Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3

Makale nedir, nasıl yazılır?

Merak ettiğim, konularınızı nasıl belirliyorsunuz. Hangi kaynakları kullanıyor ya da belki tercüme ediyorsunuz. Bir makale nasıl yazılır?
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
1 Cevap
Cevap
Çınar Civan
Çınar Civan
36K UP
Bilim Araştırmacısıyım

Öncelikle yazılacak makalenin tipi ve yazılacağı yer çok büyük öneme sahip. Daha sonrasında ise makalenin yazılacağı konu ciddi bir önem taşıyor. Bir makale yazmadan önce yazılacak makalenin hangi platformda veya yazılı medyada yayınlanacağını iyi belirlememiz ve bilmemiz gerekiyor. Eğer bir popüler bilim sitesinde veya sayfasında yazımızı yayınlamayı düşünüyorsak, öyle çok terimsel ve akademik bir dil kullanmamıza gerek yok. Tabii ki bu genellemedir ve her popüler bilim sitesi yazılarınızı bu hali ile kabul eder demek değildir. Dolayısıyla yazınızı bir popüler bilim sitesinde yayınlamayı düşünüyorsanız, sitenin içerik yayınlama kurallarını dikkatlice okuduğunuza emin olmalı ve daha önceden yayınlanan içeriklerin yazılma şeklini incelemelisiniz. Eğer gerçekten bir akademik makale yayınlamak istiyorsanız bu işin bir popüler bilim makalesi yazmaktan kat ve kat daha zor olduğunu iyi bilmeniz gerek. Şimdi, ne yazacağımızı belirledik ve biliyoruz. Ne yapacağız? Nasıl yazacağım?

Popüler Bilim Makalesi Yazmak

Bir popüler bilim makalesi yazmaya karar verdiyseniz aşağıdaki maddelere uyarak ve siteye/yayın yapacağınız siteye bağlı olarak makalenizi yazabilirsiniz. Bu önerilerin büyük bir çoğunluğu bana aittir. Bunun altını çizerim.

Bu Reklamı Kapat

Sade ve Anlaşılabilir Bir Dil Kullanmak

Yazılarınızı mümkün olduğunca sade ve anlaşılabilir bir dilde yazmaya çalışınız. Bunu özellikle bir popüler bilim yazısı yayınlayacağımız için dikkate almalıyız. Sonuç itibari ile yazıyı okuyanlar akademik veya kaynak gösterme (atıf yapma, ileri okuma önerisi yapma) gibi amaçlardan çok bilgi edinme amaçlı okuyacağı ve daha büyük bir kitleye hitap edeceği için yazımız herkes olmasa bile büyük bir kesim tarafından anlaşılabilecek sade (veya sade olmasa bile parantezler, eklemeler, notlar ile açıklanmış) bir şekilde olması daha iyi olacaktır.

Konudan Mümkün Olduğunca Sapmamak

Özellikle bir popüler bilim makalesi yazarken makalenin temel konusu ve başlığı üzerinden gitmek en doğrusu olacaktır. Çünkü okuyucular ilgili başlığa yönelik bir hedefle yazıya gireceği için okuyucuyu başka konulara boğarak yazıdan uzaklaştırmak anlamsız olacaktır. Eğer yazdığımız makale bir akademik makale olsaydı detay vermekten ve yer yer başka konulara değinmekten çekinmemize gerek olmazdı. Bu sadece o konuya odaklı kalacağınız ve hiçbir ekleme yapamayacağınız anlamına gelmiyor. Tabii ki ekleme yapabilirsiniz. Fakat konudan çok uzaklaşmak iyi olmayacaktır.

Bu Reklamı Kapat

Dikkat Çekici Bilgilere Yer Verin

Yazınızı okuyan kesimin dikkatini çekebilecek bilgilere yer vermekten çekinmeyin. Örneğin şüpheli gözüken ama bilim tarafından açıklanan, konu ile bağlantılı eklemelere yer verebilirsiniz. Bu okuyucuları yazınızda tutmaya yarayabilir ve yazıyı daha zevkli kılabilir. Fakat bunu abartmamak ve sürekli "garip, dikkat çekici bilgi" veren bir yazıya dönüştürmemek gerek. Aksi taktirde yazınızın bilimsellik kalitesinde düşüş yaşanabilir.

Kaynakça Belirtin

Biraz klasik gelebilir ama kastettiğim gerçekten detaylı ve kaliteli bir kaynakça bölümü hazırlamak. Bana ve pek çok diğer popüler bilim, akademik makale yazarına göre kaynakça bölümü yazıda çok büyük öneme sahip. Yazınızın kalitesini belirten belki de en büyük öneme sahip yer "kaynakça", bunu basit düşünmeyin. Örneğin kaynakça bölümü tamamen veya çoğunluklu olarak "güçlü, kanıtlanmış" bilimsel içerik siteleri veya kitap, makaleleri ile desteklenmiş olursa yazınızın güvenilirliği bir o kadar artacaktır. Ayrıca kaynakça bölümünüzde yazılarınız hakkında önerebileceğiniz makalelere, yazılara yönlendirmeleri de belirtebilirsiniz.

Akademik Makale Yazma

Eğer bir akademik makale yazmayı seçtiyseniz ve kararınızda eminseniz aşağıda belirttiğim kural ve önerilerden çok daha fazlasına ihtiyacınız var. Çünkü bir akademik makaleyi yazmak düşünülenden çok daha zor ve uzun bir süreçtir.

Mümkünse Uzmanlık Alanınızda Yazın

Mümkünse uzmanlık alanınıza dahil makaleler yazın. Örneğin "antropoloji" alanında uzman birisi eski insanlar hakkında bir makale yazabilir. Burada verdiğim örnekler çok spesifik örnekler olmayabilir ama oldukça yeterlidir. Bu uzmanlık alanı için en az o alanın lisansına sahip olmak gerekebilir. Aksi taktirde makaleniz reddedilebilir. Bu pek olağandışı bir durum değildir.

Ekip ile Çalışın

Akademik makale yazmak (hatta popüler bilim makalesi bile buna dahil) bir takım işidir. Bu konuda pek çok kişi hemfikir olabilir. Çünkü bir makaleyi tek başına yazmak gerçekten yorucu ve uzun sürecektir. Tek problem yorucu ve uzun sürmesi de değil. Bir makalede istemeden hatalı bilgilere yer verebilirsiniz. Eğer bir ekip olursanız ekip üyeleriniz sizlere bu hataları bulmak konusunda çok büyük yardımlarda bulunabilir. Bu sebeple en az 2 kişilik bir kadroya sahip olmak size avantaj sağlayacaktır.

Belirlediğiniz Formattan Çıkmayın

Akademik makalelerde, makaleler genellikle hedefli yazılır. Örneğin bu yazıyı "A Dergisi" için yazıyorum ve o dergide yayınlanacak. Eğer böyle bir hedefe yönelik yazı yazıyorsanız mutlaka yazıyı yayımlayacağınız veya yayımlamayı hedeflediğiniz yer (dergi, makale arşivi vb.) için seçilmiş veya özel formatta yazmanız gereklidir. Bu format çoğu yayın yerinin yönlendirme ve bilgilendirme yazılarında bulunmaktadır. Bu formattan çıkmanız durumunda yazının neredeyse kesin bir olasılıkla reddedilecektir. Aynı zamanda bu yayın yerlerinin belirledikleri formata kendi kaynakça formatları da dahildir. Dolayısıyla kaynakçanızı belirtirken mutlaka uygun formatı kullanınız.

Ek Notlar: Neresi için yazıyor olursanız olun yazınızın bir yedeğini alın veya yazınızı Word gibi platformlarda yazın. Bu hem kaynakça eklemenizi kolaylaştıracak, hem de yazınızı sağlama almanızı sağlayacaktır.

Kaynaklar

 1. M. Mabe. (2003). The Growth And Number Of Journals. Serials, sf: 191-197. doi: 10.1629/16191. | Arşiv Bağlantısı
 2. D. Pontille, et al. (2010). The Controversial Policies Of Journal Ratings: Evaluating Social Sciences And Humanities. Research Evaluation, sf: 347-360. doi: 10.3152/095820210X12809191250889. | Arşiv Bağlantısı
 3. A. Fernández-Ramos, et al. (2019). Evolution Of The Big Deals Use In The Public Universities Of The Castile And Leon Region, Spain. Profesional de la información. doi: 10.3145/epi.2019.nov.19. | Arşiv Bağlantısı
 4. Nature. (2017). Promoting Reproducibility With Registered Reports. Nature Human Behaviour, sf: 1-1. doi: 10.1038/s41562-016-0034. | Arşiv Bağlantısı
 5. P. M. Davis, et al. (2011). The Impact Of Free Access To The Scientific Literature: A Review Of Recent Research. Journal of the Medical Library Association : JMLA, sf: 208. doi: 10.3163/1536-5050.99.3.008. | Arşiv Bağlantısı
 6. K. Green. (2003). Internet Archaeology. Published Twice Yearly; Issn 1363-5387. £105 And Us$190 To Instructions (Access To Volume 1 Free).. Antiquity, sf: 200-202. doi: 10.1017/S0003598X0006155X. | Arşiv Bağlantısı
 7. N. Bontis, et al. (2009). A Follow‐Up Ranking Of Academic Journals. Journal of Knowledge Management, sf: 16-26. doi: 10.1108/13673270910931134. | Arşiv Bağlantısı
 8. S. PETTIFER, et al. (2011). Ceci N'est Pas Un Hamburger: Modelling And Representing The Scholarly Article. Wiley, sf: 207-220. doi: 10.1087/20110309. | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve en iyi cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.