Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
21

Nasıl oluyor da James Webb gibi teleskopların çektiği fotoğraflar sanat eseri gibi oluyor?

Sorunun mantığı aslında şu: bu teleskoplar görüntüyü olduğu gibi mi aktarıyorlar, yoksa üzerinde gerekli teknik düzenleme yaparak mı sunuyorlar? Açıkçası her fotoğraf muhteşem ve sanki usta birinin elinden çıkmış sanat eserlerini andırıyorlar... Yoksa, sadece uzayın müthişliğinden mi kaynaklı?
2,261 görüntülenme
Nasıl oluyor da James Webb gibi teleskopların çektiği fotoğraflar sanat eseri gibi oluyor?
Nasıl oluyor da James Webb gibi teleskopların çektiği fotoğraflar sanat eseri gibi oluyor?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Aysu Aydın
Aysu Aydın
28K UP
Bilim Okuru

Uzayın muhteşemliği şüphesiz tabi ancak uzay, gerçekte NASA'nın paylaştığı fotoğraflar dahil olmak üzere internette gördüğümüz uzay fotoğraflarındaki gibi görünmüyor. Teknik düzenlemeler yapılıyor ancak bu sırf güzel gözüksün diye yapılmıyor.

Örneğin Hubble Uzay Teleskobunun çektiği fotoğraflar hiçbiri renkli değil. Fotoğrafların tümünün ham hali siyah-beyaz. Bunun sebebi elde edebileceğimiz maksimum çözünürlüğü ve keskinliği yani bilgiyi elde etmek. Bu ham hâli ise kırmızı, yeşil, mavi filtrelerden geçirilerek ayrı ayrı alınıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bu siyah beyaz fotoğraflar, RGB renklendirme tekniğiyle yani RGB filtrelerle renklendirilerek gerçekte görebileceğimiz hâle dönüşüyor. Filtrelerle ortaya çıkarılan son fotoğraf, eğer gözlerimiz bir teleskop kadar güçlü olsaydı, cisimleri nasıl görebileceğimizi göstermiş oluyor.

Hubble Uzay Teleskobu görünür ışığın yanı sıra morötesi ve kızılötesi ışığı da görüyor. Ancak bizler kızılötesi ve morötesi dalgaboylarını gerçekte göremediğimiz için, bize göre bu dalgaboylarının bir rengi de yok. Bu yüzden bu fotoğrafların elektromanyetik spektrumdaki sıralamalarına göre gözlerimizle görebildiğimiz “temsili renkler" atanıyor. Kızılötesi ve morötesi gibi göremediğimiz dalgaboylarının renklendirilmesi ise bu fotoğrafları kesinlikle sahte yapmıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bir de Darbant filtreleme adı verilen teknik sayesinde de, örneğin bir bulutsudaki element haritalaması yapılıyor. Bu filtreleme yapılan bir uzay fotoğrafında oksijenin bulunduğu bölgeler için mavi, hidrojen için yeşil ve sülfür için ise kırmızı renk atandığını görebilirsiniz.

Son olarak NASA'nın internet sitesinde de fotoğraflarda ne değişikliklerin, hangi filtrelerle yapıldığı bilgisine ulaşabilirsiniz.[1]

275 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Kemal Cahit Toprakçı. Uzay Fotoğraflarının Perde Arkası: Uzay, Aslında Fotoğraflardaki Gibi Gözükmüyor!. Alındığı Tarih: 8 Eylül 2022. Alındığı Yer: Astra Pera | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
15
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close