Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Turgut Muradlı
Turgut Muradlı
3,230 UP
Üye
3

Neden bir anımızı hatırlamaya çalışırken bir sahneyi 2-3 saniyeden fazla hatırlayamiyoruz. Yani o sahne hemen kayboluyo ve sonra yeniden canlaniyo?

372 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
184K UP
Bilim ve felsefe okuru

Bilinç için hayal ve gerçeğin farkı yoktur. Beynimizin ve sinir sistemimizin bütün mahareti simülasyon yapmasından ileri gelir. Zeka denilen şey de simülasyon yeteneğine bağlıdır. Bu açıdan güçlü bir hayalin gerçek deneyimden farkı yoktur. Açık örneği rüyalar. Gerçek gibi algılanır deneyimlenir yaşanır. Bütün bunları ise bilinçaltının müthiş potansiyeli yapar. Rüya görülürken bilincimiz için gerçek gibi algılanır ve deneyimlenir. Bütün hisler, dokunmalar, tadlar kısacası yaşanan herşey gerçekten farkı olmaksızın (hatta gerçekten de bazen öte mesela korkular çok daha derindir üzüntüler gerçekte olduğundan çok daha etkileyicidir veya yenilen şey gerçektekinden çok daha güzel ve lezzetlidir gibi) beyin tarafından bize deneyimletilir.

Sorunuza gelirsek eğer beyin gerçek ve tam veya gerçeğe çok yakın hayal simülasyonları yapabilse 3,4 saniye ve erişilmesi zor hayaller kurmak yerine gerçekten rüyadaki gibi "kusursuz' hayaller üretebilse gerçeği yaşamak için neden kalmaz, her birimiz herşeyi hayal ederek yaşamayı seçerdik. Çünkü bilincin sanal aleminde herşey mümkün ve cennet anlatısındaki gibi düşünülen herşey sanal alemimizde gerçeğe dönüşür ve gerçekten ayırd edilmeksizin yaşanırdı.

Bilincimizin yapamadığı erişmediğini bilinç altımız doğrudan kontrolümüzde olmayan şekilde yapar bazı anlarda veya rüyalarda. Bu yüzden beynimizin şu kadarını kullanmıyoruz diyenler haklılar ancak eksik ifade ediyorlar. Bunlara bakan bazı kişiler de hayır beynimizin tamamı kullanılıyor diyor. Oysa ki konu şudur beynimizin tamamını bilinçli olarak kullanamıyoruz. Eğer kullansak yukarıdaki şekilde bilinç altımızın müthiş gücü ile her istediğimizi (kendi bilinç alemimizde) yaşar deneyimler gerçeğe ihtiyaç duymazdık. Beynimizin bilinçli olarak çok az kısmını kullanıyoruz. Bu mottoyu böyle düzeltirsek bu konudaki tartışma için son noktayı koymuş oluruz. Yanlış ifade edenlerin yanlışlığı üzerinden hayır beynimizin tamamı kullanıyor diyerek karşı çıkanlara da gereken cevap verilmiş olur.

Tüm Reklamları Kapat

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close