Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Aziz Abdullayev
Üye
5

Müzik neden daha rahat akılda kalır?

Müzikler neden daha kolay akılda kalıyor
191 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Philosophy Lover
Araştırma yapan biriyimdir

Müzik, binlerce yıldır önemli bir anımsatıcı araç olmuştur. Otobiyografik bellek ve sözlü gelenekler konusunda uzman olan David C. Rubin, çığır açan Sözlü Geleneklerde Bellek adlı kitabında Homeros'un İlyada ve Odysseia gibi destansı öykülerinin şiirsel araçlar kullanılarak sözlü olarak nasıl aktarıldığını açıklıyor. Anlatılar yazıya dökülmeden önce zikredildi veya söylendi. Sözlü gelenek belleğe bağlıydı.[1]

Hipokampus ve frontal korteks, beyinde hafızayla ilişkili iki büyük bölgedir ve her dakika çok fazla bilgi alırlar. Onu geri almak her zaman kolay değildir. Siz isteyince gelmiyor. Müzik yardımcı olur, çünkü bir ritim ve kafiye ve bazen ipuçlarıyla bu bilginin kilidini açmaya yardımcı olan aliterasyon sağlar. Şarkıyı hatırlamamıza yardımcı olan şey, melodi ve kelimelerin uyandırdığı imgeler kadar şarkının yapısıdır.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Besteci ve Chicago Sanat Enstitüsü'nde ses programının başkanı olan Robert Snyder, "Hafızanın büyük bir kısmı bilinçaltında yer alır" diyor. "Hafızanın örtük olarak, yani bilincin dışında hatırlanan yönleri vardır". Dahası, "örtük bellek sistemleri, beynin açık bellek sistemlerinden farklı bölümlerini içerir" diyor. Alzheimer hastalığı gibi durumlarda zarar gören açık bellek sistemleridir. Örtülü sistemler karşılaştırıldığında sağlamdır. Snyder, "bizi bilinç dışından etkileyebilecek şeylerin genellikle güçlü olarak görüldüğünü" açıklıyor. Başka bir deyişle, örtük bellek hem duygusal hem de dayanıklıdır.[1]

Müzik hafızamız mükemmel olmayabilir ama yine de oldukça etkileyici. 2015 yılında Memory and Cognition'da yayınlanan bir çalışmada Jakubowski, Halpern ve meslektaşları, zihinsel temsillerimizin gerçek müziğe ne kadar yakın olduğunu görmek için istemsiz müzikal imgelerimizin doğruluğunu takip ettiler. Katılımcılar kol saati ivmeölçerleri taktılar ve kafalarına her şarkı takıldığında, şarkının ritmini kaydetmek için dokundular. Jakubowski, "Çoğunluğu müzisyen olmayan bu katılımcıların, istemsiz müzikal görüntülerde müzikal tempoyu oldukça doğru bir şekilde hatırladıklarını bulduk" diyor. “Kulak kurtlarının [%59] orijinal kaydedilen temponun %10'u içindeydi [bu da gösteriyor ki] çok fazla resmi müzik eğitimi olmayan insanlar bile günlük hayatlarında kendiliğinden müziği düşünüyorlar… en azından tempo açısından oldukça doğru bir şekilde zihni geliştirir.[2]

İnsanlar genellikle şarkıları ve şarkı sözlerini neden kendi anılarımızdan daha kolay hatırladığımızı, anahtarlarımızı nerede sakladığımızı ve okulda öğrendiklerimizi merak ederler. Müziği dünyada veya zihnimizde ne sıklıkta deneyimlediğimiz ve bize getirdiği neşe ve duygusal bağdan kaynaklanıyor gibi görünüyor. Müzik, kim olduğumuzu ve nasıl hissettiğimizi temsil eder, bu yüzden elbette hatırladığımız şeydir.[2]

Kaynaklar

  1. T. Jenkins. Why Does Music Evoke Memories?. (21 Ekim 2014). Alındığı Tarih: 10 Nisan 2023. Alındığı Yer: BBC | Arşiv Bağlantısı
  2. N. Dutta. Why We Remember Music And Forget Everything Else. (14 Nisan 2022). Alındığı Tarih: 10 Nisan 2023. Alındığı Yer: Time | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde "Jetlag" Hisseder mi? | Arılarda İnsan Gibi Zaman Algısı
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close