Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2
Güzellik gerçekten göreceli midir?
Güzellik ve zevkler neden insandan insana değişir?
340 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Tan Yıldız
Tan Yıldız İnsan Etolojisi, Sosyobiyoloji ve Evrimsel Biyoloji meraklısı

Güzellik algısının kişiden kişiye, kültürden kültüre ve zamanla değiştiğinin altını çizerek gene de evrim sürecinin sayesinde gelişmiş belli başlı bazı evrensel güzellik standardlarının da söz konusu olduğuna dair birçok kanıt bulunmaktadır. Değişken asimetri (fluctuating asymmetry) seviyesinin evrensel olarak güzellik algısı ile negatif korelasyon gösterdiğine dair çok sayıda detaylı araştırmalar mevcuttur (Manning et al. 2002)(Chatterjee 2013). Bunun yanında belirli bir nüfusun ortalama yüzüne yakınlığın ve eşeysel dimorfizm seviyesinin de güzellik ile pozitif korelasyon gösterdiğine dair de birçok araştırma bulunmaktadır (Chatterjee 2013). Buna ek olarak bel kalça oranının da birçok toplumda kadınlar için 0.7, erkekler için de 0.9 olduğuna dair kanıt bulunsa da örneklem çeşitliliğinin olmaması bunun bütün nüfuslara daha genelleştirelemeyeceği anlamına gelir. Ancak özellikle de evrensel dişi güzellik standartlarına gelince neoteni kültür ve bireye bağlı olmaksızın sabit bir özelliktir. Neoteni kısaca jüvenil morfolojik özelliklerin erişkinlikte sürdürülmesidir. Bu tür özelliklerin doğurganlık ile ilişkili olmasından dolayı güzel bulunduğuna dair geniş bir çalışma Jones et al. (1995) tarafından yapılmıştır.

476 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Doug Jones, et al. (1995). Sexual Selection, Physical Attractiveness, And Facial Neoteny: Cross-Cultural Evidence And Implications. Current Anthropology. | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
Cevap
Ezgi Altınışık
Ezgi Altınışık Doktor Adayı
Orijinal Soru: Kuzeyde yaşayan insanlar güneydekilere göre neden daha güzeldirler?

Guzellik, zaman ve mekan icinde degisen bir kavramdir. Farkli toplumlardaki guzellik algisi farkli oldugu gibi, farkli zamanlarda guzel olarak kabul edilen normlar da degisiklik gosterir. Bunun en net orneklerinden biri Neolitik'te bulunan tanrica figurinleri, bugun genelin kabul etmedigi guzellik normlarini tasiyor. Benzer sekilde, bugun yasayan farkli toplumlardaki guzellik algisi da degisiklik gosteriyor. Ornegin, yuzme ve atletizm gibi sporlar vucut tipinde degisiklige sebep oluyor (kalca, omuz vb.). Brezilya'daki kadina dair guzellik algisi sporla degisen daha fit gorunumlu vucut tipine olumsuz baktigindan kiz cocuklari bu tarz sporlara yonlendirilmiyor (Kottak, 2002). Bu durum, kulturel yapinin, guzellik algisina etki ettigini gosteriyor. Mevcut kulturel altyapinizla kuzeyde yasayanlari daha guzel olarak nitelendiriyorsunuz ancak farkli zaman veya mekanda yasamis ve kulturlenmis kisiler icin bu algi gecerli olmayabilir. Kisacasi, hissiyatinizin sebebi kulturel altyapiniz gibi gorunuyor.

202 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Antropoloji: İnsan Çeşitliliğine Bir Bakış. (19 August 2019). Alındığı Tarih: 19 August 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

merhabalar İlker Avdanlı

insanın güzellik anlayışı 3 farklı etmene ayırabiliriz= kültür, tecrübe ve duygular.

güzellik algısı büyük ölçüde kültürden etkilenir, dünyanın her tarafında farklı güzellik anlayışı vardır. mesela Asya'da bazı yerlerde kadınlar güzellik için boynuna halka takar ve boynunu uzatır. bu o bölgeye göre güzellik tanımıdır, oradaki bir erkeğe sorsan boynu kısa olan kızlar çirkindir der, yada Afrika'da bazı kabileler dudaklarına tabak yerleştirip dudağını genişletirler, çünkü onların güzellik anlayışı da dudakların büyük olmasıdır. bunun gibi bir çok örnek verilebilir, toplum sana güzel olarak empoze ettiği özellik senin algının iskeletini oluşturur.

Bu Reklamı Kapat

toplumun algısındaki güzellik anlayışından çok uzaklaşmayan farklı varyasyonlar vardır ve bu varyasyonlar tecrübe ile oluşur. mesela güzellik için altın oran olan kültürlerde, erkeklerin genelde annesinin yüz yapısına sahip kadınları çekici bulur. bana gözlüklü kızlar çok çekici gelir acıkcası, gözlük onları çok zeki gösterdiğini düşünüyorum, kardeşim ise tam tersini düşünüyor gözlük takmayanlar daha çekici buluyor. bu özellikler kişiden kişiye göre, tecrübeye göre değişir.

son olarak ise duygular, kişilerin dış görünüşünden yada güzellik algımızın dışında, geçmiş anılar kişilere bakış açısını değiştirir. yani dünyanın en güzel, en seksi kızı bile gelse ama şımarık ve baş belası bir tip olsa zaman geçtikçe o senin gözünde çirkinleşmeye başlar. bunun tam tersi çirkin bir kız ama çok kafa denginse zamanla gözünde güzelleşir. yani duygular dış görünüşü değiştiremese de bakış açını değiştirebilir.

burada yazdıklarımın hepsi kendi düşüncemdir. zevkler neden insandan insana değiştiğini önceden cevap vermiştim link atıyorum= https://evrimagaci.org/soru/zevkler-neden-kisiden-kisiye-degisir-8983

274 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et