Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Matematikle fizik arasında nasıl bir ilişki var?

Evreni ve onun yasalarını tanımlarken basıl bir matematik kullanıyoruz? Bilim adamları bir teori oluştururken matematiğin hangi alanlarını kullanıyor? Kuantum fiziğinde,klasik fizikte, astronomide matematiğin hangi alanlarından yararlanılıyor?

2
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evrende hangi olguya baktığınıza bağlı. Eğer sabit şeylerin ölçülerini ifade etmek istiyorsanız klasik cebir yeterli(uzunluğu şu kadar, dikdörtgenin alanı kenarlarının çarpımı, kütlesi ve mesafesi şu olan cisimler birbirini şu kuvvetle çeker vs). Alında kuvvet gibi hem büyüklüğü, hem de yönü olan şeyleri anlatmak istiyorsanız vektörlere, yani doğrusal cebire ihtiyacınız var. Yıldızlar arası mesafeyi ölçmek istiyorsanız trigonometriye ihtiyacınız var. Eğer sonlu seçenekten hangisinin gerçekleşmesinin daha muhtemel olduğunu ifade etmek istiyorsanız olasılık kuramı gerekir. Eğer hareket eden bir nesnenin hareketini tarif etmek istiyorsanız, zamana göre konumu gösteren bir fonksiyon işinize yarar. Eğer bu hareketin hızı sürekli değişiyorsa ve bu değişimler sonucu alınan toplam mesafeyi ifade etmek istiyorsanız, integrale ihtiyacınız var. Eğer hava durumu gibi pek çok etkene bağlı ve sürekli değişen bir durumu incelemek istiyorsanız, onun sağladığı diferansiyel denkleme ihtiyacınız var. Eğer organik büyüme gösteren şeyleri tarif etmek istiyorsanız dinamik sistemler teorisine ihtiyacınız var. Evrenin şeklini anlamak istiyorsanız Öklid geometrisi yerine Riemann geometrisine ihtiyacınız var. Kuantum mekaniğini tarif etmek istiyorsanız dalga hareketini ifade eden sinüsosidal fonksiyonlara ve dalga denklemlerine ihtiyacınız var. Karmaşık denklemlerin çözümlerini hesaplamak istiyorsanız, hesabın mekanik ve görece kolay olduğu matrislere ihtiyacınız var.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

matematik evrensel bir dildir.fiziğin dilidir.teorik fiziğin başlangıcından söz edersek newton elmanın düşmesi ile ayın yörüngede kalmasını sağlayan mekanizmanın aynı olduğunu gördü.sonra matematik yardımıyla evreni daha çok anlamaya çalıştı fakat yeterli matematik yoktu kalkülüsü icat etti.sonra einstein'dan bahsedersek genel görelilik teorisinin matematiğini yazdıktan sonra schwarzild bunu çözümledi  ve karadelik fikrinin oluşmasını sağladı.yani matematikle fizik arasındaki ilişki doğaya bir soru soruyorsun oda sana cevap veriyor(tabii doğru soruyu sormak önemli) burda doğa fizik iletişim kurduğun dilde matematik.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlık, doğru teknolojileri tamamen yanlış amaçlar uğruna edinmektedir.”
Buckminster Fuller