Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ufuk Derin
Üye
3

Neden bir bilim platformu cinsellikle ilgili bir yazı paylaşınca çok bayat "şaka"lar yapılıyor?

1,019 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mehmet Levent Melik
Bilimsever

Cinsellik üzerine çok fazla şaka yapılır, ancak gerçekte cinsel ilişkinin kendisi ciddi bir iştir. Bireyler öncesinde veya sonrasında olabilse de , cinsel ilişki esnasında gülmezler. Tezat gibi görünen bu durumu değerlendirmek için öncelikle, şu soruları ele almamız gerekir .

Herhangi bir durumu yada bir şeyi komik olarak değerlendirmemize neden olan kıstaslar nelerdir. Şaka , mizah , espri komik olan bir durum karşısında neden güleriz veya gülmenin işlevi ne olabilir.

Bu konuda öne çıkan teorilerden "Rahatlama Kuramı" gülmeye ilişkin psikofizyolojik bir görüş ileri sürer.Rahatlama kuramı, gülme ile birlikte duygusal bir boşalmanın, rahatlamanın söz konusu olduğunu ileri sürer. Bu kuramın farklı savunucuları arasında görüş ayrılığı olsa da hepsinin üstünde uzlaştığı ortak nokta şudur; gülme, sinirsel enerjinin ortaya çıkışıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Rahatlama kuramının en önemli temsilcilerinden biri Freud’tur. Freud’a göre bastırılmış düşmanca duygularımızı ya da düşüncelerimizi, bastırılmış, yasaklanmış cinsel duygularımızı, arzularımızı espri yaparak açığa vururuz, bilinçaltından bilince getiririz ve bu şekilde tatmin ederiz. Elbette ki tüm bunları elimizde olmadan irademiz dışında yaparız.

Benim kişisel görüşüm ise şöyledir. Doğada erkek ve dişi bireylerin , yavru meydana getirme konusunda yaptıkları yatırım ve katlandıkları zorluklar arasındaki eşitsizlikler ,( dişi bireyin çok daha fazla zorluğa katlanmak zorunda oluşu, erkek bireyin seçilebilme rekabeti ve kaygısı ), türlerin çoğunda, çiftleşme faaliyeti nedeniyle , bireylerin büyük gerginlikler hissetmesine yol açar. Zira evrim sürecinin bireye yüklediği en önemli misyonun gerçekleşme anı burasıdır. Evrim açısından bireyin, bu an dışında, hiçbir önemi yoktur , her şey, soyun devamı anlamına gelen çiftleşme anı içindir. Evrim açısından birey, çok hızlı ,çok güçlü , çok kurnaz , çok akıllı ,çok yetenekli olduğu ölçüde değil soyunu devam ettirebildiği ölçüde başarılıdır.

İnsanın ve özellikle de insan beyninin evriminde, tüm bunlara ilave olarak, cinsel seçilim mekanizmasının çok şiddetli ve etkin oluşu , bu gerginlik ve duygulanım yoğunluğunun, insan özelinde daha da üst seviyelere çıkmasına neden olur.

Komiklik ya da gülmek ise bu gerginliği azaltır. Gülmek, kendi ruh halimizi veya sağlığımızı iyileştirmek amacıyla değil, başkaları üzerinde etki bırakmak üzere gelişmiş bir özelliktir. Gülmek, rahat ve güvenli olduğumuza dair karşı tarafa bilinçaltı bir sinyal gönderme anlamına geliyor olabilir. Aynı zamanda gülmek koruyucu duvarlarımızı işlev dışı bıraktığımız yani ruhen de çıplak olduğumuzu gösterir. Tüm bunların gerginliği azaltıcı işlevi olduğu düşünülebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Yeri gelmişken, sorulan soruyla da ilgisi olduğunu düşündüğüm, gülmenin toplumsal işleviyle ilgili olarak, Fransız fiozof Bergson'un ilgi çekici görüşlerine de değinmek isterim .

Bergson'a göre gülmenin asıl işlevi aykırı eğilimleri cezalandırmak; rolü ise katılığı yumuşaklık olarak düzeltmek böylece herkesi herkese yeniden uyumlu duruma getirmek, sonucunda ise sivrilikleri gidermektir Gülmenin bundan dolayı toplumsal bir yaptırım olduğunu ve onun toplumsal kontrole katkı sağladığını söyler.

Çünkü gülme, hedef aldığı kişiyi rahatsız eder, korkutur. Gülme, komik durumda olan kişiyi utandırır ve böylece komik olan üzerinde üzücü bir etki bırakır. Bu nedenle, hiç kimse bile bile gülünecek duruma düşmek istemez. Gülünç duruma düştüğünü fark ettiği an, davranışlarını değiştirmeye, gülünç durumunu ortadan kaldırmaya, kendine çeki düzen vermeye çalışır. Dolayısıyla, daha önce ifade edildiği üzere gülmenin toplumdaki ayrıksı her eğilimi bastırdığını, toplumsal yaşam ile uyumsuz olan davranışları, tutumları, hareketleri düzelttiğini ve onları normalleştirmeye çalıştığını söyler. Başka bir deyişle, toplum kendisi ile uyumsuz olan bir harekete, duruma kahkaha ile karşılık verdiğinde, onu cezalandırdığında, aynı zamanda kahkaha ona acı çektiren yarayı iyileştirir ve hayata geri döndürür Böylece bu davranışların gelecekte tekrar etme olasılığı azalır.

Bergson'ın görüşleri, komik olanın neden olduğu gülme dışında, gülmenin diğer türlerine yönelik, Örneğin, mutluluktan, sevinçten, saldırganlıktan, hoşgörüden, başkasının kötü duruma düşmesinden, zarar görmesinden dolayı gerçekleşen gülmeden, kendimizdeki bir çirkinliği, tuhaflığı alaya alıp gülerek onu güzel göstermeye çalışmamızı ya da güçsüzün, güçlü olan karşısında bir güç aracı olarak gülmenin, politik yanından söz etmemesi nedeniyle haklı olarak eleştirilmiş olduğunu da belirtmek isterim.

280 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Fatma Erkek. (2007). Kahkaha Toplumdan Yana: Henri Bergson’un Gülme Yorumu. Dört Öge, sf: 1 = 15. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close