Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
-1
Puan Ver

Kütle çekimi bi madenin kütlesi sayesinde başka maddeleri çekebilmesi(yanlış bilmiyorsam)?

Dünyanın şu anki kütle çekim kuvveti 9. 81m/s2, ayın kütle çekimi 1. 62m/s2 eğer bir şekilde ay dünyaya çarpacak olursa dünyanın kütle çekim kuvveti teorik olarak 11. 43m/s2 olur mu(etrafa saçılan parçaları saymazsak)?

1
55
Samet Beşik
-1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Tümüyle kavramsal bir karaşanın ortasındasınız ne yazık ki. Elimden geldiğince açıklamaya çalışayım... Öncelikle 9,81 m/s2 olan Dünya'nın eçkim kuvveti değil, çekim ivmesi. Yani yeryüzüne yakın bir cismin kütlesini o ivmeyle çarparsanız, etki eden çekim kuvvetini bulursunuz. Ancak bu ivme, yeryüzünden uzaklaştıkça azalır. Aynı şey Ay için de geçerli. 1,62 m/s2 Ay'ın kütle çekim ivmesidir, kuveti değil. O da Ay'ın yüzeyine yakın cisimler için kütle x ivme şeklinde çekim kuvveti bulunur. Bunlar ile sözünü ettiğiniz şey çok farklı. Şöyle:

Kütle çekim kuvvetine F dersek, çekim ivmesine de g deriz.

F = m.g olur.

Aynı zamanda, F = m (G.Mdünya / Rdünya2) olarak hesaplanır. Burada G evrensel çekim sabiti dediğimiz bir sabit.

Yani, g = (G.Mdünya / Rdünya2) olur. Aynı formülü, Dünya yerine Ay'ın kütlesi ve yarıçapı yazılarak da Ay için bulunabilir.

Dünya'nın kütlesi, 5,97x1024 kg'dır. Ay'ın kütlesi ise 7,34x1022 kg'dır. Dünya'nın yarıçapı 6371 km'dir. Ay'ın yarıçapı ise 1737,1 km'dir. Yani hesaplarda yalnızca kütle değil, yarıçap da kullanılır. Hem de karesiyle ters orantılı olarak.

Siz Dünya ve Ay'ı birleştirirseniz. Kütlelerini belki doğrudan toplayabilirsiniz ama yarıçaplar için aynısını yapamazsınız. Yani ikisinin yeniden küresel bir şekil oluşturacak biçimde birleştirğini düşünürsek, yeni gezegenin kütlesi ikisinin kütlesinin toplamıdır ama yarıçapı farklı olur. Dünya'nın ve Ay'ın yoğunlukları çok farklı. Yeni gezegenin yarıçapını hesaplarsanız, buradan yola çıkarak yeni çekim ivmesini hesaplayabilirsiniz.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer ki diğerlerinden ötesini görebildiysem; bu, devlerin omuzlarında yükseldiğim içindir.”
Isaac Newton
Geri Bildirim Gönder