Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Neden coronavirüs grafikleri verileri gösterirken lineer ve logaritmik olarak 2'ye ayrılıyor. Aradaki fark nedir ne anlamalıyız?

Örneğin bu sitedeki grafiklere bakın aynı verileri 2 farklı (lineer ve ogaritmik) göstermiş : https://www. Worldometers. İnfo/coronavirus/

1
Teşekkür
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
1 Cevap

İki grafik farklı istatistik verilerinin farklı ölçeklerle gösterimleridir aslında. İfade ettikleri arasında bir fark yoktur. Okuyucunun tercihine göre tercih edilebilir.

Lineer olan grafikte, y ekseni (koronaya yakalananlar ve ölenler için kullanılan) değerleri eşit aralıklarla dağılmıştır: aralık tercihi olarak ilk grafikte 200 bin insan, ikincisinde ise 10 bin insan tercih edilmiş. Eşit aralıklar (200k, 400k, 600k...; 10k, 20k, 30k...).

Logaritmik grafikte ise, y eksenindeki her bir eşit aralık belirlenmiş olan ölçekte katlanmayı ifade eder: İlk grafikte de ikinci grafikte de bu oran 10 olarak belirlenmiş (ancak ilk y değerleri 100'den ikinciler 10'dan başlamış dolayısıyla tam olarak aynı değiller). Eşit aralık değerleri şu şekilde gidiyor: 10, 100, 1000, 10k...

Tercihin sebepleri arasında logaritmik grafikteki verilerin oluşturduğu eğim, bulaşma miktarıyla ilgili yorum yapabilmemize de imkan veriyor.

Örnek olarak iki veri setim olsun. Veri Seti 1:

Veri seti 1 ve 2
Veri seti 1 ve 2
Dila Öztürk

Bu veriler doğrultusunda ilk veri setinde her hasta her gün ortalama bir yeni hasta oluşturmuş. Hastalık günde 1 kişiye geçmiş. İkinci sette ise her hasta her gün ortalama 3er kişiyi daha hasta etmiş. Bu farkı gözlemlemek lineer ölçekten pek de rahat olmayacaktır:

Lineer Ölçek
Lineer Ölçek
Excel

Verilere bakarak yorum yapılabilir ancak grafik kullanmanın amacına ters.

Oysaki logaritmik ölçek kullanıldığında:

Logaritmik ölçek
Logaritmik ölçek
Excel

İkinci gruptaki verilerin oluşturduğu çizginin daha dik olmasına dikkat ederek, hastalığın daha hızlı bulaştığı kısa bir bakışla anlaşılabilir.

İlginizi çekerse logartimkik ölçeğin deprem şiddeti ölçeklendirirken kullanılan Richter Ölçeği ve ses şiddeti ölçerken kullanılan desibel sistemi gibi de uygulama alanları vardır.

Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Ses şiddeti ölçüm sistemi
  2. Richter Ölçeklendirmesi hakkında Evrim Ağacı yazısı Örnek üzerinden ifadeler daha anlamlı geliyorsa
  3. Richter Ölçeklendirilmesi Tübitak Yazısı Matematiksel ifadeler ilginizi çekiyorsa
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, bir şeyleri bulma işidir. Bu açıdan tarih, bir bilimdir.”
Robin G. Collingwood
Geri Bildirim Gönder