Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Matematik neden bu kadar zor?

Her zaman takılıyorum ve en yüksek aldıgım not 85 oldu oda 6. Sınıfta matematigim hic iyi olmicak heralde
451 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Cevap
Mert Takıl
Mert Takıl
6K UP
Bilim meraklısı

Matematik aslında zor değil sadece yeterince çalışmama ve isteksizlik matematiği zor yapıyor. Ayrıca böyle bir algı var çünkü matematiğe ilgi alakası olmayan kişileri bunu yapmaya zorluyorlar. Bu da matematiğin çok zor ve yapılması imkansızmış gibi görülmesine neden oluyor. Sistemimizin en kötü yanlarından birisi bu maalesef. Keza öğretmenlerin de matematiği öğrencilere sevdirememesi zaten ilgisi olmayan kişilerin iyice nefret beslemesine sebep oluyor.

Fakat matematik evreni anlamakta ve yorumlamakta kilit bir noktada. Bu yüzden onu iyice anlamalı ve öğrenmeliyiz. Ayrıca matematiğe yeterince iyi bir açıdan bakarsan senin için zevk verici bir hal alır.

Tüm Reklamları Kapat

[1]Buraya da evrim ağacı’nın matematikle alakalı bir videosunu ekliyorum izlemeni öneririm.

Kaynaklar

 1. Ç.M.Bakırcı. Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz. Alındığı Tarih: 6 Mayıs 2023. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
7
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
curious person
curious

Şöyle aslına bakarsak matematik hiç zor değil buna inanabilirsin.Sadece tutku ve merak seni matematik dehası yapabilir ve buna hiç kimse engel olamaz."Sizin merakınızı çeken nedir? Neyi en çok merak ediyorsunuz? Benim merak ettiğim neden bazı insanların başarılı olup bazılarının olamama durumudur. Bu yüzden yıllarca başarı üzerine çalıştım."[1] Bazı kişiler seni matematikten uzaklaştırabilir.Buna inanabilirsin beni matematikten soğutan(uzaklaştıran)kişiler oldu.Daha yeni zorla gittiğimiz yerler biliyorsunuz.(Ancak bunu herkes için diyemem çok iyi matematik anlatanlar var).Matematiğimiz çok kötü diye kodlamayalım,aksine çok iyiyiz sadece merak ve tutku işin sırrı orada.

Kaynaklar

 1. G. Puy. Albert Einstein İlham Veren Sözleri. (16 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 8 Mayıs 2023. Alındığı Yer: IIENSTITU | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
x Kişi
x Kişi
180K UP
Uzay Bilimleri Takipçisi

Matematikte konuları anlamanız, biraz dikkat, odaklanma ve üzerinden çokça geçerek iyice kavrama ile kolaylaştırabileceğiniz bir durumdur. Fakat iş problem çözmeye gelince, farklı yeteneklerin devreye girdiği bir durumla karşılaşırız. Bu noktada, problemdeki olay örgüsünü kafanızda kurgulayıp, çözüm yöntemini şekillendirmeniz gerekir ki insanların asıl zorlandıkları yer burasıdır. Günümüzde, üzerine ödüller konulmasına rağmen çözüme ulaştırılamamış veya çözümleri onlarca yıl sürmüş matematik problemleri vardır. İlk ve ortaöğretim matematik problemleri elbette bu denli zorlu değildir. Bu nedenle, öncelikle konuyu tam olarak anladığınızdan emin olun, problem çözme yeteneğiniz yoksa bile, çokça soru çözerek pratik kazanabilirsiniz.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close