Paylaşım Yap
Sorulara Dön
Furkan K.
Furkan K.
2,246 UP
Üye
1

Neden dondurulmuş yiyeceklerin -18 derecede saklamamız tavsiye edilir?

Aldığım bir çok ürünün üzerinde -18 derecede saklanması gerektiği yazmakta bunun sebebi nedir? hiçbir üründe -18 derece harici bir dondurma sıcaklığı tavsiyesi görmedim -18 derecenin standart olma sebebi nedir?
332 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ahmet Hamdi Annaç
Gıda üzerine yoğunlaşan bir medya kurumunda çalışıyorum

[1]Öncelikle dondurulmuş gıdaların hangi şartlar altında dondurulduğunu ve paketleme yöntemini incelemek gerekli. Bu konuda oldukça uzman olan Ebru Akdağ'ın Youtube videosuna bakabilirsin. Özetle dondurulmuş meyve sebzeler aslında tazesinden de daha taze formdadırlar. Bunu sebebi, üretim alanının direkt yanına kurulan dondurulmuş ürün tesislerinin, ürün dalından koptuktan çok kısa bir süre içerisinde ürünü şokluyor olması. Hasat etme, kasalama kamyona bindirme, hale götürme, halden tekrar kamyona aktarıp market ya da son tüketicinin alacağı noktaya getirmek ciddi bir süre alıyor. Ürünler dalından koptuğu andan itibaren besin değerlerini yitirmeye başlarlar.

Teknik olarak ürünler tesislerde şoklandığında -40 derecede ani şoklamaya maruz kalıyor ve ürünün hücre yapısında genleşme olmuyor, bununla birlikte ürünün iç ısısı genelde -18 derecede kalıyor. İşte sorduğunuz sorunun cevabı da zaten burada yatmakta. Ürünün sahip olduğu iç ısıyı, yani -18 dereceyi korumak durumundayız. Aksi halde yavaş yavaş çözülme başlayacak ve üründe çürüme süreci başlayacaktır.

İşin uzmanı olmamakla birlikte yaptığım meslek dolayısıyla konu ile alakadarım. Bırakmış olduğum kaynak fazlaca işinizi görecektir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Ebru Akdağ - Prof. Ali Atıf Bir, et al. Dondurulmuş Gıda Nedir? - Gıda Hurafeleri Avcısı - Ebru Akdağ - B02. (17 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 27 Eylül 2022. Alındığı Yer: www.youtube.com | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close