Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Madem ışık yılı artarken zaman yavaşlıyorsa bu mesafeyi neden dert ediyoruz?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Zamanı ölçmede kullanılan birim değişiminin gerekliliği, onu ölçmede yetersizlikten aciz kalmaktan kaynaklanıyor. Öncelikle neden uzunluk birimi değil de, ışık yılı gibi bir ölçek kullanmak gerekiyor.... Bizim dünya şartlarında kullandığımız uzunluk birimleri, uzayda kuasar gibi büyük sistemler için hiçbir şey ifade etmiyor. Onlara ait uzaklıkları tanımlamak için kullanmakta yetersiz kalıyor. Bu birim farklılığı nedeniyle kullandığımız uzunluk ölçütünü o kadar değiştirmek zorunda kalıyoruz ki, ışığın bir yılda aldığı mesafeyi kullanıyoruz. 1 ışık yılı, ışık hızında bir yıl boyunca alınabilecek uzunluk.

Genel tanımlar kafamızda oturduysa, ışık yılı ile mesafe arasındaki korelasyona gelelim. Işık yılının artması, gidilecek uzaklığın artması demek tanım gereği. Ancak bunun mesafeyi almak için gereken zaman dışında zamanla doğrudan korele bir yanı yok. Yani ışık yılı artması, zamanı yavaşlatmaz. Eğer yavaşlatsaydı da, uzun mesafelerde bunun sonuçları astronomik olacağı için insan türünün ömrünü aşacak rakamlara ulaşırdı ve dert olurdu. Burada konu şu, alınacak mesafenin ışık yılı birimiyle artması, o mesafeyi gitmek için gereken zamanın da artması demek. Zaman sadece kütleye olan yakınlığı ile yavaşlar ya da hızlanır. Karadeliğe yaklaşan cisim için üst bir kütleçekim etkisinden dolayı zaman gerçek anlamda -3.gözlemci için- yavaşlar. Karadeliğe yaklaşan kişi bunu hissetmez, bu yavaşlama, bizim zaman birimimize göre rölatif olarak değişimdedir. Fizik evrende her noktanın kendine has bir zaman yapısı vardır görelilik gereği.

Kısaca mesafenin dert üstü dert olmasının nedeni, insan ömrünün bu mesafeler açısından anlamsızlaşacak kadar kısa bir zaman dilimine tekabül ediyor olması. Bu nedenle, yeni gezegen keşfetmek, uzayı daha iyi anlamak için alınması gereken mesafelere farklı çözümler üretilmeye çalışılmakta. En ileri teroik yaklaşım da, uzay zamanın bükülerek elde edilecek soluncan delikleri vs ile uzak ötesi mesafeleri çok kısa sürelerde aşabilmek. Şimdilik sadece teori de olsa bu önemli sorunu aşmanın yollarının bulunacağına emin olabiliriz. -Bir zamanlar nelerin imkansız iken şimdi alelade şeyler olduğunu düşünerek-

122 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes dahidir. Ancak eğer bir balığın zekasını, ağaca tırmanma yeteneğine göre sınayacak olursanız hayatını aptal olduğunu düşünerek geçirir.”
Anonim