Sorulara Dön
3
Sahtebilim & Şüphecilik

Neden insanoğlu kendini bir dine inanmaya zorunlu kılınmış hisseder niçin türkiyede tüm algılar dini kullanılarak yapılmaktadır.

Neden din olgusu insanlık tarihinde büyük bir rol oynar vede son kez niçin kendimizi bir dine inanmaya zorunlu tutuyoruz?

2
1,159 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhabalar efendim. İnsanların din arayışının ortaya çıkmasının düşünebilen ilk varlıklarda olduğu düşünülmektedir. Yapılan mağra çizimleri bunların kanıtı olabileceği gibi açıklaması gayet basittir. İnsanlar genelde kendi yapabilitesinin ötesinde olan olaylar ve kendi kontrol edemeyeceği durumlarda bile kontrol sahibi olmayı istemek gibi bir küstahlığa sahiptir. Fakat ilk dönemlerde daha normal diyebiliriz. Bir deprem oluyor ve atalarımız anlayamıyor. Soyut düşünme yetenekleri çok gelişmediğinden etraflarına bakıyorlar ve diyorlar ki beni yenebilen yani benden güçlü ne var ki bunu yapabilsin. Boğayı görüyor ona tapıyor. Beyin yapımız gelişmeye başlatıkca bunlar bizi kesmiyor olacak hatta kendimizi üstün görmekten olacaktır ki insan gibi lakin  birazcık daha kusursuzu diyoruz bknz. yunan tanrıları. Ve en son anlıyoruz ki biz de her şeye kadir değiliz ve diyoruz ki insan üstü hatta o kadar üstü ki görünmüyor ama görebiliyor duyulmuyor ama duyabiliyor bir yerde ama her yerde olabilen bir şey icat ediyor. Ki bu da günümüzdeki çoğu din demek. Ama anlamak lazım. Koskocaman bu evrende dua ederek bir şeylere sahip olabilme, ne yaparsa yapsın onu affedebilme özelliği olan ve her şeyi sana sunabilecek bir varlığın olmasını kim istemez ki gerçekler olmasa ? Hep ateistlere kolaya kaçıyorsun derler lakin işimiz daha sor. Bizim kendimize vermemiz gereken cevaplar ve o yarattı bu yarattı diye geçemiyeceğimiz bu yüzden anlama ihtiyacı duyduğumuz koskocaman bir evren var.Bir kitabın sözleriyle ve sonra Hayyamın bir şiiriyle bitirmek istiyorum :'İnsanoğlu kendine veremeyeceği yanıtlar için tanrıyı yarattı...'. İyi günler...

Bir de diyorsun ki: Yürü iznim var!

Cihanda kudretin her yere hakim,

Beni yürüten sen, adım günahkar...>>

ÖMER HAYYAM

1,011 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Neden İnsanoğlu kendini bir dine inanmaya zorunlu kılınmış hisseder?

 Çünkü rol model olarak aldığımız anne babamız başta olmak üzere herkes bir dine mensuptur. İlerleyen yaşlarda da gelecek kaygısı ve daha çıkarcı kişiler için dinin doğru kullanımının insanlara statü kazandırması örnek verilebilir.

     2. Niçin Türkiye'de tüm algılar dini kullanılarak yapılmaktadır?

 Çünkü insan hayatı üzerine en çok etki eden iki unsurun biri din diğeri siyasettir. Bu bağlamda siyasetin dini, dinin siyaseti kullanarak kendini güçlendirmesi oldukça olasıdır. İnsanlar ilk olarak din önderlerinin ikinci olarak büyük liderlerin emirlerini sorgulamazlar. Eğer bu iki kişi Osmanlı'da olduğu gibi aynı kişi olursa iktidarın gücü hat safhaya ulaşır.

     3.Neden din olgusu insanlık tarihinde büyük bir rol oynar?

 Çünkü din insanların tarihin başından beri kendi aralarında guruplaşmak için kullandığı millet/ırk unsurunun yerini alarak ve hatta daha ilerisine gidip daha yüksek sayılarda insan toplulukları oluşturabilen bir yapıdır. Ve insanlar din için toplandıktan sonra bu insanlara bir amaç verilir. Bu amaçlar doğrultusunda gerçekleşen savaşlar, antlaşmalar, yıkılan/kurulan devletler vb. büyük çaplı olaylar tarihin edindiği temel konulardır.

     4.Niçin kendimizi bir dine inanmaya zorunlu tutuyoruz ?

 Bu ilk soru ile aynı soru aslında ama tekrar etmek gerekirse buna içimizdeki korku neden oluyor. Bu korkuya da bilmemek neden oluyor. Yanlış anlaşılmasın dindar insan bilgisizdir demek istemiyorum. Burada bahsettiğim bilgisizlik aklına gelen soruları gerçek anlamda yanıtlamak yerine bu olayları kolay yoldan bir tanrıya bağlayarak kurtulma alışkanlığını edinmek yani istemli olarak bilgisiz kalmaktır.

751 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın