Sorulara Dön
1
Felsefe

Neden dışarıda bizden para isteyen insanlara hem para vermeyip hem de kötü hissediyoruz? Para kazanan biri olmasak bile suçluluk neden duyarız?

İnsanlara acıma, halimize şükretme ama başkaları için pek de bir şey yapmamak bir nevi kültürümüz. Etik açıdan bunun doğrusu nedir? Hangi insanlar bu hissi yaşamaz ya da genel olarak nasıl başa çıkarlar? Bir yere bağış yapıyor olmak bu hissi yok edip, para isteyen insanları hiç umursamamak çözüm müdür?

2
281 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Sahip olduğumuz empati, sosyallik nedeniyle, kendimiz iyi şartlarda bile olsak, türdaşımızın içinde bulunduğu olumsuz şartlar bizi doğrudan etkiler. Temelde kendimizi onun yerine koyarak aslında derinde kendimize üzülürüz. Karşımızdaki bir aynadır.

Dilenen bir kişiye azıcık bir para vermenin onun hayatını değiştirmeyeceğini bilmek de bizi üzer aynı nedenlerle. Ancak bu konuda farklı faktörler söz konusu.

Öncelikle dilencilik, sosyal bir sorun. Kişisel değil. Yani bireylerin çözemeyeceği, devletin çözmesi gereken bir durum. Aslında bir dilenciye para vermek, dilencilik sistemini beslemekte. Her verilen para, daha çok dilenen kişiye neden olmakta. Ve çocuk yaşta zorla dilendirilen kişileri üretmekte. Oysa biz iyilik yapıyorduk?

İşte konun sosyal bir konu olması, devletin çözmesi gerektiği durumu burada öne çıkıyor. Yani sorumluluk bireyde değil. Aynı şekilde Afrika'daki aç kitleler için de olumsuz duygularımız oluşmakta. Bu durum da uluslararası bir sorun. Sömürü, düzensiz gelir paylaşımı vs vs nedenlere bağlı. Bu demek değil ki biz hiçbir şey yapmamalıyız. Tabii ki farkındalık oluşturma gibi faaliyetler yapmalıyız. Ancak birey olarak tek başımıza yapabileceklerimiz, bize düşenler var, devlete düşenler, yerel yönetimlere düşen görevler var. Bizim bu kurumlara bildirimde bulunmamız, vereceğimiz paradan (dilencilik sistemini besleyen para) daha faydalı olacaktır. büyük ihtimalle. Ve suçluluk duymamız için bir neden de kalmayacaktır.

368 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Merhabalar Hilal Şen

Bir olaya vereceğimiz tepki düşüncelerimizle ve tecrubeler imiz bağlı olarak veririz. Şahsen ben para vermediğim zaman zerre pişmanlık duymuyorum. Çünkü çok küçükken dindar olduğum zamanlarda hep camiye giderdim. Oradaki dilencilerin sürekli para için kavga ettiklerini, birbirlerini itip kalktıklarını görürdüm. Daha sonra o dilencilerin namaz çıkışı arabaya binip gittiklerini gördüm, söylediği yalanlara şahit oldum. Benim tecrübelerime şunu söylüyor=

Dilenen insanlar yalancı. Fakirlerin şerefli insanlar olduklarını düşünüyorum, dilenip başkalarından medet ummazlar çalışırlar. Ben hep bunlara şahit oldum. Ayrıca onlara para verdiğin zaman çalışmak için sebepleri kalmaz. Sürekli dilenir ve geçimini bununla sağlar. Daha kötüsünü soyliyim bazı çeteler çocukları zorla dilendirdiği haberlerde sık sık da gösteriliyor.

Bu yazdığım şeyler gaddarca gibi gelsene değil, gözümüzü kapatmak istediğimiz gercekler. Ben dilencilere para verilmemesi taraftarıyım.

Ayrıca şu konuda anlaşalım, kültürümüz yardımlaşma çok önem verir. Hatta Osmanlı'da sadaka taşları vardır, ihtiyacı olan uzerine bırakılan sadakaları kimse görmeden alırmış. Ben insanlara yardım etme taraftarıyım ama dilencilere değil. Sana tavsiyem görmezden gel dilencileri, umursama en doğru yol bu.

270 görüntülenme
1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et