sistemini kağıt-kalem ile çözebilirsiniz. Biraz sabırlı iseniz bu sayıyı daha da artırabilirsiniz. Elinizde analitik çözüm yapabilen programlar varsa 8-10 sayıdaki lineer denklemden oluşan sistemi kolaylıkla çözebilirsiniz. Programınızın yapabilirliğine göre bu sayı elbette daha da büyüyebilir.

Lineer denklem sistemi matris-vektör ile temsil edildiğinde, elimizde N denklem için N boyutlu bilinmeyenler vektörü, N boyutlu deklemlerin sağ tarafları vektörü ve NXN boyutlu katsayılar matrisi olmuş olur. Problem çözümü sistemdeki katsayıların elemanı olduğu matrsin tersinin bulunması ile mümkün olur. Elbette sadece bu matrisin tersinin bulunması çözüm için tek yol değildir. Matrisin özdeğerlerinin bulunması, matrisin üçgenleştirilmesi gibi başka yaklaşımlar da kullanılabilir. Öyle ya da böyle, matris üzerindeki bu işlemler, matris boyutu büyüdükçe gittikçe daha fazla uzun zaman hale gelir. Bu zamanı etkileyen faktörlerden diğeri de katsayılar matrisinin ne kadar dolu olduğudur. Seyrek (sparse) matrislerde bu işlemler daha kısa sürmektedir, yani sistemdeki her denklemin içinde illa ki tüm bilinmeyenlerin olmadığı durumda.

Tüm Reklamları Kapat

Bu nedenlerle, analitik çözüm büyük denklem sistemleri için mümkün değildir. Nümerik yöntemler bu aşamada imdadımıza yetişir... Elbette nümerik çözümde de matrislerin büyüklüğü ya da seyrek olması-olmaması çözüm zamanını ya da çözümün olanklı olup olmaması durumunu etkiler. Ancak analitik çözüm arıyorsanız örneğin 20 denklemli bir sistem sizi bir hayli yoracakken, nümerik çözümde 500 gibi bir sayı pek yorucu olmayacaktır.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close