Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Modern teknikler ile atıklardan(çöpler) daha hızlı bir şekilde toprak elde edilebilir mi?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Merve Arıcıbaşı
Merve Arıcıbaşı PhD Veterinary Sciences

Bunun için çöpleri önce ayrıştırmanız gerekiyor. Iskandinav Ülkeleri, Almanya gibi ülkelerde çöplerin ayrılması evlerden başlıyor. Bunun için:

#Cam

#Kağıt

Bu Reklamı Kapat

#Plastik, PET, alüminyum içeren malzemeler

#Sadece biyolojik atık (meyve-sebze artıkları, yumurta kabuğu, kürdan, kibrit çöpü, dondurma tahta sapı, bahçeden toplanan yaprak, ot vs. saç ve tırnak gibi)

#ve kalan çöp

Bu Reklamı Kapat

ayrı toplanıyor. Bu haliyle biyolojik atıklar 6 hafta gibi bir sürede kendiliğinden kompost yöntemiyle toprağa dönüşüyor.

Karışık çöp ise fırınlarda yakılıyor ve toksisitesi elimine edilene kadar depolanıyor. Bu konudaki bir belgesel linkte. Almanca olduğu için anlaşılmayabilir fakat görsel olarak ilginç.

Plastikler de geri dönüşüme sokulmaya çalışılıyor. Bu konuda yapılan çalışmalara bir örnek linkteki makalede. Straforu doğada çözülebilir biyo-plastiğe çevirebilen çürükçül bir bakteri üzerine bir çalışma.

Kaynaklar

  1. N. D. R. Almanya. Çöpün Yolculuğu (Almanca). (27 October 2020). Alındığı Tarih: 27 October 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. K. O'Connor. Straforu Dönüştürebilen Bakteri. (23 October 2006). Alındığı Tarih: 27 October 2020. Alındığı Yer: American Chemical Society | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Toprak Mühendisi

Bu sorunun 2 ayrı cevabı var. Şöyle ki...

İlk cevap pek açık net; edilemez. Toprak olarak kabul ettiğimiz yapı aslında zaten hiç bir teknolojik yöntemle elde edilemez. Daha hızlısı, yavaşı da yok bunun. Toprak oluşumu belirli fiziksel ve kimyasal süreçler gerektiren, bunlara ek olarak de kayaç dediğimiz ana materyal, iklim, bitki örtüsü gibi etmenler ile belirli karakteristik yapısal nitelikler barındıran bir süreçtir. Bu etmenlerin farklı oluşları sonucu ortaya çıkan topraklar da birbirlerinden oldukça farklı karakteristik özellikler barındırırlar. Yani biz çöpleri kullanmayı bir yana bırakalım, toprağı meydana getiren madde ve şartları bir araya getirsek de ortaya toprak çıkmaz. Toprağın oluşması için gereken süreler, insan hayatının çok ötesindedir.

İkinci cevap ise şöyle: Toprak, tüm hayvanlar ve biz insanlar ve gezegenimiz için daha çok bitkilerin yaşaması, varlığı ve yetişmesi, bu yolla da temel besin kaynağımız olan fotosentezin var olabilmesine olanak sağlaması açısından çok önemli bir ana kaynak. Ancak son dönemlerde ise, topraksız tarım dediğimiz bir yetiştirme yöntemi ortaya çıktı. Su kültürü, torf, bitkilerin kök gelişimine ve beslenmesine olanak sağlayan farklı ortamlar bunlar. Bu alternatiflerin varlığı ve bitki yetiştirmede önem sunması, toprağa olan bağımlılığımızı bir ölçü esnetti gibi bir durum çıkıyor ortaya ama bu yerel ve küçük ölçekte doğru olsa da küresel ve genel anlamda doğru değil. Yani eğer sorunuzu, bu ikinci cevap anlamında soruyor iseniz, "biz toprak yerine kullanabileceğimiz başka materyalleri çöplerle üretip bitki yetiştirmede kullanabilir miyiz?" diye soruyor iseniz cevap; kısmen. Bunu yapabiliriz ama bu çalışma da toprağa olan bağımlılığımızı ve bağlılığımızı küresel anlamda hafifletmez. Çünkü yapay ortamlarda yapılan tarım ve yetiştiricilik, belirli ülkeler, ürünler için gayet verimli ve uygulanabilir olsa da tüm temel besinler ve tüm dünya nüfusunu besleme niyeti için yetersiz ve etkisiz kalır.

158 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Selim Kapur. Toprak. (26 October 2020). Alındığı Tarih: 26 October 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et