Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
-5
Puan Ver

Neden, kaynak sadece nasa? Ve bu patlamalar 3-5 dakikadamı oluyor? Her her nerede olursa olsun tüm patlamalar içeriden dışarıya doğru olur?

Çekirdek çökmesi neden dışa doğru patlama yapsın ki? Hem çekirdek çökmesinin kanıtı nedir? Pek çok batılı kaynak gibi bunlarda kuru kalabalıkdan başka bir şey değil.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Kuru kalabalık dediğiniz şey insanların asırlardır kafalarındaki soruları çözmek için verdikleri emeğin bir birikimi. Daha iyi bir teoriniz var ise bu teorinizi bilim dünyasıyla paylaşarak cahilliklerini (!) söndürebilirsiniz. Şimdi sorduğunuz soruların cevabına gelelim.

Çekirdek çökmesinin neden veya nasıl olduğunu anlamadan önce yıldız tanımımıza bir bakmamız lazım. Yıldız kendi ürettiği enerjiyi kullanarak ışıyan ve bu sayede yüksek sıcaklık ve basınçta kalarak kütle çekimi etkisi ile çökmeden dengede kalan bir gökcismidir.1 Tanımdan da anlayabileceğiniz üzere yıldız dediğimiz cisimlerin kendi enerjilerini füzyon tepkimeleri ile oluşturarak kütleçekim kuvvetiyle denge içinde kalmayı başaran gökcisimleridir. Bu tanımı da biraz açalım. Kütleçekimi yıldızı merkeze doğru çekmeye çalışır fakat füzyon tepkimeleri ile bu kuvvete karşı konulur. Çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluşan yıldızlar bu atomlar demire dönüşene kadar füzyon devam eder. Demir atomlarını füzyon tepkimesine sokamayan yıldızdaki kütleçekimi baskın gelir ve yıldız içe doğru çökmeye başlar. Yıldızın gövdesini oluşturan ağır elementler içeri doğru çökmeye başladıkça, atomların etrafındaki elektronlar birbirlerine fazlasıyla yaklaşır ve diğer temel fiziksel kuvvetlerin etkisi ortaya çıkar: Bu atomlar birbirlerini itmeye başlarlar. Bu itiş kuvveti bir noktada kütleçekimine fazlasıyla üstün gelir ve yıldız muhteşem bir güçle patlar!2

Ayrıca bu patlamalar bizim galaksimizde 100 yılda sadece bir veya iki kez gerçekleşiyor. 3-5 dakikada gözlemleyebileceğimiz olaylar değil süpernovalar.

NASA'nın tek kaynak olduğunu nereden çıkardığınızı anlayabilmiş değilim. ESA, JAXA, ISRO, DLR gibi çoğu ülkenin kendi uzay araştırma kurumları bulunmakta.

Umarım sorularınıza cevap verebilmişimdir. Daha sonraki sorularınızda veya cevaplarınızda imla kurallarına biraz daha dikkat etmenizi temenni ediyorum. Detaylı bilgi edinmek için yararlandığım kaynakları bıraktım.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Sarkac.org Yıldız Nedir
  2. Evrim Ağacı Kara Delikler
  3. Wikipedia Süpernovalar
  4. Onedio Uzay Ajansları
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Paylaşılan sevinç çifte sevinçtir; paylaşılan acı yarım acı...”
İsveç Atasözü