Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Melis Yalçın
Melis Yalçın
1,626 UP
Üye
5

Neden kendi yarattığımız ölçü birimlerinin evrene uyması gerektiğini düşünüyoruz?

Demek istediğim, 1 2 3 olarak adlandırdığımız rakamlara neden güveniyoruz? 3 rakamının 1 e denk geldiği bir galaksi olamaz mı? Eğer ölçü birimleri sadece kendi kendimize bazı şeyleri anlamak için yarattığımız terimlerse, bilimsel olarak ortaya koyduğumuz formüllerin hepsi yanlış olmaz mı?
567 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
Cevap
Ögetay Kayalı
Ögetay Kayalı
473K UP
Astrofizikçi | NASA/APOD

Evrende de böyle olacağını düşünmüyoruz. Ve hayır yanlış olmaz. Bahsettiğiniz durum, sayı tabanı. Biz ondalık tabanı kullanıyoruz ama bilgisayarlarda ikilik ya da onaltılık da kullanıyoruz. Bu tamamen keyfi olabilir ve hiçbir fiziksel eşitliği de değiştirmez. Sonuçlar buna göre değişir, basit bir dönüşümle aynı sonuçlara varırsınız. ABD'de metrik sistem kullanılmıyor örneğin, ama bu ABD'de farklı fiziki yasalar olduğu anlamına gelmiyor.

9
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
M. özer
M. özer
9K UP
Okuyucu

Bence kendi ürettigimiz matematigi ve ya bilimi evrene uydurmaya calismiyoruz,evrene uygun matematik ve bilim üretiyoruz.tabi evreni anlayabildigimiz kadar uygunlukta.evrendeki isik hizinien yüksek hiz barametresi olarak kabul edip,bu hiza göre bir zaman olusturup ortaya bir sistem cikartiyoruz yarin birgün isik hizi net bir sekilde asildiginda,karanlik madde anlasildiginda,herseyin matematigi degisebilir diye tahmin ediyorum.

4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
x Kişi
x Kişi
220K UP
Uzay Bilimleri Takipçisi

Matematikte sayılara ne şekil veya ne isim verdiğinizin hiç önemi yok. Örneğin; elimizde 3 elma olsun, 3 yerine sembol olarak bu tuhaf şekli kullanalım "♑︎", ismine de "titon" diyelim, ne değişti? 3 elmaya başka bir medeniyette, "elimizde 1 elma var" deniyorsa, bizim matematiğimize güvenin derim :)

Tüm Reklamları Kapat

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
arda yıldız
arda yıldız
14K UP
Üniversite Öğrencisi

Ölçü birimleri ve sayılar insan yapımı araçlardır ve evrenin işleyişini anlamak ve modellemek için kullanılır. Evrenin bu araçlara uymak zorunda olmamasına rağmen, şimdiye kadar gözlemlediğimiz ve deneyimlediğimiz evrenin işleyişiyle uyumlu oldukları için bu araçlara güveniyoruz. Bilim sürekli gelişir ve yeni keşifler yapılır, bu nedenle yeni bilgilere ve bakış açılarına açık olmak önemlidir. Şu anki ölçü birimleri ve sayılar, elimizdeki en iyi araçlardır ve evreni anlamada başarılıdır; ancak gelecekte daha iyi araçlar ve yöntemler geliştirilebilir.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Cem Ergünay
Cem Ergünay
9K UP
Mühendis, modern fizik makaleleri hobimdir.

Evrene bakıyoruz ve onu anlamaya çalışıyoruz. Bu farkındalığa ulaştığımızda ellerimizde 10 parmağımız var. Tarlanın hesaplanması, koyunların sayılması, malların gemilere yüklenmesi gerekli. Bunlarla başa çıkacak bir sisteme ihtiyacımız var. Bazı çobanlar her koyun için otlatmaya çıkmadan önce ceplerine birer taş koymuş, döndüklerinde her koyun için bu taşları atarak bu sorunu çözmeye çalışmışlar. Mısırda farklı bir sistem, sümerlerde farklı bir sistem bulunmuş. Ama aslında hepsinin yaptığı şey aynı.

Günümüzden bir örnek vereyim. Almanya'daki okullarda not sistemi en iyi not 1, en kötü not 5 olacak şekildedir. Türkiye'de ise tam tersi. Aslında ölçtükleri şey öğrencinin yeterliliği ama kullandıkları sistem farklı. Bu sonuçlar farklı demek değil.

Tüm Reklamları Kapat

Newton, araştırmalarını yaparken ona kadar kullanılan matematiğin yeterli olmadığını gördü ve kalkulusu icat etti. Bunu bir kelime bir işlemdeki, sonucu bulmak için soruyu eğip bükmek olarak algılamamalıyız çünkü bir kuramı kanıtlayabiliyorsanız ve hayata uygulandığında doğru sonuçlar veriyorsa o zaman o yöntem kullanılabilir demektir. Tek doğru olmayabilir ama doğru bir yoldur.

Görüldüğü gibi eğer problemi çözdüğümüzde çıkan sonuç, deneyimlerle ve hayatla uyumsuzsa, yöntemimizin yanlış olduğunu anlayıp ona uygun bir yöntem bulmaya çalışıyoruz. Burda önemli olan anlamaya çalıştığımız konudur. Kendi yöntemimize uygun olan sonucu değil, doğru sonucu bulmak için gerekli olan yöntemi bulmaktır. Dolayısıyla, Almanya örneğinde olduğu gibi 5'in aslında 1'e eşit olduğu sistem şu anda bile mevcut ama bu bizi yanlış sonuca götürmüyor çünkü hedefimizin ne olduğunu biliyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Bence bu makale ve video da, bu konu için oldukça açıklayıcı olacaktır. Videoyu izlemenizi özellikle öneriririm.

Kaynaklar

 1. Evrim Ağacı. Matematik: Keşif Mi, İcat Mı?. Alındığı Tarih: 3 Mayıs 2023. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
İlk Karadelik Fotoğrafını Nasıl Çektik? | Dr. Feryal Özel (Olay Ufku Teleskobu - EHT)
İlk Karadelik Fotoğrafını Nasıl Çektik? | Dr. Feryal Özel (Olay Ufku Teleskobu - EHT)
Ay Işığı ve Mercekle Kağıt Yakmak Mümkün mü?
Ay Işığı ve Mercekle Kağıt Yakmak Mümkün mü?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Günde 7 Saatten Uzun Ekrana Bakıyor musunuz?
Günde 7 Saatten Uzun Ekrana Bakıyor musunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close