Sorulara Dön
0
Astronomi & Kozmoloji

Mars'taki bir uzay aracına radyo dalgaları nasıl gönderilebiliyor?

Güneş sistemi içerisinde sürekli dönmekte olan iki gezegen söz konusu. Ayrıca dünya'dan mars'ta ki uzay aracını kontrol eden operatörün komutları kaç dakikada araca ulaşıyor? Araç nasıl idare edilebiliyor?

1
365 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Hem gezegenimizin hem de Mars'ın yörüngesinde, güneş sistemi iletişim uyduları bulunur. Yerden gönderilen sinyal, önce yörüngedeki uyduya, oradan Mars'ın yörüngesindeki uyduya daha sonra da Mars yüzeyindeki sondaya ulaşır.

Radyo sinyalleri ışık hızında ilerler ve ortalama 20 en geç 24 dakikada sondaya ulaşır. Hesaplamalarda sinyaller için minimum 4, maksimum 24 dakika belirlenmiştir. Mesela, Mars'ta bulunan Curiosity ile ortalama 13-18 dakikalık sinyal gecikmesi yaşanır.

Aracın idaresi yarı zamanlı gerçekleşir. Operatör, Mars'ın yörüngesinde bulunan uydudan çekilmiş görüntülerden, aracın gideceği yeri seçer sonra bu bilgiyi sinyal ile önce dünyadaki uyduya oradan Mars'ın uydusuna ve sondaya gönderir. Sonda yeniden programlanır. Mars'ın uydusundan aldığı GPS verileri ile yeni hedefine yola çıkar. Bu noktadan sonra araç gideceği yere kadar hiç bir yardım almadan kendi sensörleri ile ilerler, fotoğraf çeker. Hatta önemli durumlarda kendi karar vererek durabilir. Aracın yol alacağı süre boyunca, dünyada bulunan operatör, yeni bir hedef seçerek yeni bir sinyal gönderebilir. Böylelikle araç, hedefe vardığında yeni bir komut alıp, çok beklemeden devam edebilir. Maalesef bu durum çok zaman alır, çünkü zemini sadece uzaydan görebiliyorsunuz ve aracı tehlikeye atmadan ilerleyebilmek için kısa mesafe hedefleri ile güvenli ilerlemek istersiniz. O yüzden, zorunlu bir durum yoksa, araç "bi de şuraya bakalım, bi de burayı gezelim" diye dolaştırılmaz.

Sondalar modüler yazılım ile donatılmıştır. Her birimin kendine ait yazılımı ve işlemcisi vardır ama yine de her şeyi kontrol eden bir ana bilgisayar da bulunur. Ana bilgisayar bozulsa bile, operatör diğer birimlere ulaşabilir. Sondanın bir de güvenlik yazılımı bulunur. Operatör bu yazılıma müdahale edemez. Acil durumlarda sonda kendini kapatabilir veya yeniden başlatabilir. Pathfinder ve Curiosity ile birden fazla kez yaşandı ve görev sürelerinin uzamasına katkısı oldu.

380 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın