Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Neden din adamları yaratılışa, bilim ile ilgilenen insanlar ise evrime yöneliyor?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Gayet basit...

Din adamları ulu bir yaratıcıya, bu yaratıcının Dünya'ya kitap ve peygamber gönderdiğine ve tüm evreni ve içerdiklerini de bu yaratıcının var ettiğine inanıyorlar. Başka herhangi bir açıklamaya ihtiyaç duymuyorlar. Bu nedenle de Yaratılışçılık inancını benimsiyorlar.

Bilim ile ilgilenen insanlar ise, doğaları gereği bilimsel bilgiye, kanıta, deneye, gözleme ihtiyaç duyuyorlar ve bilime güveniyorlar. Yer yüzündeki canlıların yaşam dinamiklerini inceleyen bilim insanlarının yaptıkları çalışmalar da evrim dediğimiz olguyu ortaya çıkardığı için evrime yöneliyorlar.

Bu Reklamı Kapat

Ancak genel sanrının aksine bilime güvenenlerin evrime yönelmesi bir inanış değil. Bir inanç, inanç biçimi değil. Yaradılışçılık ise bir inanç. İkisi çok farklı yöneliş ve güven biçimleri. Dinamikleri farklı. Yaradılışçılığın kanıta, evrimin ise inanmaya ihtiyacı yok. Ben Allahın varlığına ve her şeyi Allahın yarattığına inanıyorsam konu kapanmıştır. İsteyen istediği argümanı, kanıtı, gözlemi, deney sonucunu sunsun inanmaya devam edebilirim ki zaten hiç bir bilimsel çalışma bir yaratıcının yokluğunu kanıtlamaz, buna niyetlenmez bile. Böyle bir çalışma yok, hiç olmadı. Yaratıcı bilimin umurunda bile değil. Her şeyi bir kenara bırakın yokluk zaten kanıtlanamaz, kanıt gerektirmez. Evrimde ve herhangi bir bilimsel teoride ise inanmak gereksiz çünkü kanıtlar gerçeği zaten gösteriyor. İnansak da inanmasak da gerçek orada duruyor. Bakmak yeterli.

Sorun aslında inanç sistemlerinin bilimin sahasına girmesi. Dediğim gibi inanç doğası gereği kanıta ihtiyaç duymayan bir güven biçimi olduğu için bilimin ilgi alanında değil. Bilim, inançlar ve insanların inanma dinamikleri üzerine bir şey söylemez. İsteyen istediğine inanır, bilim buna karışmaz. Ama birileri kalkıp "Dünya 6 günde yaratıldı" denildiğinde kavga başlıyor. Bu bilimsel olarak araştırılabilir, sınanabilir ve yapılacak çalışmaların sonucunda doğrulanabilir ya da yanlışlanabilir bir iddia. Ama inanç sahipleri aslında herhangi bir bulgu ile gelmiyorlar. Bu 6 gün iddiasına inanan bir kişiden, bu bilginin doğruluğuna dair kanıt, bulgu isteseniz size bir kutsal kitap veriyor. Bu bir bulgu değil ki. Bilim çalışıyor, gerçekleri buluyor ve bulunan herhangi bir gerçek, inanç sistemlerinin iddia ettikleri ile çelişince böyle anlamsız ve gereksiz tartışmalar çıkıyor. Çünkü bilimin ortaya çıkardığı gerçekler, insanların inançlarını sarsıyor. Aslında bilimin amacı bu değil. Bilim sadece gerçekleri arıyor, bu kadar. Ortaya çıkan gerçeğin ne anlama geldiği ayrı bir konu.

Bu tip çatışmaların çoğu kavram karmaşasından besleniyor. İnanç başka, bilim bam başka bir şey. Keşke insanlık, ikisini karıştırmamayı becerebilse.

2
  • Raporla
Cevap
Efe Oğuz Aktaş
Efe Oğuz Aktaş Öğrenci

Din kutsal kitaplarda yazana göre düşünüyor -ki bu yaratılışa tekabül ediyor- bilim insanları ise bunun mantıklı ve pek doyurucu olmadığını düşünüyor ve bu yüzden başka teoremlere yöneliyorlar.

Geçmişte yaşayan canlılarla benzerliğimizin yaratılışla ilgili birçok gizemin kapısını en azından aralayacağına ve insanların binlerce yıllık cevap arayışına ışık tutacağına inanıyorlar. Ki bence de bu en mantıklı yöntem. Sorulara cevap arayışının doğurduğu ihtiyaç bir sürü araştırmaya sebep olmuştur. Okuduğunu düşünüyorum ama okumadıysan Sapiens'i öneririm.

İyi Günler :)

1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et