Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ece Müker
Ece Müker
273K UP
Üye
1

Nasıl oluyor da Dünya'nın yerçekimi ayakta durabilecek kadar zayıf ama Ay'ı yörüngede tutacak kadar güçlü?

417 görüntülenme
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Okan Yıldız
Mühendis - Uygulamalı Fizikçi

Kütle çekimi iki cisim arasında olur. Dünyanın bize etkidiği kütle çekimini hesaplarken dünya ile bizim kütlemizi çarparız. Dünyanın aya etkidiği kütle çekimini hesaplamak için dünya ile ayınkini çarparız. Unutmayın ki yalnızca dünya ayı çekmiyor, ayda dünyayı çekiyor...

1
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Soner Albayrak
Fizik doktoruyum

Muhteşem bir soru!

Özet olarak şöyle söyleyeyim: biz fizikçiler de bilmiyoruz!

Tüm Reklamları Kapat

Bir tık açacak olursam olayın özü şu: ayakta durmamızı sağlayan şey elektromanyetik etkileşimler: sonuçta kaslarımızı hareket ettiren, vücudumuzdaki atomların birbirine düşmesine engel olup birbirinden ayrı tutan, ve ayağa kalktığımızda başımızı ayağımızdan daha yukarıda tutan elektromanyetik kuvvet: yani elektromanyetik kuvvet o kadar güçlü ki, vücudumuzun ürettiği elektromanyetik kuvvet dünyanın tamamının ürettiği kütleçekim kuvvetini yenebiliyor.

Detayına girmeyeceğim fakat olay aslında elektromanyetik kuvvetin çok güçlü olması değil, kütleçekiminin çok zayıf olması. Bunun niçin böyle olduğunu bilmiyoruz, dahası bunun sadece evrenin içinde bulunduğu koşullardan dolayı mı olup olmadığını da bilmiyoruz: sonuçta evren şu an oldukça soğuk, kütleçekiminin çok yüksek sıcaklıklarda nasıl davranacağını da bilmiyoruz (bunun için teknik tabirle UV complete quantum gravity lazım, bu teorimiz de henüz yok: sicim teorileri aday ama henüz kendilerini ispat edemediler).

En baştaki özeti tekrarlayacağım: çok güzel bir soru fakat dünya üzerinde bu soruya tatmin edici bir cevap verebilecek bir fizikçi henüz yok :)

1
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mehmet Türk
Mehmet Türk
38K UP
Akademisyen

Kütle çekim kuvveti, iki cisim arasındaki uzaklığın karesiyle ters orantılı. Ayrıca kütlelerin büyüklüğüyle de doğru orantılı... Şimdi gelelim nedenine...

F = G*M*m / R^2 = m*g

Tüm Reklamları Kapat

m cismin (bizim veya Ay'ın) kütlesi, M Dünya'nın kütlesi, R aradaki uzaklık.

g = G*M/R^2 olur. Yani cismin kütlesi m2den bağımsız çıkar. Aradaki tek değişken uzaklık oluyor g için. Ama F kuvveti için m'in ekisi var.

Tüm Reklamları Kapat

Biz Dünya'nın merkezine fazla yakınız Ay'a göre. Ayrıca kütlemiz çok küçük. Bizim için g çok yüksek çıkıyor. 9,8 m/s^2 gibi bir değer. Ama F çok küçük çıkıyor. Çünkü kütlemiz düşük. O da apırlığımız kadar. Yani 70 kg isek, 686 N çıkar.

Ay için düşünürsek, Ay çok uzakta. 384 bin km kadar. O yüzden g çok düşük çıkar. Ama Ay'ın kütlesi 7,35*10^22 kg. Yani çok büyük. F = 1,98 *10^20 N çıkıyor.[1]

Bizi Dünya'nın üstünde tutan yerçekimi ivmesinin büyüklüğü iken, Ay'ın yörüngesinde tutan aradaki kuvvetin büyüklüğüdür.

Kaynaklar

 1. Sinan Fank. Dünya’nın Ay’ı Çektiği Kuvvet Ölçülebilir Mi?. Alındığı Tarih: 25 Kasım 2022. Alındığı Yer: Tübitak | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close