Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Neden bazı insanlar evrimin mucizevi serüvenini tesadüflere dayandırma eğilimindeler?

Bilimsel süreçlerin bir başlangıcı olmak zorunda ve en ince detayına kadar bilimle ve muhteşemlikle dolu bu serüvenlerin ilk nedeninin tesadüflerle açıklanmaya çalışılması bana çok çiğ geliyor. Bilimi ve ilk maddeyi kim yarattı konusuna girmeyeceğim. Ama insanların bilimsel dayanağı olmadan konuştukları zırvalarından farksız geliyor bana.
341 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Serkan Temel
Serkan Temel
2,079 UP
Spinsiz elektron

Bilim hiçbir ideolojinin kaynağı besleyicisi olmamalıdır. Bilim evreni tanıma adına yapılan ibadettir. Normal bir vatandaş nasıl meditasyon namaz veya sadaka gibi iyi hissettirecek faliyetler yapıyorsa bilimde bana göre bu ibadetlerden farksızdır. Tanrıyı veya doğayı adını her ne koyarsanız onu tanıma adına atılan her adım onu kavramaya , kuranın tabiriyle evrenin işleyişininde birer ayet kanıt olduğunu ve üzerine düşünenlerin ibadet ettikleri olgusu ile diyebileceğim tek gerçeklik bilimin hiçbir ideoloji için değilde sadece anlamak için kullanılması gerektiği taraftarıyım

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Ali Sert
Ali Sert
60K UP
Düşünür çok Düşünür

''Evrimin mucizevi serüveni'' ifadesi bana gerçekten muhteşem şeyler anımsattı. Fakat bu ifadeler bilimsellikten daha çok ''Alice Harikalar Diyarında'' kitabı okuyor hissi uyandırıyor. Evrim gibi bilimsel bir olay bu şekilde ifade edilmemeli.

Gelelim tesadüf tarafına evrimde tesadüf yoktur çünkü canlıların ilk defa nasıl meydana geldiğini ele almaz. Canlı türlerini ve bu türlerin nasıl oluştuğunu ele alır. İlk canlının random tesadüfen meydana geldiğini iddia eden teori Modern Sentetik Teoridir ve bu teori kanıtlanmış teori olmadığı gibi bilim çevresinde kabul görmemiş varsayımsal bir teori olarak kalmıştır. Bu teori Spontane Jenerasyonu iddia ediyor, yani birkaç milyar yıl önce dünyada ilk olarak amino asitlerin ve nükleik asitlerin tesadüfler sonucu oluştuğunu, daha sonra bu amino asitlerden, monomer, polimer, peptit bağları (protein moleküllerinin) oluştuğunu, sonra da bu proteinlerin okyanusların içinde su tarafından molekül yapılarının bozulmaması için hava baloncuklarının içine girdikleri (yani hava baloncuklarını membrane, hücre zarı gibi kullandıklarını) iddia ediyor. Ki hava baloncuğu nasıl patlamadan bu ilk proteinleri koruduğu şüphelidir. Daha sonra, bu protein moleküllerinin yine tesadüfler sonucu hayat için gereken bir şekilde geometrik bir katlanmayla organik molekül haline geldiğini iddia ediyor. Çok fantastik bir hipotez ve bilimsel olarak bir delil yok.

Tüm Reklamları Kapat

Bilim mucizevi, muhteşem, fantastik serüvenleri incelemiyor. Bilim şu an doğada gözlemlenebilir olanı ya da laboratuvarda denenebilir olanı inceliyor. Dolayısıyla evrim bilimsel bir teori olarak bugün bazı gözlenebilen doğa yasalarını ele alırken gözlemleyemediğini de teori olarak ortaya koyup kanıtlamaya çalışıyor. Öyle muhteşem, mucizevi olarak gözümüzde büyüteceğimize olanı olduğu kadar incelesek öğrensek bilime daha gerçekçi katkılarda bulunuruz.

5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close