Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Merkez kaç kuvveti gerçek bir kuvvet değil ise ve merkezcil kuvvet her zaman merkeze doğru ise şu(açıklamadaki) olay nasıl gerçekleşir?

Karakter sınırından dolayı görsel olarak koydum. Alttaki metine ek olarak şimdi aklıma şu da geldi: eğer bir yayın ucuna bir cismi bağlarsanız ve onu çembersel olarak döndürürseniz yay uzamaya başlar ama f(merkezcil) içeri doğru yani yayın kısalması gerekmez mi normalde?

Merkez kaç kuvveti gerçek bir kuvvet değil ise ve merkezcil kuvvet her zaman merkeze doğru ise şu(açıklamadaki) olay nasıl gerçekleşir ?
2
282 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla (3)
Takip (3)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Sırasıyla problemi irdeleyelim: Bir hareket mevcut olduğuna göre, Newton'un 2. Yasası gereği ivmeyle doğru orantılı bir net kuvvet olmalıdır (yani net kuvvet sıfırdan farklı). Bilyenin serbest cisim diyagramını çizersek bilye üzerindeki kuvvetlerin ağırlık, ağırlığına ters ve eşit büyüklükte sürtünme kuvveti ve merkezcil kuvvet olduğunu göreceğiz. Burada her zaman akılda bulundurmamız gereken bir nokta da şu: Merkezcil ivme büyüklük olarak değişmiyor, ancak yönü değişiyor; yani ivme -dolayısıyla kuvvet- sabit değil (vektörel olarak). Sonuç olarak değişken bir ivmeden bahsediyoruz. Kilit noktayı fiziksel açıdan sağduyumuza hitap edecek şekilde şöyle açıklamak mümkün: Yine bilyenin serbest cisim diyagramına dönersek, merkezcil kuvveti silindirin bilyeye uyguladığı tepki kuvveti olarak düşünebiliriz, yani bu durumda silindirin serbest cisim diyagramını incelersek bilye de silindire bir kuvvet uyguluyor (merkezden dışa doğru) ancak dediğim gibi bu kuvvet bilyenin değil silindirin üzerinde. Böylece görürüz ki silindirin bilyeye uyguladığı tepki kuvvetiyle bilyenin çembersel hareketini sağlayan kuvvet aslında aynı kuvvet.

Yay konusuna gelecek olursak, yine merkezcil hareketi yaratan yayın bilye üzerindeki merkeze doğru olan kuvvet. Newton'un 3. Yasası gereği, yayın üzerinde buna eşit büyüklükte ve ters (yani merkezden dışa doğru) bir kuvvet oluşacak ve böylece yayda bir çekme kuvveti (gerilme) oluşacaktır. Yani burada bilyeye çembersel hareketi yaptıran kuvvet, yaydaki gerilme kuvvetinin ta kendisi.

180 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Çembersel harekette en çok karıştırılan yer sürekli bir denge durumu aranması. Bunun sebebi ise merkezkaç. Merkezcil kuvvet tüm kuvvetlerin bileşkesidir. Merkezkaç ise öğrenciler daha iyi anlasın diye kullanılır ama bir çok yerde işe yaramaz. Merkezkaç, merkezcil kuvvetin tersi yönde çizilerek denge durumundaymış gibi bir algı oluşur oysaki öyle bir şey olsaydı cismimiz duruyor olurdu. Denge hali yoktur çembersel harekette ve kuvvetlerimizin bileşeni merkezcil kuvveti verir. Umarım yararlı olmuştur. Takıldığın konun bu olduğunu düşündüm örnekleri halledersin bilimle kalın

154 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimi yanlışlayan tek şey bilimdir ve o da bunu sıklıkla yapar.”
Matt Dillahunty