Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
5
Puan Ver

Neden 21. Yüzyıl ile teknolojik tasarımlar koyulaştı ve sadeleşti?

Burada özellikle internetin etkisinin büyüklüğü aşikar. İnternetin ilk dönemleri bu tür tasarımlar olabildiğince gerçek hayat altarnatiflerine benzer yapılmaya çalışılıyordu. Örnek vermek gerekirse internet sitesindeki bir düğme bir gölgeye ve dolgunluğa sahip görünümde tasarlanıyordu. Fakat şimdi sadelik en büyük kural gibi gözüküyor.

1
1,510 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Her şeyin evrimleştiği gibi, görsel tasarım da toplumun ihtiyaç ve arzularına göre evrimleşiyor. Bunu tasarım trendi veya modası olarak da tanımlamamız mümkün. Örneğin tarihe göz attığımızda, bina mimarilerinin, yüzyıllardır, Dünya`nın farklı noktalarında farklı şekilde, toplumun ihtiyaç ve arzularına göre evrimleştiğini görebiliriz. Ama gelin, genel tasarım perspektifinden, son 100 yıla bakalım;

1900-1940 yılları arası, gelenekçi, bölgenin kültürünü yansıtan, desen ve motiflerin kullanıldığı, genellikle el yazısı kullanılan tasarımlar ön planda olmuştur. Aynı zamanda, bu yıllarda, logo tasarımlarında rozet ve armalar sıkça kullanılmıştır.

1940-1980 yılları arası, daha süslü, çok daha renkli tasarımlar göz önünde olmuştur.

1980-2000 yılları arası, daha çok dikkat çeken tasarımlar, özellikle neon renkler, kalın tipografi ve retro-fütüristik tarz hakim olmuştur. 80`lerde çıkan tekno, synthwave müzik türleri ve zamanın tasarım trendi birbirini etkilemiştir.

2000-2010 yılları arası, İngilizce "skeuomorphism" (orjinalini taklit etme) olarak bilinen tasarım trendi göz önünde olmuştur. Bu dönemdeki tasarımlar, sizin de bahsettiğiniz gibi realistik tarzda yapılmıştır.

2010`dan bu yana sürmekte olan tasarım trendi ise daha minimalist ve düz tasarımlardan ibarettir. Günümüzde genel olarak, ikonlar metro stil, yazılar öncesine nazaran süssüz, renkler daha sade (pastel renkleri) ve gerçekçi olmayan şekiller, nesneler kullanılmaktadır.

Tabii ki, herkes veya her marka, kurum bu tasarım trendlerine uygun hareket etmek zorunda değildir. Örneğin Coca-Cola`nın 1893 yılında patentini aldığı logosu, ufak tefek değişikliklerle birlikte, günümüzde halen kullanılmaktadır.

Aşağıda göründüğü üzere, Volkswagen logosunun yıllar içindeki değişimine bakacak olursak, mavi rengin ilk defa 1967 yılındaki logoda kullanıldığını, 2000 ve 2012 yıllarındaki logoların realistik tarzda hazırlandığını ve 2019 yılında da sade bir tasarıma büründüğünü görebilmekteyiz.

Volkswagen logosunun evrimi
Volkswagen logosunun evrimi
Wikimedia

Sonuç olarak, görsel tasarımlar da, her şey gibi, zamanla değişime uğramaktadır. Kim bilir belki de, on yıl sonra yeni bir tasarım trendi ortaya çıkar veya eski tasarım trendlerinden birine geri dönülür.

1,392 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. Wikipedia Düz tasarım tarzı
  2. Wikipedia Orjinalini taklit tarzı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayvanların oyun oynama nedeni, oyunun yaşam mücadelesindeki önemidir. Oyun sayesinde pratik yapar, yetişkinlikte gereken yetenekleri edinirler.”
Susanna Millar