Sorulara Dön
2
Evrim & Abiyogenez

Maymunlarda din var mıdır?

Bugüne kadar insan harici herhangi bir maymun türünde din denebilecek davranışlar görüldü mü? İnsan harici maymun türlerinin tanrı inancı var mıdır?

1
Anonim 2
150 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

İzole ilkel kabileler halen mevcut günümüzde. Bir varlık temel yaşamsal ihtiyaçlarını karşılama seviyesinde iken, sofistike ihtiyaçlar edinemez. Yaşamda kalma dürtüsü, diğer bütün gereksinimleri yok edecek güçtedir. Tehlike anında beyin sapı, diğer bütün analitik mantıklı kısımlara darbe yaparak, yaşamda kalmayı garantiye alacak kesin, net, gerekirse yok edici davranış modeline geçer. 

Yaşam şartları, o şartlarla mücadele biçimi, organizmanın düşünce yapısını belirler kısaca. Potansiyeliniz olsa dahi, varoluşa anlam yükleyemeyeceğiniz şartlarda yaşadığınızda, din, maneviyat gibi konular sizin için anlamsız olacaktır.

Bunun yanında hayvanlar, doğal olmayan ortamlarında, temel yaşamsal ihtiyaçları gideriliyor olsa da kognitif fonksiyonları, varoluşu kavrayış ve ona anlam yüklemede yeterli bir perspektif sunacak derinlikte değil bildiğimiz kadarıyla. 

İlkel ya da günümüzdeki dimnler kimine saçma anlamsız, kimine gerekli gelebilir. Ancak her ihtimalde, varoluşu anlamanın düzeyiyle ilgili, onu tanımlamanın bir üst noktası olduğu su götürmez bir gerçek. Sonucun ne olduğundan bağımsız, bir tasarımcıyı kabul etmek ya da reddetmek, evreni bir bütün olarak anlamayı ve ona dair öngörüde bulunmak, üst düzey kognitif fonksiyonları gerektirmekte.

Şimdiye kadar sosyal beceriler, yardımlaşma, koruma gibi bazı etik değerler görülmüş olsa da, bilindik anlamda dimn gibi kompleks bir yaklaşım hayvanlarda görülmemiştir. 

Aslında hayvanlar için dimn öngörüsü, onları insanla kıyaslamaktan çıkan bir beklenti. Her canlı türü, kendi uyumlanma sürecine özeldir. Bize göre gelişmiş yetenek vs, ile ölçülmesi doğru değildir. Çünkü doğada üstünlük yoktur. Eğer üstünlükten bahsedecek olsaydık, bu, türün içinde bulunduğu habitata en yüksek düzeyde uyumlanması üzerinden değerlendirilebilirdi ancak.

Aslında hayvanlar için dimn öngörüsü, onları insanla kıyaslamaktan çıkan bir beklenti. Her canlı türü, kendi uyumlanma sürecine özeldir. Bize göre gelişmiş yetenek vs, ile ölçülmesi doğru değildir. Çünkü doğada üstünlük yoktur. Eğer üstünlükten bahsedecek olsaydık, bu, türün içinde bulunduğu habitata en yüksek düzeyde uyumlanması üzerinden değerlendirilebilirdi ancak.

Doğa gereklilik prensibine göre işler. İyi kötü, doğru yanlış, üstün aşağı, gelişmiş ilkel gibi tanımlar tamamen bizim sapiens nevroza hastalığımızın çıkarımları aslında.

208 görüntülenme
3
Teşekkür
Paylaş
3

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Https://Dergipark.org.tr/Tr/Pub/Marusbed/Issue/17844/187122. (13 Aralık 2019). Alındığı Tarih: 13 Aralık 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın