Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Neden herkesin yapıp başarılı olabileceği bir şeyler olmak zorunda?

Kimimiz çeviktir sporda iyidir,kimimizin kulağı iyidir müzik yapar,kimimizin ses telleri iyidir. Kimimizin girişimciliği,liderliği,konuşkanlığı ve daha nice saklı yetenekleri vardır. Pekala herkesin bir yeteneği olmak zorunda mı? Neden herkeste yetenek denen bir şey var?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle bu doğrudan bir cevap değil hatta cevabı bu diyebileceğimiz bir soru da değil bana kalırsa. Sadece eklemek istediğim kendi düşüncem.

Kimimiz çeviktir sporda iyidir demek yerine hayatı boyunca özellikle de çocukluğundan beri sporla uğraştığı için çeviklik konusunda gelişmiştir diyebilir miyiz? Ya da babası da müzisyen ondan geçmiş demek yerine evde müzikle uğraşılan ortamda büyümüş olmasının etkisi aslında yetenek dediğimiz şeyin önüne geçmiş olabilir mi? 10 yaşında rastgele bir çocuğu piyano başında kaç saat oturtabiliriz? Peki ya çocukluğundan beri evinde hergün saatlerce bu işlerle uğraşıldığını gördüyse ve bu onun gözünde normalleşmişse çocuğun oturup çalışma ihtimali artmaz mı? Sonucunda da çalıştıkça daha iyi çalabildiğini görüp kendini daha yetenekli hissetmez mi?

Şöyle bir durum da var. İki farklı kişiyi ele alalım ve daha önce hiç yapmadıkları bir şeyi yaptıralım. Bu iki kişiden biri olayı diğerinden çok daha iyi gerçekleştiriyor olabilir. Belki bu kişiye yetenekli de diyebiliriz. Ama aslında bu olayı gerçekleştirirken kullandığı beyin fonksiyonlarını, el-ayak koordinasyonunu, fiziki gücünü (artık olay her neyse) geçmişinde daha çok kullandığı ve geliştirdiği için daha "yatkın" olabilir.

Bu olayı ister istemez "yetenek mi çalışmak mı?" ya da "yetenekli mi doğulur yoksa sonradan mı olunur" gibi ikilemlere götürüyor. Bunların birbirine uzak şeyler olduğunu düşünmüyorum. Bir konuda daha iyi daha yatkın daha yetenekli olmanın anahtarının geçmişte yaptığın, uğraş verip vakit ayırdığın şeyler bütünüyle doğrudan ilgili olduğunu düşünüyorum. İnsan olarak da hepimiz aktif bir şekilde yaşayan canlılarız. Yemek yapıyoruz, koşuyoruz, yüzüyoruz, sohbet ediyoruz, sorguluyoruz, düşünüyoruz, ikna ediyoruz, zevk alıyoruz, rekabet ediyoruz, öne çıkıyoruz, bir şeyler yapıyoruz ve öğrenip kendimizi geliştiriyoruz. Kimi zaman sadece yapmak zorunda olduğumuz bir konuda yatkın hale geliyoruz ya da hoşumuza giden şeyleri yapmaya daha çok eğilim gösteriyoruz. Dolayısıyla ister istemez hepimiz bazı şeylere diğer insanlara göre daha fazla zaman ayırıyoruz, uğraş veriyoruz, kafa yoruyoruz ve kendimizi o konuda yetenekli görüyoruz. Öne çıkaran farklılığın bu olduğunu düşünüyorum.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Jeolojik kayaçlar, Dünya'nın yazdığı epik bir şiir gibidir.”
Rachel Carson