Sorulara Dön
Bu soruya yönlendirilmiş başka bir sorudan geldiniz: Makale okumak için siteler önerir misiniz?
2
Akademi & Üniversite

Makale okumak için önerebileceğiniz platform ya da yöntem var mı?

10
3,565 görüntülenme
Hatırla (7)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
10 Cevap
Orijinal Soru: Makale okumak için siteler önerir misiniz?

Makaleden kastınız akademik makale mi? Öyle ise aşağıdaki sitelerden faydalanabilirsiniz.

scholar.google.com

dergipark.org.tr

ulakbim.gov.tr

akademik.yok.gov.tr

bilimteknik.tubitak.gov.tr

academia.edu

researchgate.net

2,844 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
5
Paylaş
5
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Üniversite öğrencisi iseniz kütüphane sisteminiz üzerinden birçok makaleye ulaşabilirsiniz. Bunun dışında sağlık / tıp / biyoloji alanında pubmed sistemini kullanabilirsiniz. Sciencedirect.com diğer çok kullanılan sistemlerden biridir. Eğer ilgilendiğiniz alanı yazarsanız daha fazla kaynak gösterebiliriz.

2,097 görüntülenme
8
Paylaş
8
Orijinal Soru: İnsanın gebelik sürecinin diğer memelilerden farklı olmasının nedenlerini anlatan makaleyi nereden bulabilirim?

Öncelikle merhaba bilimsel bilgilere ulaşmak için makale ve tez okumaları/incelemeleri yaparız aşağıda vereceğim linklerden birçok makaleye ve aradığınız makaleye ulaşabilirsiniz. (Başlık, kaynak adı, yayın tarihi, yazar adı ile tarama yapabilirsiniz).

Ulusal Tez Merkezi https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/

Google Akademik http://scholar.google.com.tr/

Ulakbim http://ulakbim.tubitak.gov.tr/

ScienceDirect https://www.sciencedirect.com/

Web Of Science https://login.webofknowledge.com/

1,675 görüntülenme
4
Paylaş
4
Orijinal Soru: Akademik makale okuncak-(şart değil ama indirilecek) siteler?

Wikipedia'da bunun için şahane bir liste var. Listede hem hangi disipline ait olduğu, hem de giriş bedeli (ücretsiz, sadece özet ücretsiz ve paralı olduğu) yazıyor. Aşağıdaki linke tıklayıp bakabilirsiniz.

List of academic databases and search engines

1,052 görüntülenme
2
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Wikipedia. List Of Academic Databases And Search Engines. (24 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 25 Ocak 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
Orijinal Soru: Google Scholar dışında makaleleri ücretsiz bir şekilde arayabileceğim kaynaklar nelerdir?

Aslında videonun yorumlarındaki sabitlenmiş mesajda gösteriyor :D Gözünüzden kaçmış. Alıntı yapıyorum.

11. Akademik Makaleleri Arayabileceğim Siteler Neler?

* https://scholar.google.com/

* https://www.jstor.org/

* https://www.scopus.com/

* https://webofknowledge.com/

* https://dar.vin/DugPv

İlk 4 link normal akademik arama motoru. Asıl sürpriz son linkte :D

999 görüntülenme
2
Paylaş
2

Tüm öğrenci, bilim meraklıları, bilim insanları, akademisyenler vb. kişilerin favori yeri tabii ki "Google Akademik"tir. İstediğin konudan, istediğin dilden, Dünya'nın her yerindeki makalelere ulaşabilirsin.

1,167 görüntülenme
2
Paylaş
2

Ayrıca ulaşamadığınız, ücretli olan makaleler için, doi numarasını biliyorsanız, (doi:https://doi.org/10.1016/j.etap.2017.12.021 benzeri bir adrestir.) www.sci-hub.tw adresinden ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

766 görüntülenme
1
Paylaş
1

Makale okumak için "Google Scholer" tarayıcısını kullanabilirsiniz. Makale okumadan önce makaleyi yazan kişi hakkında ufak bir araştırma yapmanız makaleyi okurken size daha faydalı olacaktır. Aynı zamanda makalenin yazılış yılını da göz önünde bulundurunuz. Okuduğunuz makalenin konusu hakkında ilk önce temel bir altyapınız olmasıda faydalı olacaktır.

697 görüntülenme
1
Paylaş
1
Orijinal Soru: Makalelere nasıl erişim sağlayabilirim?

scihub var. ama doi numarasını bilmen gerekli. Ben çoğunlukla öğrenci arkadaşlardan kütüphane şifrelerini alıp öğle giriyordum. esasen kanun dışı. ama yapacak bir şey yok. açık kaynaklı tam erişimli siteler var. çoğunlukla iyi yazılmış özetler işe yarıyor. Bir konu hakkında daha derin bilgi ise gerçekten 3 'lü okuma ile ortaya çıkıyor.

476 görüntülenme
0
Paylaş
0
Orijinal Soru: Makalelere ulaşmak için siteler tavsiye eder misiniz?

Bunun için akademik arama motorlarını kullanabilirsiniz. Google Scholar en bilinen olsa da akademik arama motorlarının ayrıntılı bir listesini Wikipedia'da bulmak mümkün. Ücretsiz olanlar "Free" şeklinde belirtilmiş. Belli alanlara özel arama motorları var "Multidisciplinary" arama motorları da var. Özeti ücretsiz tam metin ücretli ise de Sci-hub gibi araçlar kullanabilirsiniz.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_academic_databases_and_search_engines

401 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et