Sorulara Dön
3
Ekonomi & Siyaset Bilimi

Laik bir ülkede dini mekanlara ödenek ayrılması, din adamlarına maaş verilmesi doğru mudur?

Laiklikte devletin dini olmaz ve devlet tüm inançlara eşit mesafede olmalıdır.

4
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Günümüzde dini ihtiyaçların devlet tarafından fonlanması tamamen laikliğe ters bir uygulamadır. Çoğu avrupa ülkesinde ibadethaneler ve din adamları, ibadethaneyi kullananlar arasında para toplanarak veya çeşitli gönüllü dernekleri sayesinde fonlanabilmektedir.

Ülkemizde halkın çoğunun tek benzer dine sahip olmasından ve dini hükümlere önem verildiğinden dolayı siyasetçiler bu fonlamayı lehine kullanıp iktidarda kalmayı kolaylaştırırlar. Atatürkün de laik bir cumhuriyet kurup üstüne devletin fonladığı diyanet işleri başkanlığını kurması nedeniyle kendisiyle çeliştiğini söyleyebiliriz. Ancak dönemin cemaat yapılanmalarının bu sayede kırılmasının kolaylaştırıldığı ve ülkemmizin dinin zararlı etkilerinden arındırılmasını kolaylaştırdığı unutulmamalıdır.

Günümüzde bilgi çağında bu tip kurumlar, dini kötü etkilerinden arındırmaktan çok siyasi propaganda malzemesi olmaya oldukça açıktır. Dini özgürlüklere ve laiklik ilkesin tamamen terstir. Hiç kimse katılmadığı dini aktiviteler için vergi vermek zorunda olmamalıdır. En kısa zamanda ödeneğin kesilmesi dileğiyle

3
Paylaş
3

Bu konu aslında biraz ortada bir konu çünkü laikliğin farklı şekilleri olabiliyor.Örneğin Sovyetler Birliği'nde laiklik dinin tamamen hayattan çıkarılmasıyken günümüzde birçok ülkede bu şekilde değil devletin inançlara eşit mesafede olması şeklindedir.Şahsi fikrim doğru olan da budur.Devlet tüm bireyleri inancı konusunda özgür bırakmalı,bir inanca sahip olanların dini ritüellerini özgürce yapmasını sağlamalıdır.Devlet gerekiyorsa cami,kilise,sinagog vs. yapmalı,oraya din görevlilerini atamalıdır.

0
Paylaş
0

Evet eşit olmalı. Ancak bu da bir kültürel faaliyet ve halkın büyük kesimi buna inanıyor bu yüzden ödenek makul düzeylerde ayrılmalıdır illaki. Maalesef ülkemizde ayrılan ödenekler ve nereye gittikleri birtakım trajikomik olaylar dizisinden ibaret olduğundan bunlar da yanlışmış gibi geliyor. Pek bu tür inançlara sahip olmasamda bunun da bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Konuşulması ve tartışılması gereken çok şey var aslında bu konu hakkında ancak henüz o tartışma kültürüne sahip olmayışımız da büyük bir engel.

0
Paylaş
0

Din gönüllük prensibine dayanır ve camiler (veya kiliseler) çoğunlukla dernek ve vakıflarca bağışlar toplanarak yapılır. Tabi tarihte bazı idarecilerin (sultanlar, krallar, imparatorlar vs) kendi adlarına yaptırdığı mabetler de var.

Modern devletin amacı din adamlarının ve ibadethanelerin denetimsiz ve kendi içlerinde yapılanmalarına karşı toplumu korumaktır. Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti, Diyanet Işleri Başkanlığı kurup din adamlarını devlet eliyle yetiştirip denetimi mümkün kılmayı hedeflemiş.

Idealde laik bir devletin, vatandaşlarının hangi dinden olursa olsun her türlü dini ihtiyacını güvenilir ve denetlenebilir biçimde sağlaması görevidir.

0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et