Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Metafizik bir bilim dalımıdır?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Merhabalar.

Burada nasıl bir bilim tanımı kullandığımız önemli. Aristoteles için bilim, belli bir konuda gerçeğe ulaşmaya çalışan her türden sistematik faaliyet anlamına geliyordu. Şu anda Aristoteles zamanına kıyasla daha dar kapsamlı bir bilim tanımı kabul ediyoruz. Bu tanıma göre metafizik bir bilim dalı olurdu. Çünkü gerçekliğin doğasına dair sistematik bir araştırma metafizik özünde. Günümüzün bilim tanımı özellikle deneysel yöntemlerle cevap verilmeye müsait problemlerle sınırlıyor bilimi büyük oranda. Metafiziksel problemlerse deneysel yöntemlerin cevaplandıramayacağı türden problemler olarak kabul edilirler genellikle. Bu nedenle günümüzdeki bilim tanımına göre metafiziğe bilim dememiz mümkün değil. Ama geçmişte kullanılan daha geniş bilim tanımına göre metafiziğin bilim olduğu söylenebilir.

Teşekkür (2)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sahtebilim, virüs gibidir. Düşük dozda zararsız olabilir; ancak belli bir seviyeye ulaşınca mide bulandırır.”
Phil Plait
Geri Bildirim Gönder