Puan Ver
0
Puan Ver

Neandertal, cro magnon ve homo saphiens arasındaki fark nedir?

Bu terimlerin hepsiyle alaklı az çok bilgim var fakat özellikle cro magnon ve homo saphiens aynı mı farklı ise farkları ne bir türlü çözemiyorum.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

"İnsanlar ilk olarak 2,5 milyon yıl önce Doğu Afrika’da, “Güney Maymunu” anlamına gelen Aııstralopitbecus adı verilen bir maymun cinsinden evrimleşti. Yaklaşık iki milyon yıl önce, bu arkaik erkek ve kadınların bazıları anayurtlarım terkederek Kuzey Afrika, Avrupa ve Asya’nın çeşitli yerlerine göç ettiler. Kuzey Avrupa’nın karlı ormanlarında hayatta kalmak, Endonezya’nın nemli cangıllarından daha farklı özellikler gerektirdiğinden, insan toplulukları farklı yönlerde evrildiler. Bunun sonucunda pek çok farklı tür ortaya çıktı, bilim insanları da bunların her birine ayrı birer şatafatlı Latince isim koydular.Avrupa ve Batı Asya’daki insanlar çoğunlukla “Neandertaller” olarak adlandırılan Homo neandertalensis’e evrildiler (“Neandertal Vadisi İnsanı”). Neandertaller Sapienslerden daha güçlü, daha kaslıydı ve Buzul Çağı’nm Batı Avrasyasına uyumluydular. Asya’nın daha doğu bölgeleri “Dik adam” anlamına gelen Homo erectus tarafından mesken tutulmuştu. Bu tür, bu bölgede iki milyon yıla yakın bir süre hayatta kalacak şu ana kadarki en dirençli insan türü oldu."

Bunu kutup ayılarının soğuğa boz ayılardan daha dayanıklı olması gibi algılayabilirsin. Hepsi "Homo" (homo: en temel ifadeyle insan demektir.) cinsine ait ama (ayrıca saphiens değil sapiens) şuanda bu yazdıklarımı okuyabilecek tek homo biz yani sapiens kaldı. Homo Sapiens akıllı insan demektir. Hepsinin farklılıklarına tek tek girmeyeceğim sadece konuda fikrinin oluşması için bir kaç şey söyledim. Alıntı yaptığım yer, Yuval Noah Harari'nin, Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens kitabından bir alıntı. Eğer gerçekten bilgi edinmek istiyorsan kitabı okumanı şiddetle öneririm gerçekten yalın ve anlaşılır bir dili var.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, sf. 19-20 pdf'ini indirerek alıntı yaptığım yere bakabilirsin
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İyi bir kahkaha ve insanlara yönelik merhametli olmak, erişebileceğimiz en üst bilgi seviyesidir.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder