Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Emre C.
Emre C. Üye
35
Neden insanlarda hayvanların aksine kızışma dönemi veya çiftleşme dönemi yoktur?
12,163 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap

Bu harika bir soru ve cevabı ne yazık ki henüz yok. Daha fenası, insanlarda kızışma periyodu olup olmadığından bile emin değiliz. Evet, insan dişileri diğer hayvanlardakinin aksine belirli dönemlerde birden cinsel olarak aktifleşmiyorlar ve yılın herhangi bir gününde az çok eşit derecede seks yapmaya açıklar. Ancak bu, insanlarda kızışma dönemi olmadığı anlamına gelmiyor.

Örneğin yapılan araştırmalar, adet döngüsünün ortasındaki bir kadının (yani yumurtlama döneminde olan, ovülasyonun en üst düzeye ulaştığı noktada olan bir kadının), gerçek anlamıyla yavru üretmek amacıyla seks istediğini gösteriyor. Kadınlar, bu dönemler haricindeyse daha ziyade yakınlık ve romantizm amaçlı seks yapmayı tercih ediyorlar. Dahası, ovülasyon döneminde olan kadınların baskın erkek karakterlerini tercih etme oranları da artıyor: Sert çene hatlarına, derin sese, daha uzun boya sahip erkeklerle çiftleşmeyi daha çok tercih ediyorlar. Dahası, ovülasyon dönemindeki kadınların kendilerini diğer dönemlere nazaran daha da güzel göstermeye çalıştığını gösteren makaleler mevcut. Tüm bunlar, insanlarda da dişilerin belli dönemlerde cinsel tercihlerinin üreme-odaklı değiştiğini gösteriyor.

Fakat tabii ki bir insan dişinin çiftleşme eğilimleriyle bir kedinin veya bir aslanınkini benzeştirmek mümkün değil. Dolayısıyla biyologlar arasında insanlarda kızışma döneminin köreldiğine dair görüş hakim. Bunun da en temel sebebinin erkekleri yakında tutmak konusunda bir avantaj sağlıyor olma ihtimali olabileceği düşünülüyor. Kızışma dönemi belirgin olmayan türlerde erkekler, dişilerin verdiği yavruların kendilerinden olup olmadığına emin olamıyorlar (dişiler üreme çağına geldiğinde birden fazla erkekle çiftleşiyorlar). Bundan ve diğer erkeklerin kendilerinden sonra gelerek kendi spermlerini baskılamadıklarından emin olmak için erkekler çiftleştikten sonra dişiyi koruyorlar. Bu da, dişiye yavru bakımında avantaj sağlıyor.

Bu Reklamı Kapat

Ancak bu hipotez pek açıklayıcı değil; çünkü insan erkekleri, dişilerin ovülasyon döneminde olup olmadığını anlayabiliyorlar. Öyle ki, ovülasyon dönemindeki kadın striptizciler, adet dönemindeki striptizcilerden saatte 30 dolar daha fazla; adet dönemindeki striptizciler ise hem ovülasyon döneminde hem de adet döneminde olmayan kadınlardan saatte 15 dolar daha fazla bahşiş alıyorlar. Hoş, erkeklerin bunu nasıl ayırt edebildiğini bilen de yok; muhtemelen farkında olmasak da feromonlar (koku hormonları) bize cinsellik hakkında halen bilgiler veriyor. Dolayısıyla yukarıdaki açıklama yoluyla dişi kızışma dönemlerinin körelmesi pek mantıklı gözükmüyor.

Bu yüzden sorunun kesin bir cevabı yok. Kadınlarda kızışma dönemi var mı, yok mu, varsa nasıl tanımlanır, yoksa neden yok, bunlar halen aktif araştırma sahaları. Bu tarz konulara ilgisi olanların akademinin bu yönlerine eğilmelerini tavsiye ederim.

9,511 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Live Science. (24 June 2019). Alındığı Tarih: 24 June 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
26
  • Raporla
Cevap
Ertan Başural
Ertan Başural Lise Öğrencisi

Evrimsel sürecin nasıl işlediğini bildiğinizi varsayaraktan kısaca açıklayayım. 

Vahşi doğadaki hayvanlar üzerinde seçilim mekanizmaları çok büyük etkiye sahiptir lakin biz insanlarda bu kadar etkili değildir bahsi geçen mekanizmalar. Bunun nedenleri arasında diğer canlılardan görece daha zeki olmamız bu sayede çevremizi manipüle edebilmemiz, kendimizi çevreden ve seçilim mekanizmalarından "soyutlayabilmemiz" gelir. Biz insanlar özellikle günümüzde çok kolay bir şekilde yemek bulabiliyoruz ancak vahşi doğada yemek bulmak bu kadar kolay değildir. Ayrıca kışın biz ısıtmalı dairelerimizde otururken vahşi hayvanlar soğukla yaşam mücadelesi verir. 

Üreme (üreme hücrelerini üretmek, kur yapmak, cinsel seçilimde etkili bazı parçaları üretmek, yavrular için yuva hazırlamak vb.) genel olarak çok enerji harcayan bir faaliyettir. Bizler her daim başımızı sokacak yaşanabilir ortam ve karnımızı doyurma imkanına sahip olduğumuz için yılın her zamanı üreyebilecek şekilde evrimleştik (Elbette atalarımızın yaşam koşulları daha zordu lakin yine de ateş ve bazı aletleri vardı ki bunlar hayatta kalmalarını kolaylaştırıyordu.). Hayvanlarda ise böyle bir imkan pek yok. Yavrunuzu soğuk ve kıtlıkla geçen bir kış gününde doğurduğunuzu tahmin edin. Yavrunuz kolayca ölebilir. Bu da harcadığınız o kadar enerjinin boşa gitmesi demektir. Bu yüzden bazı hayvanlarda üreme mevsimle sınırlanmıştır. 

4,378 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Science Focus. (24 June 2019). Alındığı Tarih: 24 June 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
12
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et