Sorulara Dön
2
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Merhabalar, piyasaya çıkan aşılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Türkiye’nin anlaşmış olduğu çin aşısının avrupa’daki aşıdan bir farkı var mıdır?

Çin’in aşısına güvenebilir miyiz?

2
344 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba,

Öncelikle "piyasaya çıkan" terimini, çalışmaları devam eden ya da onay sürecinde bulunan diye düzeltelim. Bu cevabın yazıldığı tarih itibarıyla kullanımı onaylanmış bir aşı bulunmamaktadır.

mRNA aşıları (Moderna ve Pfizer&Biontech) "Genetik Aşılar" kategorisine giriyorlar. Bu kategorideki aşılar virusun genlerine karşı oluşacak bağışıklık sistemi yanıtınını oluşturmak amacıyla geliştirilmektedir. Bu iki aşı tarihte kullanıma girecek ilk mRNA aşılarıdır.

Viral vektör aşıları (Oxford&AstraZeneca, Çin ve Rusya aşıları) ise hastalık etkeninin genetik materyalini taşımak üzere geliştirilmiş virüsleri içeren aşılardır. Etki mekanizmalarında ufak farklılıklar olabilir. Bu seçilen antijen özelliğine bağlı değişiklik gösterir. Genetik aşılara nazaran daha geleneksel metodla üretilmiş aşılar da diyebiliriz.

Çin aşısı diye adlandırılan aşı için bazı spekülasyonlar yapılsa da önce çalışma sonuçlarını görmek ve değerlendirmek gerekir. Zaten bu sonuçlara bakılarak aşıların kullanımına onay verilmesi ya da verilmemesi mümkün olacaktır. Faz 3 çalışmaları bağımsız kurumlarca denetlenir ve olası hatalar açısından ayrıntılı incelemeler yapılır. Bu nedenle sağlık otoritelerinin değerlendirip onayladığı bir aşının kullanımı açısından sorun olmayacaktır.

Ancak son olarak şu konunun altını da çizmek gerekir. İnsanlık olarak zor durumdayız ve öngörülen kar/zarar oranları doğrultusunda bu aşılar onaylanmalarının ardından kullanıma gireceklerdir. Gerçek hayatta kullanımın başlaması ile birlikte aşıların hem etkililik verileri hem de güvenlilik verileri takip edilecektir. Şu an bu aşıların hiçbirinin uzun dönemli etkililik ve güvenlilik verisine sahip değiliz. Bu veriler kullanım sonrasında belirli aralıklarla yine otoriteler ile paylaşılmak zorundadır. Bu verilere bakarak sağlık otoriteleri onay alan bir aşının kullanımına devam edilmesine ya da kullanımın durdurulmasına karar verebilir. Bu süreçler dinamik olarak devam eder.

Sağlıkla kalın..

300 görüntülenme
1
Teşekkür (3)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Carl Zimmer, Jonathan Corum and Sui-Lee Wee, et al. Coronavirus Vaccine Tracker. (28 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 28 Kasım 2020. Alındığı Yer: nytimes | Arşiv Bağlantısı

Aşıların negatif etkilerine dair son zamanlarda oldukça fazla şey duyuyoruz. Bir kısmın aşılara karşı olduğunu görüyoruz. Bu gayet doğal aslında. Bazı etkileri her ne kadar öngörülebilse de birçok açıdan gelecek için bir belirsizlik denizi. Ama bence gözden kaçırdığımız bir kısım var. Aşıların bu etkilerini tartışıyoruz ve onlara karşı çıkıyoruz ama aşı olmadığımız zaman neler olabileceğini bilmiyoruz, merak etmiyoruz ya da araştırmıyoruz. Bu durumu anlayabilmek için Menengikok hastalığına bakabiliriz. Bu hastalık Neisseria meningitidis bakterisinden kaynaklanır. Hastalık menenjit (beyin ve omuriliğinin koruyucu zarlarının iltihabı) ve kan zehirlenmesi olarak kendini gösterir. Hastalık oldukça tehlikelidir ve üzerinde durulmalıdır. Erken tedavi ile hastaların çoğu tamamen iyileşebilir. Çocuklara yapılan erken aşılama tüm bu durumların önüne geçebilir. Demek istediğim, aşıların yan etkilerini sorgulamamız oldukça önemli ancak bunu en etkili ve profesyonel şekilde yapabilmek için hastalıkları, yan etkilerini ve aşı olmamamız durumunda oluşabilcek sonuçları düşünmemiz gerekir. Aksi takdirde altı tamamen boş kalıcak ve bir sorgulamadan çok popüler kültürün söylemlerinde biri olacaktır.

419 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Sağlık Genel Müdürlüğü. Menengikok Hastalığı. (26 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 26 Kasım 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın