Puan Ver
4
Puan Ver

Neden insanlar kanıtlarıyla çürütülen yanlışları savunmaya devam eder?

Neden insanlar doğru bildikleri yanlışların , gerçeğini kanıtlarıyla birlikte açıklasak bile kabul etmezler? Bunun psikolojik bir açıklaması var mı?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

İNSANIN DÜŞÜNCESİNE BAĞLILIĞI

Eğer birinin düşüncesine karşı zıt bir fikir üretirseniz, genellikle o konunun tartışması açılır. Bunun başlıca sebebi her insanın içindeki kendine güven (özgüven) duygusudur. Buna bağlı olarak genelde insanlar zıt fikir duyduklarında kendi fikirlerini savunmaya meğillenirler. Belki farketmediniz fakat onların düşünceleri hakkındaki düşüncelerinizi savunurken de siz yine kendinizi onlara karşı savunmuş oldunuz. Bu gayet doğal bir olay örgüsüdür. Zaten bu olmasa belki şu anda ben bu yazıyı yazacak aleti bulamayacak olurdum.

Bu türde tartışmalarda zaten kişi kendi fikrine ve bunun mantıklılık olasılığına çok iyi dikkat etmiş, bu yüzden de kendi düşüncesine sonuna kadar güvenmiş olması gerekmektedir. Bunun dışında fikirleri zaten karşıdakine veyahut topluma hitaben söylemeyiz. Tabii ki karşıdaki de aynı durumda kalınca uzun bir tartışma ortamı çıkabiliyor. Aynı eş kutupların birbirlerini itmesi gibi...

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. İnsan Psikolojisi ve Özgüven Bu kaynak 'insan psikolojisinde özgüven' hakkındaki fikirlerimi doğrular niteliktedir.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrim bir kuvvet değil, bir süreçtir. Bir sebep değil, bir yasadır.”
John Morley
Geri Bildirim Gönder