Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
isimsiz le
isimsiz le
2,932 UP
Üye
3

Muhafazakarlık nedir?

Muhafazakarlık dincilik midir? Muhafazakarlık göçmen karşıtı bir düşünce midir?
533 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Ahmet Lütfi Demirhan
Basketbolcuyum Şuan Hollanda'da yaşıyorum ve basketbol oynuyorum

Açıkçası Muhafazakarlık genel anlamda bir tutuculuk ve alışkanlıklarına ve genelenklerine daha çoksahip çıkan yenilikleri sorgusuz sualsiz kabul etmek yerine kendi değerlerini ve geleneklerini ön planda tutarak bu yenilikleri değerlendirmek olarak düşünüyorum. Tabiki Bu gelenekler alışkanlıklar içinde Din de var. Edmund Burke adlı DÜnyada Muhafazakarlığın en önemli temsilcilerinden biri olan bu adamın Fransız devrimmi üzerine düşünceler adlı kitabını okuduktan sonra bu konu hakkında güzel bir fikir edindim.

4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Bilgin Metin
Bilgin Metin
4,287 UP
Siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunu

Muhafazakârlık, tek bir kelime ile "tutuculuk" demektir. Yani " var olan düzenin değişmemesi gerektiğini" savunur. Ama bu tanımda biraz acımasız olabilir. Çünkü muhafazakarlık sadece var olan sistemin değişmemesini savunur diye bir şey de değildir. Çünkü bazı muhafazakarlar değişimi savunur ama bunun hızlı değil oldukça yavaş olmasının gerektiğini düşünürler. Kısacası muhafazakarlık " var olan sistemin değişmemesi ya da yavaş değişmesini savunan" bir ideolojidir diyebiliriz.

Ülkemiz insanı için konuşursak eğer dinciler muhafazakar olarak görülür. Yada kendisini muhafazakar olarak tanımlayan biri dine yatkındır. Hatta siyasi görüş olarak"sağ" tarafta olanlar da muhafazakârlık düşüncesine yakındırlar. Ancak "sol" eğilimli biri muhafazakar düşünceye karşı daha mesafeli ve eleştireldir. Bunu ülkemiz için yorumladım. Bu tabi ki farklı toplumlar da farklı bir bakış açısı ile ele alınabilir. Sonuç olarak ülkemizde çoğunlukla dinci olanlar arasında muhafazakar düşünce daha yaygındır.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak muhafazakarlık göçmen karşıtlığı değildir. Yani en azından ortaya çıkış dinamiklerinde böyle bir şey yok. Bu durum, ülkeden ülkeye, o anki politik yapıya göre değişebilir. Örneğin Ak parti muhafazakar bir parti. Ancak göçmen politikasını uygulayan bir parti. CHP ise muhafazakar bir parti olmamasına rağmen göçmen politikasını eleştiren bir parti. MHP'de 2017'den önce ( muhafazakar bir parti olduğunu hatırlatalım) göçmen politikasını eleştirirken, bu tarihten sonra göçmen politikasını savunmuştur.

Ancak sonuç olarak daha muhafazakar olanlar kendi ülkelerine yabancıların gelmesini hoş karşılamazlar. Bu konuda mülteci ile iş aramak için yapılan göçü ayırmalıyız diye düşünüyorum. Mülteci konusu o anki siyasetin dinamiklerine göre yorumlanabilirken az önce dediğim gibi muhafazakar olan biri ise kendi ülkesine çalışmak için gelen yabancılara kötü göz ile bakabilir.

Ayrıca Platon ( eflatun) ve Konfüçyüs bu ideoloji'nin önde gelen düşünce adamlarındandır.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
İlk Karadelik Fotoğrafını Nasıl Çektik? | Dr. Feryal Özel (Olay Ufku Teleskobu - EHT)
İlk Karadelik Fotoğrafını Nasıl Çektik? | Dr. Feryal Özel (Olay Ufku Teleskobu - EHT)
Ay Işığı ve Mercekle Kağıt Yakmak Mümkün mü?
Ay Işığı ve Mercekle Kağıt Yakmak Mümkün mü?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Şeker İnsanı Hiperaktif Yapar mı?
Günde 7 Saatten Uzun Ekrana Bakıyor musunuz?
Günde 7 Saatten Uzun Ekrana Bakıyor musunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close