Puan Ver
13
Puan Ver

Neden insanlarda hayvanların aksine kızışma dönemi veya çiftleşme dönemi yoktur?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Bu harika bir soru ve cevabı ne yazık ki henüz yok. Daha fenası, insanlarda kızışma periyodu olup olmadığından bile emin değiliz. Evet, insan dişileri diğer hayvanlardakinin aksine belirli dönemlerde birden cinsel olarak aktifleşmiyorlar ve yılın herhangi bir gününde az çok eşit derecede seks yapmaya açıklar. Ancak bu, insanlarda kızışma dönemi olmadığı anlamına gelmiyor.

Örneğin yapılan araştırmalar, adet döngüsünün ortasındaki bir kadının (yani yumurtlama döneminde olan, ovülasyonun en üst düzeye ulaştığı noktada olan bir kadının), gerçek anlamıyla yavru üretmek amacıyla seks istediğini gösteriyor. Kadınlar, bu dönemler haricindeyse daha ziyade yakınlık ve romantizm amaçlı seks yapmayı tercih ediyorlar. Dahası, ovülasyon döneminde olan kadınların baskın erkek karakterlerini tercih etme oranları da artıyor: Sert çene hatlarına, derin sese, daha uzun boya sahip erkeklerle çiftleşmeyi daha çok tercih ediyorlar. Dahası, ovülasyon dönemindeki kadınların kendilerini diğer dönemlere nazaran daha da güzel göstermeye çalıştığını gösteren makaleler mevcut. Tüm bunlar, insanlarda da dişilerin belli dönemlerde cinsel tercihlerinin üreme-odaklı değiştiğini gösteriyor.

Fakat tabii ki bir insan dişinin çiftleşme eğilimleriyle bir kedinin veya bir aslanınkini benzeştirmek mümkün değil. Dolayısıyla biyologlar arasında insanlarda kızışma döneminin köreldiğine dair görüş hakim. Bunun da en temel sebebinin erkekleri yakında tutmak konusunda bir avantaj sağlıyor olma ihtimali olabileceği düşünülüyor. Kızışma dönemi belirgin olmayan türlerde erkekler, dişilerin verdiği yavruların kendilerinden olup olmadığına emin olamıyorlar (dişiler üreme çağına geldiğinde birden fazla erkekle çiftleşiyorlar). Bundan ve diğer erkeklerin kendilerinden sonra gelerek kendi spermlerini baskılamadıklarından emin olmak için erkekler çiftleştikten sonra dişiyi koruyorlar. Bu da, dişiye yavru bakımında avantaj sağlıyor.

Ancak bu hipotez pek açıklayıcı değil; çünkü insan erkekleri, dişilerin ovülasyon döneminde olup olmadığını anlayabiliyorlar. Öyle ki, ovülasyon dönemindeki kadın striptizciler, adet dönemindeki striptizcilerden saatte 30 dolar daha fazla; adet dönemindeki striptizciler ise hem ovülasyon döneminde hem de adet döneminde olmayan kadınlardan saatte 15 dolar daha fazla bahşiş alıyorlar. Hoş, erkeklerin bunu nasıl ayırt edebildiğini bilen de yok; muhtemelen farkında olmasak da feromonlar (koku hormonları) bize cinsellik hakkında halen bilgiler veriyor. Dolayısıyla yukarıdaki açıklama yoluyla dişi kızışma dönemlerinin körelmesi pek mantıklı gözükmüyor.

Bu yüzden sorunun kesin bir cevabı yok. Kadınlarda kızışma dönemi var mı, yok mu, varsa nasıl tanımlanır, yoksa neden yok, bunlar halen aktif araştırma sahaları. Bu tarz konulara ilgisi olanların akademinin bu yönlerine eğilmelerini tavsiye ederim.

Favorilerime Ekle
6

Kaynaklar

  1. Live Science Bu konulara dair daha fazla bilgi veren bir makale.

Evrimsel sürecin nasıl işlediğini bildiğinizi varsayaraktan kısaca açıklayayım. 

Vahşi doğadaki hayvanlar üzerinde seçilim mekanizmaları çok büyük etkiye sahiptir lakin biz insanlarda bu kadar etkili değildir bahsi geçen mekanizmalar. Bunun nedenleri arasında diğer canlılardan görece daha zeki olmamız bu sayede çevremizi manipüle edebilmemiz, kendimizi çevreden ve seçilim mekanizmalarından "soyutlayabilmemiz" gelir. Biz insanlar özellikle günümüzde çok kolay bir şekilde yemek bulabiliyoruz ancak vahşi doğada yemek bulmak bu kadar kolay değildir. Ayrıca kışın biz ısıtmalı dairelerimizde otururken vahşi hayvanlar soğukla yaşam mücadelesi verir. 

Üreme (üreme hücrelerini üretmek, kur yapmak, cinsel seçilimde etkili bazı parçaları üretmek, yavrular için yuva hazırlamak vb.) genel olarak çok enerji harcayan bir faaliyettir. Bizler her daim başımızı sokacak yaşanabilir ortam ve karnımızı doyurma imkanına sahip olduğumuz için yılın her zamanı üreyebilecek şekilde evrimleştik (Elbette atalarımızın yaşam koşulları daha zordu lakin yine de ateş ve bazı aletleri vardı ki bunlar hayatta kalmalarını kolaylaştırıyordu.). Hayvanlarda ise böyle bir imkan pek yok. Yavrunuzu soğuk ve kıtlıkla geçen bir kış gününde doğurduğunuzu tahmin edin. Yavrunuz kolayca ölebilir. Bu da harcadığınız o kadar enerjinin boşa gitmesi demektir. Bu yüzden bazı hayvanlarda üreme mevsimle sınırlanmıştır. 

Favorilerime Ekle
4

Kaynaklar

  1. Science Focus
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yeryüzünde insandan başka bilim yapan hiçbir tür yok. Bilim, tamamiyle insan icadıdır ve doğal seçilim yoluyla serebral korteksimizde evrimleşmesinin tek bir nedeni vardır: Bilim, çalışır!”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder