Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

NASA neden uzaya, diğer galaksilere gitmeye bir uzay mekiği göndermiyor? Buna herhangi gibi bir şey engelmi oluyor?

233 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Enes Yasin Bak
bilimsever

Medeniyetimizin şu anki teknolojik yeterlilikleri diğer galaksilere insan gönderme konusunda epey bir geride. Bize en yakın galaksi olan "Andromeda Galaksisi" yaklaşık 2,5 milyon ışık yılı uzaklıkta yani bırakın uzay mekiklerini, ışığın bile ulaşması 2,5 milyon yıl sürüyor.

Peki ya bize en yakın yıldız sistemi? Ne yazık ki bize en yakın yıldız sistemi olan "Alpha Centauri" de 4,5 ışık yılı uzakta. Işık hızının %10'unda gidebilseydik 45 yıl sürerdi. Ancak böyle hızda insan taşımayı sağlayacak uzay mekiği için ne mühendislik yeterli ne de bilimsel olarak tüm o yolculuğu başarılı bir şekilde gerçeklestirebilecek bilimsel bir temelimiz var.

Tüm Reklamları Kapat

Işık hızından bile hızlı mesafe katedebilmemizi sağlamayı öneren bazı teoriler bulunmaktadır. Ancak henüz kanıtlanmayı bırakın bilimsel bir temele bile henüz oturtulamamışlardır ve doğa yasalarıyla düzgün bir şekilde ilişkilendirilememişlerdir.

Ayrıca bu tarz projeler için yeterli teknolojimiz bile olsaydı, NASA ve diğer önde gelen şirketler belirli amaçlar uğruna ve motivasyonlarla bu projeleri gerçekleştiriyorlar. Yani uzay araştırmalarımızın galaksilerarası veya yıldızlararası boyuta ulaşması icin öncelikle çok daha küçük ölçekte medeniyetimiz için daha büyük önem arz eden daha öncelikli projeler yapılırdı.

Tüm Reklamları Kapat

Şu ana kadar sadece Ay'a gittik ve gözümüzde Mars var. Mars'a gitmek için çalışmalar sürdürülüyor. NASA, 2040 ve 2050'lerde; SpaceX ise 2030'lara kadar Mars'a insan göndermeyi hedefliyor.

İçinde insan bulunmayan ve en çok mesafe kateden uzay araçları ise "Voyager 1" ve "Voyager 2"dir. Voyager 1, 1977'de fırlatıldı ve şu an yaklaşık 23 milyar kilometre uzaklıkta. Voyager 2 ise yine 1977'de biraz daha sonra fırlatıldı ve şu an yaklaşık 18,5 milyar kilometre uzaklıkta. Karşılaştırma yapmanız için Andromeda Galaksisi yaklaşık 23 milyar kere trilyon kilometre, Alpha Centauri ise yaklaşık 41 trilyon kilometre uzaklıkta.

Anlaşıldığı üzere insanoğlunun bu tarz şeyleri gerçekleştirmesi için epey bir zamana ihtiyacı var.[1][2]

Kaynaklar

  1. B. Hazarika. Intergalactic Travel: How Can We Travel To Another Galaxy?. (5 Eylül 2022). Alındığı Tarih: 4 Ağustos 2023. Alındığı Yer: The Tech Outlook | Arşiv Bağlantısı
  2. P. Sutter. Is Interstellar Travel Really Possible?. (10 Eylül 2019). Alındığı Tarih: 4 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Space | Arşiv Bağlantısı
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close