Sorulara Dön
1
Varsayımsal & Hipotetik

Mısır piramitleri; piramit şekli niçin seçildi?

Niçin piramit şekli seçildi? Neden kare yada yuvarlak değil ?

2
123 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Öncelikle piramitleri sadece Mısırlılar yapmıyordu. Biraz diğerlerine göz atalım.

https://i.pinimg.com/originals/f2/46/43/f246438c8fb5eb25d7eed5a5391d98af.jpg

Bu bir zigguratın çizimi, zigguratları eski Mezopotamya şehirlerinde görürüz. Şehrin merkezinde ruhban kesimin kullandığı hem tapınak hem yönetim merkeziydi. Yani kullanılan binalar. Mezopotamya'dan etkilenen çevre kültürlerde de antik dönemlerde görülür.

Bunlar Kolomb öncesi Amerikalıların piramitleri

https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2019/12/30/maya3.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/98/PyramidOfTheMoonTeotihuacan.jpg

Bu ise Çin Hindi denilen bölgeden bir piramit

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/98/PyramidOfTheMoonTeotihuacan.jpg

Bu Hindistan'dan bir tapınak

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/aa/1000_years_Old_Thanjavur_Brihadeeshwara_Temple_View_at_Sunrise.jpg/800px-1000_years_Old_Thanjavur_Brihadeeshwara_Temple_View_at_Sunrise.jpg

En mükemmel piramitleri Mısırlılar yapmış gibi duruyor peki hep en mükemmelini mi yapıyorlardı?

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6a/Sakkara_01.jpg/800px-Sakkara_01.jpg

Bu bildiğimiz piramitlerden önce yapılmış bir tanesi. Daha önce de Mastaba adı verilen yarım piramit gibi yapıları vardı

https://tr.wikipedia.org/wiki/Mastaba

Bunların hepsi birebir aynı amaçla kullanılmıyordu. Bazı kültürler birbirlerinden esinlendi. Piramit benzeri yapıları da dahil edersek hemen hemen her kültürde piramite kayan bir şeyler bulabiliyoruz. Nedir bunun arkasında yatan sebep? Bunu anlamak için günümüze de bir bakalım

https://www.izkiz.net/wp-content/uploads/2017/01/DSC_7356.jpg

Ever bu yapı şuana kadar yapılmış en büyük yapı. Onun da piramit-koni benzeri bir tasarıma sahip olduğunu görüyoruz. Bir mühendis daha uygun kelimelerle anlatabilir ama attığım resimlerin hemen hemen hepsi farklı kullanım şekillerine sahip olsalar da aynı hedef doğrultusunda inşa edildiler. O hedef de tabii ki yükseklik. Eğer sınırları zorlayarak yapılabilecek en yüksek binayı, anıtı vs. inşa etmek istiyorsan en uygun şekil piramittir. Mısırlılar en kusursuz ve görkemli olanları inşa ettiler çünkü hem görkemli işlere düşkündüler(yaptıkları her heykel, saray vs. de görülür bu) hem de antik uygarlıklar arasında en zengin olanlarındandı. Gayet istikrarlı ve verimli bir ülkeleri vardı. Kendilerine yetenden çok daha fazla ürünü sabit yöntemlerle elde edebiliyorlardı. Bu da onlara bu büyük binaları yapabilecek iş gücünü elde etme imkanı verdi.

Aynı malzeme ile kare bina yaparsanız daha alçak ve dayanıksız olur. Piramit yüksek yapı için en idealidir.

Onlar bu piramitleri yaparken dünyanın çoğunluğu en ilkel çağları yaşıyordu. Bir İngiliz belgeselinde uzun uzadıya piramitleri anlatıp ''bu sırada İngiltere'dekiler de boş durmuyordu'' diyerek büyük piramitten sonra yapılan stonehengelere geçmişlerdi. Epey güldüğümü hatırlıyorum. Bu piramitler Mısır'a her zaman büyük ün kazandırdı. Yunanlar, Araplar onları tarihin en eski binaları olarak gördüler. Yunanlar için Mısır ilk devletti. Efsane üstüne efsane üretildi. Hiçbirine laf etmiyorum ama aynı sinekten yap çıkarma zahmetine başka eserler için girilse bence onlardan da bir şeyler çıkar. Mısırlılar yüksek yapılar yapmayı hedeflediler diğer pek çok kültür gibi. Tek farkları çok çok daha iyiydiler.

136 görüntülenme
2
Paylaş
2

Bilim insanlarına göre Eski Mısırlılar muhtemelen bu tuhaf şeylerin çok da farkında değillerdi. Yapılan yeni bir araştırmaya göre piramit benzeri yapıların elektromanyetik dalgaları yoğunlaştırdığı ve muhafaza ettiği anlaşıldı.Webtekno'nun haberine göre elektromanyetik dalgalarla anlatılmak istenen şey; radyo dalgaları, mikrodalgalar, kızılötesi, görünür ışık, morötesi X-ışınları ve gama ışınlarıdır. Örneğin güneş ışığı bir elektromanyetik dalgadır. Wi-Fi sinyalleri, radyolar elektromanyetik dalga enerjilerine dayanırlar. Belki de antik Mısır’daki insanlar, elektromanyetik dalgaların önemini fark ettikleri için piramit yapılarını inşa ettiler. Bu bilime göre mümkün olmasa da insan düşünmeden edemiyor.

Belki de bir bina içerisindeyken telefonlarımızın daha iyi çekmesi, güneş enerjisinden daha iyi faydalanmamız için binanın piramit şeklinde olması gerekiyordur. Yeni araştırma da tam olarak bunu söylüyor. Zira piramitlerin içinde, dışlarına nazaran elektromanyetik dalga yoğunluğunun daha fazla olduğu anlaşıldı.Rusya’daki ITMO Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmalarda, bazı varsayımlar kullanılarak minyatür piramit modelleri geliştirildi. Bu yapıların içerisine gerçekte olduğu gibi boşluklar yerleştirildi, malzeme olarak kireç taşı kullanıldı. Kireç taşı, bugün basamaklar halinde görünen Mısır piramitlerinin dışını kaplıyordu.Ekip, elektromanyetik dalgaların bu model tarafından nasıl emildiğini ve dağıtıldığını anlamaya çalıştı. Sonuçlara göre dalgalar, piramidin iç bölümlerinde ve tabanında yoğunlaşıyorlardı.

Araştırma sonuçlarıyla pek çok komplo teorisi tekrar gündeme gelebilir. Bilinen kesin bir şey var ki, piramit yapılarının gizemlerini çözmek için daha uzun yıllar boyunca çalışmak gerekecek.

0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et