Puan Ver
1
Puan Ver

Nasıl olurda kendimizi iyinin ve kötünün ötesine koyabiliriz?

Nietzsche'den alıntı; gerçek olmayanı bir yaşam şartı olarak tespit etmek: bu kesinlikle, değerlere ilişkin geleneksel fikirlerden, tehlikeli olacak bir biçimde kuşku duymak demek olacaktır ve bunu yapma cüretinde bulunan bir felsefe, yanlızca bununla bile, kendi kendisini, iyinin ve kötünün ötesinde bir yere yerleştirmiş olur.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Teorik olarak bu geçerli.

Çünkü doğru yanlış iyi kötü güzel çirkin gibi kutupsal bakış açısı tamamen insana ait.

Dünya üzerinden İNSANı kaldıralım. Bu kavramlar kalır mı?

Hiçbiri kalmaz. Doğa, gereklilik prensibine göre işler. Biz bunu gelişmiş beyin yapımızla daha sosyal ve sofistike hale getiriyoruz.

Kuralları bilmeyen çocuğa, sen kural koyarsın ki, gereği gibi yaşasın. İşte bilinç düzeyi henüz kendi türünü öldürmenin ötesine geçememiş insan türü için doğru yanlış iyi kötü kavramları gerekli. Hatta önemli.

Ancak, bilinç düzeyinin kişinin kendini ve çevresini geliştirme, yaşamın yanında olma, can a sahip çıkıp koruma düzeyine ulaşması, artık bu kavramların gerekliliğini ortadan kaldırır. Yani çocuk bilinci, yetişkin olmuştur artık. Şeker yeme demene gerek kalmaz, o zaten kendine faydalı olanı yiyecek seviyeye gelmiştir.

Görünen o ki, teorik olarak geçerli olsa da, insanlık bütün olarak henüz cocukluktan çıkmış değil, uzun süre de çıkamayacak gibi görünüyor. Çünkü menfaat odaklı, ihtiyaç temelli yaşamın bir ileri noktası için ne yapabileceğine dair hiçbir fikri olmadı şimdiye kadar genel olarak. Yani yerde emekleyen çocuk, kalktığında ne yapacağını hala bilmiyor. O nedenle ayağa kalkmanın yolunu aramıyor. Hala şeker peşinde.....

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimi tartışmaya gerek yoktur: Bir şempanzenin gözlerinin içine baktığınızda; düşünen, mantığı olan bir kişiliğin size baktığını görürsünüz.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder