Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Egemen Sak
Egemen Sak
40K UP
Üye
1

Lozana giden heyet Osmanlı Devletinin borçlarını neden kabullendi?

I.TBMM ve heyet, ayrıca Milli Mücadele liderleri neden kendilerinin Osmanlının devamı olduğunu kabul etmiş ve bir kısmını da olsa Osmanlı Devletinin borçlarını kabul etmiştir. Reddedip bu konuyu daha da lehimize çözemezler miydi
211 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
182K UP
Bilim ve felsefe okuru

Devlet zihinsel bir organizasyondur. Ekteki kaynakta geçen tüzel varlık veya kişilik tamamen zihinsel bir olgudur. (Tıpkı para gibi veya altın gibi paranın altının da hiç bir değeri yoktur paranın veya altının değerini ona insanlar zihinleriyle verince değerli olurlar. Bunlar tamamen insan zihinselliğe dayanan ve bu şekilde ortaya çıkan olgulardır) Devletlerin kendi varlığı yoktur. Devlete dair bütün bilgi, hiyararjisi veya astlık üstlük ilişkisi insanların zihinlerinde ki bilgiden ibarettir. Bu açıdan devlet kavramını ortaya çıkaran insan zihnidir.[1]

Devleti buna göre o ülkede yaşayan insanlar oluşturur ayrı bir varlığı yoktur. Zihinsel bir kabuldur insanlar arasında. Ülke (sınırları) da zihinseldir. Carl Saganin dediği gibi uzaydan bakınca coğrafya üzerinde hiç bir sınır yoktur. İnsan zihnindeki sınırlar tabi Çin Seddi gibi eyleme geçerse ancak o zaman sınırlar uzaydan görülebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Devlet zihinsel bir organizasyon olduğuna göre o ülkedeki insanlar dışında bir varlığı özünde yoktur. Bu açıdan bir devletin yönetim şekli değişse de veya yeni devlet kurulsa da insanlar yani halk aynı halktır ve borçlar da sonuçta aynı insanların borçlarıdır. Aksini düşünmek etik değildir.

Etik olmadığı için de bunu karşı tarafa kabul ettirmek de zor ve bazen mümkün olmayacaktır. Karşı tarafın beklentisine de doğal olarak uymaz. Çoğu zaman bir şeyin makullğünü her iki tarafın etik beklentileri mantık çerçevesinde oluşturur ve taraflar arasında buna göre bir uzlaşma çerçevesi oluşur. Dolayısıyla Milli mücadelede de bu etik ilkeler bizim için bu borçları kabul edilebilir hale getirmiştir.

106 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Toprak Bütünlüğüne Bağlı Olarak Siyasal Örgütlü Bir Ulusun Ya Da Uluslar Topluluğunun Oluşturduğu Tüzel Varlık. (12 Ekim 2006). Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close