Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ilker Avdanlı
Ilker Avdanlı
3,694 UP
Üye
3

Güzellik gerçekten göreceli midir?

Güzellik ve zevkler neden insandan insana değişir?
2,905 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ezgi Altınışık
Doktor Adayı
Orijinal Soru: Kuzeyde yaşayan insanlar güneydekilere göre neden daha güzeldirler?

Guzellik, zaman ve mekan icinde degisen bir kavramdir. Farkli toplumlardaki guzellik algisi farkli oldugu gibi, farkli zamanlarda guzel olarak kabul edilen normlar da degisiklik gosterir. Bunun en net orneklerinden biri Neolitik'te bulunan tanrica figurinleri, bugun genelin kabul etmedigi guzellik normlarini tasiyor. Benzer sekilde, bugun yasayan farkli toplumlardaki guzellik algisi da degisiklik gosteriyor. Ornegin, yuzme ve atletizm gibi sporlar vucut tipinde degisiklige sebep oluyor (kalca, omuz vb.). Brezilya'daki kadina dair guzellik algisi sporla degisen daha fit gorunumlu vucut tipine olumsuz baktigindan kiz cocuklari bu tarz sporlara yonlendirilmiyor (Kottak, 2002). Bu durum, kulturel yapinin, guzellik algisina etki ettigini gosteriyor. Mevcut kulturel altyapinizla kuzeyde yasayanlari daha guzel olarak nitelendiriyorsunuz ancak farkli zaman veya mekanda yasamis ve kulturlenmis kisiler icin bu algi gecerli olmayabilir. Kisacasi, hissiyatinizin sebebi kulturel altyapiniz gibi gorunuyor.

415 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Antropoloji: İnsan Çeşitliliğine Bir Bakış. (19 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 19 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tan Yıldız
Tan Yıldız
38K UP
İnsan Etolojisi, Sosyobiyoloji ve Evrimsel Biyoloji meraklısı

Güzellik algısının kişiden kişiye, kültürden kültüre ve zamanla değiştiğinin altını çizerek gene de evrim sürecinin sayesinde gelişmiş belli başlı bazı evrensel güzellik standardlarının da söz konusu olduğuna dair birçok kanıt bulunmaktadır. Değişken asimetri (fluctuating asymmetry) seviyesinin evrensel olarak güzellik algısı ile negatif korelasyon gösterdiğine dair çok sayıda detaylı araştırmalar mevcuttur (Manning et al. 2002)(Chatterjee 2013). Bunun yanında belirli bir nüfusun ortalama yüzüne yakınlığın ve eşeysel dimorfizm seviyesinin de güzellik ile pozitif korelasyon gösterdiğine dair de birçok araştırma bulunmaktadır (Chatterjee 2013). Buna ek olarak bel kalça oranının da birçok toplumda kadınlar için 0.7, erkekler için de 0.9 olduğuna dair kanıt bulunsa da örneklem çeşitliliğinin olmaması bunun bütün nüfuslara daha genelleştirelemeyeceği anlamına gelir. Ancak özellikle de evrensel dişi güzellik standartlarına gelince neoteni kültür ve bireye bağlı olmaksızın sabit bir özelliktir. Neoteni kısaca jüvenil morfolojik özelliklerin erişkinlikte sürdürülmesidir. Bu tür özelliklerin doğurganlık ile ilişkili olmasından dolayı güzel bulunduğuna dair geniş bir çalışma Jones et al. (1995) tarafından yapılmıştır.

666 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Doug Jones, et al. (1995). Sexual Selection, Physical Attractiveness, And Facial Neoteny: Cross-Cultural Evidence And Implications. Current Anthropology. | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Genç Mühendis
Genç Mühendis
246K UP
Düşünür

merhabalar İlker Avdanlı

insanın güzellik anlayışı 3 farklı etmene ayırabiliriz= kültür, tecrübe ve duygular.

Tüm Reklamları Kapat

güzellik algısı büyük ölçüde kültürden etkilenir, dünyanın her tarafında farklı güzellik anlayışı vardır. mesela Asya'da bazı yerlerde kadınlar güzellik için boynuna halka takar ve boynunu uzatır. bu o bölgeye göre güzellik tanımıdır, oradaki bir erkeğe sorsan boynu kısa olan kızlar çirkindir der, yada Afrika'da bazı kabileler dudaklarına tabak yerleştirip dudağını genişletirler, çünkü onların güzellik anlayışı da dudakların büyük olmasıdır. bunun gibi bir çok örnek verilebilir, toplum sana güzel olarak empoze ettiği özellik senin algının iskeletini oluşturur.

toplumun algısındaki güzellik anlayışından çok uzaklaşmayan farklı varyasyonlar vardır ve bu varyasyonlar tecrübe ile oluşur. mesela güzellik için altın oran olan kültürlerde, erkeklerin genelde annesinin yüz yapısına sahip kadınları çekici bulur. bana gözlüklü kızlar çok çekici gelir acıkcası, gözlük onları çok zeki gösterdiğini düşünüyorum, kardeşim ise tam tersini düşünüyor gözlük takmayanlar daha çekici buluyor. bu özellikler kişiden kişiye göre, tecrübeye göre değişir.

Tüm Reklamları Kapat

son olarak ise duygular, kişilerin dış görünüşünden yada güzellik algımızın dışında, geçmiş anılar kişilere bakış açısını değiştirir. yani dünyanın en güzel, en seksi kızı bile gelse ama şımarık ve baş belası bir tip olsa zaman geçtikçe o senin gözünde çirkinleşmeye başlar. bunun tam tersi çirkin bir kız ama çok kafa denginse zamanla gözünde güzelleşir. yani duygular dış görünüşü değiştiremese de bakış açını değiştirebilir.

burada yazdıklarımın hepsi kendi düşüncemdir. zevkler neden insandan insana değiştiğini önceden cevap vermiştim link atıyorum= https://evrimagaci.org/soru/zevkler-neden-kisiden-kisiye-degisir-8983

432 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Araba Camındaki Siyah Noktalar Ne İşe Yarıyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
Stres Yayı Yerçekimine Nasıl Karşı Koyuyor?
"İkinci Beyin": Vücudunuzdaki Yabancı Organizmalar, Beyninizi Nasıl Yönetiyor?
Arılar da İnsanlar Gibi
Arılar da İnsanlar Gibi "Jetlag" Hisseder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close