Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Neden bizden daha kuvvetli olan (sadece kas gücü değil) bir kimseye itaat etme ihtiyacı duyuyoruz?

  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Yusuf İğın
Yusuf İğın H. sapiens

İnsan türü evrimsel tarihi bakımından topluluk hâlinde yaşamış bir türdür. Bu topluluklar arasında inanılmaz çatışmalar, rekabet kavgaları ve üstünlük savaşı söz konusu olmuştur. Toplulukları oluşturan yegane unsurlardan biri de dildir. Dilleri aynı veya benzer olan topluluklar bir dayanışma içerisinde dilleri farklı olan topluluklara yaşam kaynakları için üstünlük kurmaya çalışmışlardır. Bu durum topluluk içerisinde bir devlet sistemini, düzen sistemini mecburi kılmıştır. Bu düzenin başına da kimi zaman inançlara, kültüre veya akla bağlı olarak belirli kişiler veya güruhlar getirilmekte; söz konusu yetki sahibi bu insanlara hizmet edilmekte. Bunun için ikna edici gerekçeler sunulmakta. Bu durumda da sistemin bir alt veya daha alt tabakaları bu üstteki yetkili insanlara itaat etmek mecburiyetinde.

Kısacası ufak bir sebep sonuç zincirinden oluşan binlerce yıllık bir döngü insanların güce itaat etme veya tapınmasına vesile oluyor.

Bu Reklamı Kapat

Burası bir tartışma platformu olmadığı için uzatmadan kişisel fikrimi belirtmek istiyorum. Bakın her şeyi dine, kültüre bağlamak doğru bir yaklaşım değildir. Bazı şeyleri bu ikisinden ayrı değerlendirebilmek gerek. İnsanlar bilimsel konuları dinle özdeşleştirip kendi fikirlerini empoze etmeye çalıştıklarında aksi fikirlere kulak tıkıyor, doğruyu bilseler dahi yanlışı fütursuzca savunmaya devam ediyorlar. Din hassas bir konu. Bu konudaki fikirlerinizi insanları aşağılamadan, onları (öyle olsa bile) sizden daha az zeki olarak görüp aşağılayıcı bir şekilde hitap etmeden belirtmeniz gerekir. Yoksa saygı ve edep diye bir şeyden bahsedemeyiz. Şizofren veya değil, bu sizin tamamıyla öznel bir görüşünüz. Ancak bunu belirtirken insanların bu konudaki hassasiyetlerini göz ardı etmemelisiniz, aksi hâlde her ne kadar doğru olursa olsun fikirleriniz dinlenmek için dikkate bile alınmaz. Bu yüzden doğru ve hitap edilene saygılı bir üslup gerekli. Bilim sizin öznel görüşlerinizi soslayıp sunmanız için bir araç değil. Belirli varsayımlar ile felsefeden tamamen ayrı, deneysel ve gözlemsel işe yarar bir metoddur. Saygılar. [1]

Kaynaklar

  1. Wiki. Sosyokültürel Evrim. Alındığı Tarih: 31 Mart 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
Cevap
Arda Adnan Kalkan
Arda Adnan Kalkan Düşünebilen bir insanım

Ben hiç kimseye itaat etme gereksinimi duymam. Kas gücü üstünlüğü önemli değildir benim için ve hiç kimseye bugüne kadar itaat etmedim. Benden daha değerli ya da her konuda güçlü olan insanlar da olabilir/var. Onlara da itaat etmiyorum. Genel olarak hiç kimsenin görüşleriyle hareket etmem. Sadece her insanı sonuna kadar dinlerim. Çöpçü de olabilir profesör de. Eğer doğru söylediğine karar verirsem bundan ders çıkarırım. Ancak bir çok insan örneğin dini açıdan kendilerinden üstün gördükleri bir parti liderine itaat eder. Çünkü özgür yetişmemişlerdir. Kendi beyinlerini kullanmaktansa güçlü olana uymayı tercih ederler. Böylece kısa yoldan çok para kazanabilirler ya da gücün yanında yer alarak üst düzey görevlere gelebilirler. Örneğin kızlar zengin erkekleri güçlü bulurlar eğer fakirlerse. Onlarla beraber yaşama istekleri yine kolay bir yaşam sürmek içindir. Ancak bir devrimci ya da solcu güçe tapmaz. Ahlaka değer verir. Anarşistler de güce tapmaz. Anarşi V for Vendetta da söylendiği gibi lidersizlik değildir, toplumun düzeni kendisinin sağladığı ve lidere ihtiyaç olmayan düzendir. Anarşi karmaşa değildir. Tam tersine tüm insanların devlet olmasa dahi kurallara uyması ile sağlanmış mükemmel düzende bir sistemdir. Bu da ahlaki açıdan iyi insanların olduğu toplumlarda mümkündür. Bizim toplumumuz kültürel açıdan çöküş yaşadığı için insanlar güce tapmakta ve kolay yoldan zengin olmaya çalışmaktadır. Bunu bize öğreten de onlarca yıldır yönetimde olan şahıslardır. İnsanlar genel olarak ne kadar az çalışarak ne kadar çok para kazanırsa o kadar mutlu olacağını bildiği için de güce tapar. Ben erdemli bir insan olmasaydım kolayca güçlünün yanında olurdum ve onun ahlaka uygun davranıp davranmadığını önemsemeden çok para kazanırdım. Bu konunun dinlerle ilgisi yoktur. Ben deistim ama birçok müslümandan daha erdemliyim. Ateist bir insan da çok iyi ve erdemli olabilir buna da saf iyilik denir. İyi olmak sadece dinler sayesinde sağlanmaz. Bunun en önemli örneği Türkiye'dir. Türkiye'de nüfusun yüzde 50'si kötüdür yaklaşık olarak. Buna ek olarak yüzde 10-15 kötü ve iyi yönleri olanlar vardır. Bunları her seçimde görebiliriz. İslam dini çok yoğun olarak seçilmiş olsa da ülkemizde İslam dini genel olarak yanlış bilinmektedir. Anlatılan İslam ile halkın bildiği İslam birbirinden farklıdır. Bana göre ise anlatılan İslam da yalandır. Anlatılan İslam'ı Cemil KILIÇ çok iyi aktarmaktadır. Muhammet'in kaynaklarına ve Kuran'a göre aktarır. İsteyen inanmakta özgürdür. Muhammet bir şizofrendir ve önce mağaraya kapanmış sonra da halisünasyonlar görüp Cebrail ile konuşarak bunları Kuran'a yazmıştır. Bunlar Tanrı'nın sözleri değildir. Sonuç olarak bu uydurma sözlere tapan cahil ve kültürsüz bir toplum ortaya çıkmıştır. Cahiller güce tapar.[1]

Kaynaklar

  1. Bc Campus. Obedience And Power. Alındığı Tarih: 31 Mart 2022. Alındığı Yer: pressbooks bccampus canada | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et