Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
5

Neden 21. yüzyıl ile teknolojik tasarımlar koyulaştı ve sadeleşti?

Burada özellikle internetin etkisinin büyüklüğü aşikar. İnternetin ilk dönemleri bu tür tasarımlar olabildiğince gerçek hayat altarnatiflerine benzer yapılmaya çalışılıyordu. Örnek vermek gerekirse internet sitesindeki bir düğme bir gölgeye ve dolgunluğa sahip görünümde tasarlanıyordu. Fakat şimdi sadelik en büyük kural gibi gözüküyor.
1,851 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Efe Şafak Şengül
Tasarımcı

Her şeyin evrimleştiği gibi, görsel tasarım da toplumun ihtiyaç ve arzularına göre evrimleşiyor. Bunu tasarım trendi veya modası olarak da tanımlamamız mümkün. Örneğin tarihe göz attığımızda, bina mimarilerinin, yüzyıllardır, Dünya`nın farklı noktalarında farklı şekilde, toplumun ihtiyaç ve arzularına göre evrimleştiğini görebiliriz. Ama gelin, genel tasarım perspektifinden, son 100 yıla bakalım;

1900-1940 yılları arası, gelenekçi, bölgenin kültürünü yansıtan, desen ve motiflerin kullanıldığı, genellikle el yazısı kullanılan tasarımlar ön planda olmuştur. Aynı zamanda, bu yıllarda, logo tasarımlarında rozet ve armalar sıkça kullanılmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

1940-1980 yılları arası, daha süslü, çok daha renkli tasarımlar göz önünde olmuştur.

1980-2000 yılları arası, daha çok dikkat çeken tasarımlar, özellikle neon renkler, kalın tipografi ve retro-fütüristik tarz hakim olmuştur. 80`lerde çıkan tekno, synthwave müzik türleri ve zamanın tasarım trendi birbirini etkilemiştir.

Tüm Reklamları Kapat

2000-2010 yılları arası, İngilizce "skeuomorphism" (orjinalini taklit etme) olarak bilinen tasarım trendi göz önünde olmuştur. Bu dönemdeki tasarımlar, sizin de bahsettiğiniz gibi realistik tarzda yapılmıştır.

2010`dan bu yana sürmekte olan tasarım trendi ise daha minimalist ve düz tasarımlardan ibarettir. Günümüzde genel olarak, ikonlar metro stil, yazılar öncesine nazaran süssüz, renkler daha sade (pastel renkleri) ve gerçekçi olmayan şekiller, nesneler kullanılmaktadır.

Tabii ki, herkes veya her marka, kurum bu tasarım trendlerine uygun hareket etmek zorunda değildir. Örneğin Coca-Cola`nın 1893 yılında patentini aldığı logosu, ufak tefek değişikliklerle birlikte, günümüzde halen kullanılmaktadır.

Aşağıda göründüğü üzere, Volkswagen logosunun yıllar içindeki değişimine bakacak olursak, mavi rengin ilk defa 1967 yılındaki logoda kullanıldığını, 2000 ve 2012 yıllarındaki logoların realistik tarzda hazırlandığını ve 2019 yılında da sade bir tasarıma büründüğünü görebilmekteyiz.

Volkswagen logosunun evrimi
Volkswagen logosunun evrimi
Wikimedia

Sonuç olarak, görsel tasarımlar da, her şey gibi, zamanla değişime uğramaktadır. Kim bilir belki de, on yıl sonra yeni bir tasarım trendi ortaya çıkar veya eski tasarım trendlerinden birine geri dönülür.

1,424 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Wikipedia. (13 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Wikipedia. (13 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Havada Asılı Duran Motorlar Daha Verimli mi? | Manyetik Levitasyon!
Havada Asılı Duran Motorlar Daha Verimli mi? | Manyetik Levitasyon!
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close