Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Modifikasyonlar kalıtsal hale gelir mi?

Eğer geliyorsa, modifikasyonların genler üzerindeki etkisi nasıl olur?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Modifikasyonların kalıtsal hale gelmesi derken, anatomik modifikasyonlardan mı bahsediyoruz yoksa gen düzeyindeki modifikasyonlardan mı bahsediyoruz öncelikle bunu netleştirmemiz gerekiyor.

Anatomik modifikasyon derken, vücut geliştiren bir kişinin çocuğunun kas yapısının daha gelişkin olması gibi değişiklikler olabilir. Bu bahsettiğimiz teori ise Lamarc'ın teorisinin aynısınıdır.

"Lamarck, çevredeki yavaş değişikliklerin canlılarda yeni ihtiyaçlar doğurduğunu, bu ihtiyaçlar sonucunda canlıların hareketlerinin bedenlerinde değişiklikler oluşturduğunu ve bu değişikliklerin sonraki nesillere aktarıldığını söyledi: Kullanılan organlar sinirsel sıvıdan daha çok faydalanıp gelişiyor, buna karşın kullanılmayan organlar köreliyordu. Bilinen en ünlü örneğe göre zürafaların boyunları yüksek dallardaki yaprakları yiyebilmek için uğraşmaları sonucunda uzamıştır ve bu özellik sonraki nesillere aktarılıp türün özelliği olmuştur."

Bu teorinin genetik ve moleküler biliminin gelişmesi sonucunda doğru olmadığını biliyoruz. Somatik hücrelerde yani üreme organlarında yeni zigot meydana getirmek için özelleşmiş hücreler dışındaki hücrelerdeki herhangi bir değişim kalıtsal değildir. Diğer nesillere aktarılamaz. Bütün canlıyı etkileyecek bir modifikasyondan bahsetmek istiyorsak deminki mantıkla da düşünülürse, bu değişimin embriyonik dönemde olması gerekmekte. Ancak embriyonik dönemdeki herhangi bir modifikasyon tüm bireyi etkilerken, bu bireyin çocuklarına da geçmemektedir. Çünkü modifikasyon somatik hücrelerde gözlemlenebilmektedir.

Gen düzeyindeki modifikasyonlar aslında her gün hepimizde meydana gelmekte. Yanlış baz eşleşmeleri, bazların karbon gruplarında metillenmeler, fazla baz eklenmeleri, çıkartılmaları.... Bunların hepsini her gün defalarca yaşıyoruz. Ancak hata ve onarım mekanizmaları bu hataların kalıcı olmasını engelliyor. Unutmayalım ki mutasyonların çok küçük bir kısmı yararlı mutasyonlardır. Düzeltilemeyen hatalar da somatik hücrelerde olduğu sürece diğer döllere aktarılmaz ancak üreme hücrelerinde meydana gelen mutasyonlar alt döllere aktarılabilir.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Şahsen, tek bir zeki insanın en keskin eleştirisini, milyonlarca kişiden oluşan akılsız bir kitlenin onayına tercih ederim.”
Johannes Kepler
Geri Bildirim Gönder