Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Neden ilk canlının uygun koşullarda hemen bölünme dahi geçirebilecek bir şekilde gelişmiş olduğunu varsayıyoruz?

Yani demek istediğim ilk başta hücresel yapıda olup da bölünme gibi karmaşık süreçlere sahip olmayan ilk ilkel canlı formları oluşması çok daha muhtemelken neden ilk canlıda böyle karmaşık bir özelliğin oluşmasını varsayıyoruz? (Canlılığın şartlarından [ortak özeliklerinden] birinin üreme olmasından dolayı mı?) Bu konudaki eksiğim nedir?
366 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Sadık Berk Evren
Genç bir astronomi meraklısı, bilim araştırmacısı

Bu soruya cevap vermeden önce ilkin hücrenin ne olduğuna ve nasıl ortaya çıktığına bir göz atmak gerekiyor.

Hücre zarının yapısı lipittir yani yağdır. Yağlar, abiyogenezde, yani cansızlıktan canlılığa olan evrimde, çok önemlidir. Çünkü yağ molekülleri amfitatik yapıdadır, moleküllerin bir ucu hidrofilik (suyu sever) iken diğer ucu hidrofobiktir (suyu sevmez).

Tüm Reklamları Kapat

Yağ molekülleri su içerisindeyken bu şekilde bir yapı oluşturur. Hidrofilik kısım suya bakarken hidrofobik kısım içe bakar, suyla temas etmez.
Yağ molekülleri su içerisindeyken bu şekilde bir yapı oluşturur. Hidrofilik kısım suya bakarken hidrofobik kısım içe bakar, suyla temas etmez.

Bundan dolayı yağ molekülleri suyun içerisinde içi su dolu küre biçimini alırlar. Ayrıca küresel form, yağların en düşük potansiyel enerjiye sahip olmasını sağlar ve bu da bir kimyasal için en dengeli haldir.

Yağ moleküllerinin küresel bir hal alması
Yağ moleküllerinin küresel bir hal alması

Canlılığın cansızlıktan evrimi sırasında denizler resmen bir "kimyasal çorbaydı". Su içinde sayısız tepkime oluyor ve yeni moleküller meydana geliyordu. Yağ moleküllerinin bu şekilde küre halini almasıyla tepkimeler bu moleküllerin içinde gerçekleşmeye başladı. İşte bu yapıya koaservat veya diğer adıyla ön hücre adı verilir.

Tüm Reklamları Kapat

Canlılığın evriminin başlarında sayısız ve her çeşit kombinasyona sahip koaservat mevcuttu. Bunlar arasından çevredeki en iyi şekilde kimyasal olarak etkileşen, içinde en uygun tepkimeleri barındıranlar varlıklarını sürdürürken diğerleri elendi (Örneğin bazıları aşırı tepkime meydana getirerek patladı, bazıları ise neredeyse hiç tepkime meydana getiremeyerek canlılığa evrim yolunda elendi). Bundan sonraki süreç genetik materyalin ve ardından bu materyalin aktarımının evrimine kadar uzanıyor.

Yani canlılığın evriminde ilk hücrelerin, daha doğrusu ön hücrelerin üreme yeteneğine sahip olduğunu varsaymıyoruz. Zaten bu süreçte her çeşit kombinasyona sahip sayısız koaservat ortaya çıktı. Üreme, sonradan evrilen bir mekanizma.

Ayrıca sorunuzda üreme, canlılığın ortak özelliklerinden biri olarak belirtilmiş. Her ne kadar eğitim müfredatında canlıların ortak özelliklerinden üreme, beslenme, solunum vb. olarak bahsedilse de bilimsel olarak bir canlı şu 2 kritere sahiptir:

  • Organizma
  • Aktivite (Metabolizma)

Canlı, bir bütün içerisinde bünyelerinde meydana gelen çeşitli kimyasal tepkimeler ile ürettiği enerjiyi aktif olarak kullanarak entropiye karşı koyan varlıktır.

Dolayısıyla aslında canlı ile cansız arasında belirgin bir fark yoktur. Hatta bilimsel veriler, canlılığın cansızlık içerisinde evrimleşen özel bir form olduğunu göstermektedir. Koaservatlar buna güzel bir örnektir. Birtakım yağ molekülleri ve diğer kimyasalların bir araya gelmesi ile yukarıdaki canlı tanımına uyan bir varlık ortaya çıkmaktadır. Tabii ki kimyasal tepkimelerden ortaya çıkan enerji rastgele amaçlar için kullanılmamalı, entropiye karşı koymak için, sürerliliğin sağlanması için kullanılmalıdır. Zaten bunu yapabilen koaservatlar varlıklarını sürdürürken yapamayan koaservatlar yok olmuştur.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
HAARP: Neyi Yapabilir, Neyi Yapamaz?
HAARP: Neyi Yapabilir, Neyi Yapamaz?
Titanik'te Batan İnsan Bedenlerine Ne Oldu?
Titanik'te Batan İnsan Bedenlerine Ne Oldu?
Su Altında Ateş Yakmak Mümkün mü?
Su Altında Ateş Yakmak Mümkün mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close