Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
-2
Puan Ver

Kuzeyde yaşayan insanlar güneydekilere göre neden daha güzeldirler?

1
Orhun Baris -2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Guzellik, zaman ve mekan icinde degisen bir kavramdir. Farkli toplumlardaki guzellik algisi farkli oldugu gibi, farkli zamanlarda guzel olarak kabul edilen normlar da degisiklik gosterir. Bunun en net orneklerinden biri Neolitik'te bulunan tanrica figurinleri, bugun genelin kabul etmedigi guzellik normlarini tasiyor. Benzer sekilde, bugun yasayan farkli toplumlardaki guzellik algisi da degisiklik gosteriyor. Ornegin, yuzme ve atletizm gibi sporlar vucut tipinde degisiklige sebep oluyor (kalca, omuz vb.). Brezilya'daki kadina dair guzellik algisi sporla degisen daha fit gorunumlu vucut tipine olumsuz baktigindan kiz cocuklari bu tarz sporlara yonlendirilmiyor (Kottak, 2002). Bu durum, kulturel yapinin, guzellik algisina etki ettigini gosteriyor. Mevcut kulturel altyapinizla kuzeyde yasayanlari daha guzel olarak nitelendiriyorsunuz ancak farkli zaman veya mekanda yasamis ve kulturlenmis kisiler icin bu algi gecerli olmayabilir. Kisacasi, hissiyatinizin sebebi kulturel altyapiniz gibi gorunuyor.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çocuklarınıza 'ne' düşünmeyi değil, 'nasıl' düşünmeyi öğretmelisiniz.”
Margeret Mead
Geri Bildirim Gönder