Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Mikrodalga fırına neden metal koymamak gerekir?

169 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mert Karagözoğlu
Çevirmen

Bir aynaya baktığınızda görüntünüz metalden yansır. Aynaların arka yüzü aluminyum ile kaplanmıştır (daha eski aynalar ise gümüş kaplamalıdır). Metaller elektriği iletmelerinin yanında yüzeylerinin dışından gelen elektrik dalgalarını da yansıtırlar. Bunu kavramak biraz güç olabilir ama eminim ki mutlaka daha önce görmüşsünüzdür. Elektrik kablolardan geçer, kablolar parlaktır, evren bu şekilde çalışır.

Işık enerjisi, ısı, x ışınları, radar ve mikrodalgalar "elektromanyetik enerji" dediğimiz şeydir. Yani aynı anda hem elektrikli, hem de manyetiktir. Bu enerjiyi bir ışın gibi düşünebiliriz, radyant deriz, ışık saçıyor deriz. Bu çerçevede mikrodalgalar "elektromanyetik radyasyondur". Güneş ışığı da, ısı da, radar da, televizyon sinyalleri de böyledir; aynı şeyin farklı biçimleridir. Bu elektromanyetik radyasyonun dalgalar halinde yayıldığını keşfettik. Dalgalar kısa olduğunda ayna örneğimizde olduğu gibi metallerden sekmektedir. Uzun olduğunda ise metale enerji iletirler. Bir arabada bulunan radyo antenine çarpan dalgaların yaptığı budur. Işık dalgaları bir metrenin milyonda birinin onda biri uzunluğundadır; radyo dalgaları ise birkaç metre uzunluğundadır. Mikrodalgalar ise hemen hemen 10 cm uzunluklarıyla hem boyut, hem de işlev olarak bu iki ucun ortasında yer almaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Yani mikrodalgalar ne sudan tamamen geçebilir, ne de su tarafından tamamen yansıtılabilir. Mikrodalgaların yoluna içinde su olan bir şey, mesela patates veya cin mısır, koyduğumuzda koyduğumuz şeyin içindeki moleküller hareket etmeye ve birbirine sürtünmeye başlarlar. Su moleküllerinin bu şekilde sürtünmesi ısıya dönüşür ve böylelikle patatesiniz veya cin mısırınız ısınır. Ancak aynı dalgalar aluminyum folyo gibi bir metale çarptığında bu metaller bir anten görevi görerek mikrodalgaları soğurur. Enerji ısıya dönüşmez, zira metaller su değildir. Bu olduğunda ise mikrodalga enerjisi bir çıkış yolu arar ve genellikle hava molekülünden hava molekülüne atlayarak mikrodalga fırınınızın metal taraflarına çıkar veya fırının dibine çöker. Aluminyum folyo veya metal boyanın üzerinde kıvılcımlar meydana geldiğinde bu nesneler ısınır, enerji yoğunlaşır ve genellikle metal yüzey üzerinde küçük bir delik veya çukur açar. Buna sebep olan şey dağılacak bir yer arayan ve bulamayan enerjidir.[1]

Kaynaklar

 1. B. Nye. Why Can’t You Put Metal In A Microwave?. Alındığı Tarih: 15 Kasım 2022. Alındığı Yer: Cornell Center for Materials Research | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close