Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ali Nova B
Ali Nova B
3,280 UP
Üye
3

Neden dünyada herkes aynı dili konuşmuyor, aynı para birimini kullanmıyor, eşit haklara sahip değil ve neden ülkeler arası sınırlar var?

Kısaca neden dünya medeniyeti diye bir şey yok?
4,151 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Emrick Drake
Emrick Drake
32K UP
Öğrenci

bu insanların afrikadan çıkıp etrafa yayıldıktan sonra birbirlerini unutmasıdır. bundan sonra bu ayrılan insanlar kendi kültürlerini geliştirdi. bu gelişimden sonra insanlar kendi kültürlerini yaymak için diğer kültürlerini oluşturmuş insanları kendi kültürlerini benimsetmek isteyince ve onlarda direnince tartışmalar bu işi savaşa sürükledi. yani ana konu insanların kültür farklarıdır.

688 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Insan Irkları. (28 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 28 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Abdulkadir K
Abdulkadir K
9K UP
Evrimi anladığını sanan bir genç

Neden dünyada herkes aynı dili konuşmuyor?

Bu sorun binlerce yıldır insanları rahatsız etmektedir. İncilde bu sorunun sebebi olarak insanların günah işlemesi verilmiş ve bu durum tanrının bir cezası olarak lanse edilmiştir. Gerçekten sinir bozucu bir durum olan farklı diller, iletişimi, gelişimi ve dostluğu engellemiş, ne yazık ki savaşlara varabilen toplumsal olaylara neden olmuştur. Buna çözüm olarak ortak dil oluşturma çabaları olsa da maalesef başarılı olamamıştır. Tanrının cezası, elimizden hiçbir şeyin gelmediği ilahi bir gadap gibi görünmektedir. Bu mistik açıklamaları bir kenara bırakır ve biraz akıl yürütmeye çalışırsak durumun hiçte öyle olmadığını anlamakta zor olmayacaktır. (belki de zordur)

Tüm Reklamları Kapat

Problem tamamıyla bilginin iletim hızındadır. Evrimin bazı temel ögeleriyle büyük bir benzerlik göstermektedir bu durum.

Evrimin temel mekanizmalarından birini ele alırsak eminim daha sözlerimi bitirmeden nedenini anlayacaksınız.

Tüm Reklamları Kapat

İzole olmak evrimleşme için önemli kıstaslardan biridir. Yeterince izole olmayan popülasyonlar sürekli bir gen alışverişinde bulunurlar ve bu, totalde büyük ayrışmalara izin vermez. Küçük farklılıklar sürekli birikemez. Popülasyon ya genetik sürüklenmeyle ortak olarak değişir ya da değişmeden kalır. Sonuç olarak farklı türler, daha oluşamadan büyük kitlenin ortalama potasında erimeye mahkum olur. İzole durumda olmamanın, türleşmeyi neden engellediğini anladığımıza göre izole olmaktan kastımızın tam olarak ne olduğuna dikkatleri çekmek istiyorum.

İzole olmak demek genetik alışverişin ve etkileşimin yeterince uzun bir süre olmaması demektir. İzole olmaya sebep olan bir çok unsur vardır. En basitinden nehirler genetik alışverişe engeldirler. Nehri geçemeyen hayvanlar için bu, bir izole sebebidir. Nehir sonsuz değildir elbette ama sonsuz olmasına gerekte yoktur. Yeterince uzun bir süre için gen alışverişinin engellenmesi, az sayıda olan bir genetik varyasyon popülasyonunun bile türleşmesine imkan sağlayabilir. Bu küçük varyasyon popülasyonu, tam olarak sınırları kesin olmayan bir raddeden sonra öyle bir noktaya sürüklenir ki artık nehrin kaynağındaki dağı dolaşıp öteki taraftaki akrabalarıyla buluşsalar bile, onlarla gen alışverişi yapamaz hale gelirler. Alın size yeni bir tür. Bu durumun nesillerce süren bir kavuşma sekansı olduğunu akıldan çıkarmamak elzemdir. Dünya, zannettiğimizden çok daha büyük bir yerdir. Gezmeye bir ömür yetmez. Bu sebeple bir şekilde birbirlerini bulamayan popülasyonlar, birbirlerini elimine edemedikleri için ortalama bir populasyon olma özelliğinden çıkarlar ve iki ayrı ortalama popülasyon ortaya çıkarırlar. Bu izolasyon, nehir de olabilir, dünyanın çok büyük olması da.

Gelelim şimdi neden farklı diller konuştuğumuza. Evet nesillerce akrabalarımızdan uzak bir yerde vakit geçirmemiz, bizi dil olarak farklı yerlere sürükler. Örneğin afrikada ortak bir dilimiz olduğunu varsayalım. Bu dil 100 kelimeden oluşsun. Hepimiz sürekli birbirimizle iletişim halinde olduğumuz için, bulunduğumuz yerde de başka kelimeye ihtiyaç olmadığı için bir iki farklı konuşan kişi fazla göze batmayacak ve, ya o bir iki kişinin uydurduğu kelimeler ortak malımız olacak ya da o kelimeler, nesiller sonra, kullanmaya kullanmaya unutulacaklardır.(genetik sürüklenme benzeri bir durum) Sonuç olarak farklı bir dil oluşmayacaktır.(ilk dilden farklı olsa da ortak bir dil olacaktır) Sonra bazılarımız sahra çölüne göç edecek, bazılarımız da soğuk iklimlere gidecektir. Bu ortamlarda hem farklı ihtiyaçlar olacağından hem de yeni uydurulan kelimeler diğer topluluğa ulaşamadığından ortak bir dil gelişimi göstermeyecektir. Farklı sürüklenmeler sonucu öyle bir raddeye geleceğiz ki artık ortak olan neredeyse hiçbir kelimemiz kalmayacaktır. İşte bu durumda bir dahaki karşılaşmada birbirimizi anlayamayacak duruma geleceğiz.

Birbirinden farklı diller de işte bu şekilde oluşmuştur. Ortak medeniyet ve kültür de buna bağlı benzer sebeplerle yoktur.

Yalnız bu, hiç ortak noktamız olmadığı anlamına da gelmez. Evrimde nasıl ki genetik benzerliklerle bazı sonuçlara varabiliyorsak, dilde de benzeri bir durum söz konusu. Şalom ve selam gibi, hello ile hallo gibi, baba ile papa gibi daha sayamayacağım nice benzer kelimeler mevcuttur.

Zorlama bir bilinçle bu durumun önüne geçmekte ne yazık ki mümkün görünmüyor. Bizler her ne kadar ortak bir dil oluşturmaya çalışsakta sürüklenme kaçınılmaz olacaktır. Daha aynı ülkede bile farklı kültürler ve anlayışlar gelişmekteyken ve bunu engelleyemiyorken, tüm dünyada ortak kültür yaratma çabaları boşunadır. "boşuna" biraz sert kaçmış olabilir zira tamamen boşuna değildir. Nasıl ki her canlı, hücre veya hücrelerden oluşuyorsa, her dil ve kültürde de ortak bazı mekanizmalar olmak durumundadır. Empati ve ahlak gibi. Bunlar ortak değerlerdir çünkü devamlilığımızın temel zorunlulukları karşılamak için yegane araçlardır. Yine diller de temel olarak nesnelerden ve fiillerden oluşur. Her dilde bir "şey", bir faaliyet yapar ve bu o kadar ortak ve zorunlu bir özelliktir ki değiştirilmesi, bizzat dilin varlığını engeller.

Eşit haklar gibi değerlerin ise hücre gibi temel bir mekanizma olduğunu ve ileride yapay zeka ile birlikte neredeyse kesin ve mutlak bir duruma evrimleşeceğini umuyorum.

617 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Wikipedia. (29 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 29 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close